• (bkz: umut)
    ötesi var mı?
  • ülkemizde ne kadar cahil insan olduğunu bu insanların yandaş medya tarafından kafalarının nasıl yıkandığını göstermiştir.
  • yine az önce yaşadığım örneklerden biri...

evde oturmuş tv izlerken dışarıdan büyük bir çarpışma sesi ve kesintisiz çalan araba kornası duydum. önümüzdeki caddede bir kaza oldu muhtemelen diye kendimi sokağa attım... 32 senedir bu sokakta oturuyorum.. hayatımın ilk 15 yılında bu sokakataki insanların ne kadar yardımsever olduklarını görmüştüm fakat son 17 senedir herkes birbirinden uzak, sessiz, tepkisiz yaşıyordu.. hala aynı insanlar oturur bu sokakta... sokağa çıktığımda herkesin kendini ev haliyle sokağa attığını ve kaza yapan arabaya yardım ettiğini gördüm... hiç kimsede bir yaralanma durumu yoktu neyse ki.

bu sokağın insanları genellikle akp seçmenidir. dediğim gibi uzun zamandır bu sokakta yaşıyorum. sokakta yaşayan komşuların birbirlerinden uzaklaşmalarının akp ile doğrudan bir ilgisi yoktur. özal sonrası ciddi bir bozulma yaşandı. fakat bir kaç gündür gezi eylemcilerine uygulanan aşırı şiddet mahallede konuşuluyordu. umarım ben abartmıyorumdur fakat bu gece tanık olduğum şey insanların birbirlerine destek olmaya başladıklarıdır... yardımlaşma, omuz verme, birlik olma gibi kavramların içinin nasıl dolduğunu görüyorum bir kaç gündür bu şehirde... budur uğruna mücadele ettiğim tek şey...
  • vizyon.
    (bkz: o göt gökten inecek) denmişti, tam değilse de biraz inmediğini kim iddia edebilir?
  • tarihe geçecektir.

yüz yıl sonra "21. yy başlarında türkiye'de siyasal hareketler" gibi bir tarih tezi yazılırken, gezi direnişinden uzun uzun bahsedilecek.

kolektif mücadele bilincinin toplumda nasıl yerleştiği, özgürlüklerin türk halkı için bir kağıtta yazan birkaç kelime olmaktan nasıl çıktığı anlatılırken gezi direnişine de referanslar verilecek.

gezi direnişi birçok kazanımın tek sebebi değilse bile ateşleyicisi olacak.
  • korku imparatorluğunun yıkılışı. insanalar otobüste, vapurda, okulda herhangi hiç bir yerde ne tayyip'i ne de hükümeti korkmadan eleştirebiliyordu. aman başım yanar aman başıma bir şey gelir korkusuyla. gezi eylemleri bu korkuyu kırdı bence. bunda da en büyük pay birlik olmamız. türk insanı, özellikle de bizim nesil (80'li ve 90'lı tayfa) sokağa çıkmanın ne olduğunu, nasıl güzel bir şey olduğunu ve birleşince ne kadar güçlü olunduğunu gördü.

ikinci en önemli kazanım da medyanın ne kadar satılmış olduğunun altın renkli kalemlerle böyle parlaya parlaya gözümüze sokulması. cuma harbiye'den cumartesi de akaretlerden kovayla biber gazı yiyerek eve geldim. hemen heyecanla tv'yi açtım, ntv'de vedat milor var amk! cnn'de de penguen reyizler. vedat abiyi de çok severim penguen hayvanını da. aykut kocaman'ın istifasını flaş flaş flaş diye veren bu kanallar son 10 yılın en bomba olayına dokunmayınca insan anlıyor ak göt kara göt kimmiş.
  • gazetecilerin, habercilerin cok da gerekli olmadiklarini anladik ulkece. biz bize yetiyormusuz haber de veriyormusuz. aldiklari buyuk paralari da almadan bedavaya.
  • - bir neslin politize olması
    - bir neslin dayanışmayı öğrenmesi
    - bir neslin provokasyon'un doğru yazılışını öğrenmesi *
    olarak sıralanabilir bazıları.
  • doğru kanalize edilebilirse demokrasi kazanacaktır.
    edilemezse ülke tamamen kaybedecektir...
hesabın var mı? giriş yap