şükela:  tümü | bugün
 • yazar mustafa kemal erdemol'un "küçük bahçede büyük kıyamet" alt başlığıyla yazılama yayınevi tarafından yayımlanan son kitabı.

  --- tanıtım ---

  gezi parkı direnişi
  "küçük bahçede büyük kıyamet"
  mustafa k. erdemol

  iktidar talebi olmayan ama sistemi zorlayan gezi parkı direnişi'nde en gerçekçi, en devrimci sloganlar "boyun eğme" ile "diren" sloganlarıydı. her iki sloganda yer alan, hayata geçirilmesine de çalışılan bu iki tutum her şeyden önce siyasi iktidarı "geriletmeyi" hedeflemesi açısından büyük önem taşıyordu. kazanmak için önce geriletmek gerekli çünkü. gezi parkı direnişi, "geriletme"nin
  başlangıcı olmuştu.

  yapılması gereken en önemli iş, gezi parkı direnişi'ne sınıfsal bir içerik kazandırmak, sosyalist mücadele deneyiminin kazanımlarını bu tür toplumsal itiraz hareketlerine eklemlemektir. etkili olan ama uzun sürmeyen bu tür hareketlerin sistemi ciddi anlamda geriletebilmesi için bu gereklidir.

  muktedirin diline doladığı çapulcu'nun da, tencere-tava eylemlerinin de üç yüz yıllık bir geçmişi var. fransız yoksulu ayaklanmaya giderken
  kilise çanıyla haberleşti. oturma eylemi, aslında direniş içerikli olan halk şenliklerinde ortaya çıktı. bugün internete yüklenen "demokrasi yayıcı" işlev, icat edildikleri dönemlerde telgrafa,
  telefona, trene, sinemaya da yüklenmişti.

  yazar: mustafa k. erdemol
  yazılama sıra no: 75
  dizi: türkiye yazıları
  kapak: levent karaoğlu
  sayfa sayısı: 95
  ebatı: 13,5x21
  fiyatı: 12 tl
  yayın tarihi: eylül 2013

  --- tanıtım ---

  http://yazilama.com/…gezi-parki-direnisi-kitabi-115
 • her sosyal olay gibi modayı da etkilemiş:

  http://25.media.tumblr.com/…bnmaa1qbdh3co1_1280.jpg
 • içinde kimlerin olduğu hakkında tevatürler bulunan direniş. ferda keskin bu konu hakkında atıp tutanlara sağlam bir cevap yazmış gezi'de kim yoktu ve içimizdeki vesayet
 • londra'daki bir sergide, türkiye'nin avrupa ile ilişkileri gezi direnişi ağırlıklı öykülere konu olmuş. sayfalar açılıp okunabiliyor:

  http://www.brokenfrontier.com/…-reframe-exhibition/
 • yavaş yavaş sonuçlarını vermeye başlayan toplumsal hareket. iktidardaki oluşumların kendi içinde çatırdayıp çözülmeye başlamaları, liderlerin karizmalarını kaybetmeleri bunların büyük çöküşten önceki son çırpınışlar olduğunu belli ediyor. yeni bir düzen geliyor ve bu gücün karşısında hiçbir iktidarın kalıcı olmayacağı o kadar açık ki. ufak çapta bir kaos bile kimsenin sesini yükselten halktan daha güçlü olamayacağını anlatmaya yetti de arttı.
 • başlık birliği baltacılarının yeni uğrak yeri, konusu. ben de ayrı bir baltaladım o ayrı. *
 • yakında cemaat tarafından ikincisine niyetlenme ihtimali olan direniş.
 • bana en çok hissettirdiği duygu süslü edebi ifadelerin tersine koca bir metropolde yalnız olmadığımdır.

  o direnişte bulunan kimseye artık "kalabalıklar içinde yalnız kalmak" cümlesi bir şey ifade etmeyecektir.
  değildir çünkü. olamayacaktır. görmüştür bunu.

  biber gazından gözlerimi açamıyorken kurtulmak, uzaklaşmak adına herhangi birinin kolundan tutmaktan hiç çekinmedim. yalnız değildim çünkü. orada isimlerini nerede yaşadıklarını bilmediğim belki de bir daha hiç görmeyeceğim arkadaşlarım vardı.

  bu direnişi yaşamış şahidi olmuş nesil gerçekten efsane nesildir. bu nesilin gelecekteki mutlu güzel günlerinde ekmek almaya yollarken tereddüt etmeden yetiştirdiği çocuklarına anlatacak bu memlekete dair çok güzel anıları var. ve inanıyorum ki bu neslin göreceği çok daha büyük şeyler var. güzel şeyler.

  not: buradan bana "acaba" diye düşündürmeyen o güzel insanların her birine selam olsun.
 • bu kaçıncı izleyişim sayamadım artık ..o günlerin heyecanını yaşıyor insan tekrar ve her zaman ki haklılığını...

  unutmamalı,unutturulmamalı.

  gezi parkı-nefes al