şükela:  tümü | bugün
 • farklı sızmaların olabileceğinin işaretleri gelen eyleme ışık tutma çalışmasıdır. türkiye'nin adeta kaynar kazana dönüşmesi neticesinde trollük yapmadan, cıvımadan, dürüstçe, akıl ve bilgiye dayalı, dezenformasyondan uzak bilgilerin ortaya dökülmesi ve bu arkaplanın aydınlatılması gerekliliği ortaya çıkıyor. burada verilecek bilgiler mümkün mertebe gerçeklik sınamasına tabi tutulmalı ve gerçek aydınlanma amaçlanmalıdır. büyük kitlelerin profesyonellerce yönlendirilebileceklerine defalarca şahit olmuş nesiller olarak kendimizi korumaya almak ve yanlış yönlendirilmemek adına uyutulan medyaya inat doğru ve nitelikli bilgi paylaşımı yine bizlerin görevidir ve nitelikli bilgiye bu günlerde daha çok ihtiyaç olduğu su götürmez bir gerçektir.

  ( günler sonra gelen edit: burada yapılan çalışmalar eylemcileri hedef almamaktadır. eylemleri kötü göstermek niyeti taşımamaktadır. eylemcilerin arasına sızması mümkün olan grupların ortaya dökülmesi, eylemleri saptırmak için nasıl çalıştıklarının anlatılması ve eylemcileri bu konuda bilgilendirme çalışmasıdır. )

  bu konuda yapılmış araştırmalar sonucu yazılmış iki metin ile arka plan çalışmasını başlatıyorum. mümkün mertebe bilgileri kaynaklarıyla birlikte sunmak daha faydalı sonuçlar verecektir.

  erhan sandıkçı'nın 2 haziran 2013 tarih düştüğü yazısı : http://www.guncelmeydan.com/…n-sandikci-t34634.html linkte çok sayıda görsel olduğu için yerinde okunmasında fayda var.

  banu avar'ın erhan sandıkçı'dan bir gün önce facebook üzerinden gönderdiği bir metin : https://www.facebook.com/banuavar sayfası 1 haziran tarihli yazısı.

  ---alıntı---

  2004-2005 yıllarında "turuncu darbe" sahnelenmiş ülkelerde gazetecilik yaptım. ukrayna'da kırgızistan'da, lübnan'da, gürcistan'da, kosova'da, durumu belgeledim.

  akp hükümeti ülkeyi iç savaşın, bölünmenin eşiğine getirdi.. ne hukuk kaldı ne adalet! böyle süreçler turuncu harekat için uygun süreçlerdir.. halk sıtma ile ölüm arasına hapsedilir..

  baskı ve şiddetten yılmış insanlar, önceden kurulmuş düzeneklere kolayca yönlendirilebilir. hukukun hakkın müdafaası şarttır.. ama yanlış yönlendirilmelere karşı dikkatli olmak da şarttır.

  otpor ve canvas batı istihbaratının darbe örgütleridir. sıkılı yumruk amblemi sosyal medyada insanları galeyana getirmektedir.. akılla bilinçle hareket etmeyen kitleler provokasyona açık olurlar. sonu mısır'dır, libya'dır! mübarek 40 yıl abd'ye hizmet etmiş, kullanım süresi bitince sosyal medya üzerinden örgütlenen otpor hareketiyle kafese tıkılmıştır.

  küresel güçler aralarında paylaşım savaşındadır. türkiye değişik kanatların güdümündeki iktidar unsurları arasında çekiştirilmektedir! batılı hükümet ve medya gruplarının gezi parkı olayındaki alışılmadık desteği dikkatle yorumlanmalıdır!

  batılı güç odakları tayyip erdoğan'ın 'kullanım süresi'nin dolduğu yönünde 2 yıldır yayın yapmaktadırlar. türk milletinin sabrının taştığını ve kendi denetimlerinde olmayan bir yöne kayabileceğini de defalarca rapor etmişlerdir. bunu önlemenin tek yolunun, kendi denetimlerine alacakları bir 'hareket' olacağını da kaydetmişlerdir. dolayısıyla dikkatli olunmalıdır!

  hatırlayın 2011' de new york'ta zucotti parkında twitter'dan örgütlenen binlerce kişi karşılarında yugoslavya’yı cıa uzmanları ve ned (national endowment for democracy) fonlarıyla parçalara ayıran otpor/canvas gençlik örgütünün liderlerini bulmuşlardı.… ivan maroviç, doğu avrupa’ya, kafkaslar'a, orta asya’ya turuncu darbeyi öğretmiş isimdi.
  kapitalizmin merkezinde ‘kapitalizme karşı mücadele’ ‘emekten yana-sömürüye karşı elele!’ çığlıkları ortaya yayıldı. sloganları ivan maroviç atmıştı. gazetecilere beyanatında ‘devrimci bir eylemin planlamasında, hiçbir şey ‘kendiliğinden’ değildir! insanlar sokaklara dökülüvermiş gibi görünebilir. ama bu aylar hatta yıllar süren dikkatli bir hazırlığın sonucudur! belli bir noktaya gelene kadar, grevleri ve büyük kitle yürüyüşlerini örgütleyene kadar geçen süre çok sıkıcıdır. ama o noktaya vardığınızda her şey birkaç hafta içinde sona ulaşır!’ (revolution u, foreign policy, 16 şubat 2011) demişti.

  gezi parkı'nda iktidarın emniyet güçleri tarafından inanılmaz bir vahşet uygulanan halk, haklı tepkisini ortaya koyarken, bazı odakların sahneye koyduğu oyunda figüran olmamaya dikkat etmelidir.

  önceki yazımda da belirttiğim gibi hak için direnişin sonuna kadar yanındayız. hayatımızı bunun mücadelesi içinde geçirdik. ama disiplinsiz, ve bilinçsiz yığın hareketi, belirsiz odaklar tarafından yönlendirilebilir ve felaketle de sonuçlanabilir. bugüne kadar türkiye'de yaşanan felaketlerde gıkı çıkmayan, türk milletine olan düşmanca tavırları aşikar uluslararası af örgütü ve benzer kurumların gezi park olaylarında kararlar yayınlaması, ab ve abd siyasilerinin açıklamaları hayra alamet değildir. uyarmak görevimizdir!

  banu avar, 1 haziran 2013
  banuavar@superonline.com

  ---alıntı---

  gezi parkı eylemi ve bu eylemle pararel gelişen diğer olaylara duyarlı olan kesimin özellikle incelemesi gereken iki farklı yazı otpor canvas örgütü üzerinde hemfikir durumda. bu örgütler hakkında bilgi sahibi olanlar tarafından aydınlatılmak güzel olacaktır. twitter'ı etkin kullanan suser'ların da bu bilgilendirme hareketine destek vermesini diliyorum. burada amaç öğüt vermek değil, bilgi edinmektir.
 • eylemlere sızdığına dair işaretler gelen canvas grubu kendi internet sitesinde türkiye'de aktif olarak bulunduğunu belirtiyor. what we do sekmesinde gürcistan'da revolution of roses, lübnan'da cedar revolution, mısır'da 6 nisan hareketi, ukraynada pora hareketi ve beraberinde turuncu devrim (turuncu darbe) , maldivlerdeki seçimlerde etkin rol almış olduğu görülüyor. burada bahsi geçen olayların ardından canvasın ortaya çıktığı tüm ülkelerin yönetimleri değiştirilmiş. elbette ki daha önceden hazırlanan bir aday ile. canvas bunları başarı listesi olarak sunuyor. turuncu devrimlerin soros destekli olduğu yıllardır bilinen bir gerçek olmakla birlikte resmi olarak açıklanmamış. türkiye'de ise otpor ve canvas'ın birlikte çalıştığı söyleniyor.
 • eylemlerde bulunanlardan gelen bilgilere göre polisin de şiddete başvurmasında verilen emirlerin yanında bir takım provakasyon çalışmalarının olduğu söyleniyor. bu bilgiyi doğrulamak ancak daha çok görgü tanığının desteğiyle olabilir. provakasyon yöntemi şu şekildeymiş. elleri sopalı yüzleri maskeli bir grup polis üzerine saldırıyor vur kaç taktiği uyguluyor, bazen polise arkadan yaklaşıp saldırıyorlar daha sonra eylemcilerin arasına karışıyorlar. polis kimin provakatör kimin eylemci olduğunu ayırt edemez hale gelip hepsine şiddetle müdahale ediyor. eylemlerin yakıtlarından birinin polisin şiddeti olduğu da göz önüne alındığında bu tür bir provakasyonun yapılıyor olduğunu iddia eden eylemcilere hak verilebiliyor. birileri eylemlerde şiddetin olmasını istiyor. polise saldırarak polisi eylemcilerin üstüne kışkırtacak gerekçeler oluşturuyor. bu tür hareketlerde bulunanların kimliklerinin oradaki eylemciler tarafından ifşa edilmesi hem eylemciler için hem de polis için faydalı olacağa benziyor.

  arap baharı hareketini hatırlayanlar bilirler ki oradaki eylemlerde ölen ve yaralanan insanların sayısı arttıkça eylemlerdeki kin ve nefret işaretleri artmıştı. eylemler masumiyetini yitirmişti. aynı şeyin türkiye'de olmasını isteyen grupların aktif görev yaptığı yönünde de güçlü bilgiler bulunuyor.
 • otpor'a ait olduğu söylenen occupy turkey sayfasının kuruluş tarihi ilginçtir ki günümüzdeki olaylardan 6 ay öncesine aralık 2012'ye dayanıyor. şimdi direnanadolu ismiyle yayın yapıyor. çok aktifler.

  kendileri 2012 de odtü olayları ile giriş yapmışlar. odtü olayları istedikleri gibi sonlanmayınca 6 ay beklemişler isim değiştirip gezi parkı eylemi üzerinde çalışmaya başlamışlar facebook sayfasından bu durum takip edilebilir. https://www.facebook.com/direnanadolu yaklaşık yarım saat içerisinde 5000 takipçi daha eklenmiş sayfaya. sayfanın büyüme hızı çok fazla. şu an 70.500 küsür takipçisi var.
 • az önce aklıma gelendir...

  sanırım bu olayların bu raddeye varmasını tayyip'in kendisi istiyor. efendim şimdi hepinizin malumu üzerine bu adam yıllardır öz sermayeyi satıp duruyor. ülkeye sıcak para girişi sağlıyor. ancak ne oluyor? üretim olmadığından dolayı hazıra dağ dayanmıyor. yani balık tutmasını bilen milleti aldı, balık restaurantına götürdü, bir güzel balık ısmarladı. şimdi bu millet balık tutmayı unutmaya başladı. zaten dolar son günlerde yükseliyordu. birkaç gün içerisinde 15 kuruşluk bir artış sağlanmıştı. baktı ki devalüasyonun önüne geçiş yok, böyle bir eylem planı devreye girdi. bu planda, halk ayaklanacak, borsa çakılacak, zaten gelmesi beklenen devalüasyon gelecek ve tüm suç direnişçilerin olacak. kendileri püripak seçimlere girecekler, oylarını arttıracaklar. farkındayım felaket bir senaryo ama, eğer ben bu kadar sıçmış olsaydım, anca böyle sıvardım heralde...
 • arap baharını destekleyen örgütler ilk günden beri inanılmaz bir destek veriyor, amerika daha birinci gün çok "neşeli" bir destek vidyosu yayınladı, sosyal medyaya olay aynı örgütler tarafından pompalandı. türkiye'de yıllardır süre gelen birçok antidemokratik eyleme tepkisiz kalan batı ne oldu da bir anda sosyal medyadan destek vermeye, olayları canlı görüntülerle paylaşmaya başladı?

  peki bu direnişin cuma günü ve dolayısıyla haftasonuna denk gelmesi ve bu sayede çoğunluğun katılımının sağlanması da bir tesadüf müydü?

  banu avar ve erhan sandıkçı'nın yazılarını okuyun. birkaç dakika olayların dışına çıkın ve büyük resme bakın. başka milletlerin yardımıyla olacak devrim ancak bağımsızlığınızı yitirmenize sebep olacaktır. oyuna gelmeyin. devrim olacaksa bu türk halkının devrimi olmalıdır.

  türk halkının haklı direnişi haksız hale getirilmek için provokatif saldırılara uğrayabilir. halkın gerilmiş sinirleri de bunu kolaylaştırabilir. bu emellere alet olmayın.

  bundan sonraki süreçte meydanlara çıkacakların bir görevi de, bugüne kadar devam eden haklı, demokratik ve hukuka uygun tavrın sürdürülmesi yönünde kontrolü sağlamak, tam bağımsız türkiye ve milli bütünlük bilincini oluşturmaktır.
 • taksime giden en az 100 tanidigim var, bizati bende her aksam tencere tava ile protesto ediyorum. ben ve tanidiklarim iyi egitimli, is guc sahibi, kendi halinde insanlariz. arka planda olan artik ben ne dersem o olur, yaptim oldu, kimse karisamaz, herseyi ben bilirim, herkesi azarlarim, herseye karisirim tavirlarindan butun insanlara fenalik gelmesidir. ilk secimde akp ye oy veren arkadasim dahi cumartesi taksimdeydi, bosuna arkada plan aramaya gerek yoktur. padisah olmadigini kabullenmek yeterlidir.
 • yabana atılmaması gerekir. dışarıdan tamamen kitlesel, halkın kendi iradesi ve imkanlarıyla yapıyor gibi gözüktüğü eylemler aslında yönlendiriliyor olabilir. erhan sandıkçı'nın yazısında en ilglimi çeken kısım şu oldu.

  --- spoiler ---

  "tam bağımsız türkiye" diye inlemeyen bir meydandan çıksa çıksa karşıdevrim çıkar. vatanseverler, kendileriyle birlikte türk bayraklarını, atatürk posterlerini, millî marşları, milliyetçi söylemleri, sömürgeciliğe ve abd'ye karşı sloganları da öne çıkarmalı.
  --- spoiler ---

  olayların ilk gününde erdoğan'ın geri adım atacağını ve halkın durulacağını düşünmüştüm. gezi parkı yıkımı durduruldu ama olaylar durulmadı. şu anda tepkinin boyutu polis şiddetinin boyutuyla orantılı gibi duruyor. peki polis bugün çekilse eylemler duracak mı bunu düşünmek lazım. olay çoktan gezi parkı yıkımından çıkmış durumda. halk artık kelle istiyor. istifalar, erken seçim gerçekleşene kadar durulacak gibi gözükmüyor.

  tüm bu olanlardan sonra tek temennim rejimin bu işten nemalanan insanların, bir başka deyişle dış güçlerin istediği adamların eline kalmaması. türkiye bu işten sadece daha da demokratikleşmiş şekilde çıkarsa halk kendisini başarılı sayabilir. yoksa tayyip'i mumla aramak da var işin ucunda.
 • buljubasic 'in wikipedia'nın almanca versiyonundan edindiği bilgilere göre türkiye'de aktif olan (en azından facebook sayfasıyla bile aktif olduğunu biliyoruz) otpor grubunun genellikle izlediği yöntemler, finans kaynakları ve benzeri bilgiler şöyle.

  genel olarak şu adımları izliyorlar;
  -direniş gösteren bir grup kuruyorlar veya destekliyorlar; daha sonra yabancı gazeteciler ile çıkan olayları acil şekilde kamuoyuna duyuruyorlar.
  -hatırlanması kolay olan semboller geliştiryorlar; gürcistan'da güllerdi, ukrayna'da turuncu, türkiye'de siyah giyinmek.
  -erken seçim sloganları atmak; ve seçim sürecinde sistematik olarak yabancı medyaya muhalefete karşı manipülasyon yapıldığını vurgulamak, daha sonra muhalafetin sesinin tamamen kısıldığına dair haberler yapmak.
  -seçimden sonra ''barışçıl'' protestolar düzünlemek; en kritik nokta burası. muhalefet ayaklanmasını bütün halkın tepkisi gibi göstermek.
  -tekrar seçim; ve burda dezenformasyon ile iktidarı muhalafetin eline geçirmek.

  finansal kaynakları:
  -national endowment for democracy(ned): abd dış işleri bakanlığı tarafından kaynak sağlanıyor
  -national democratic institute: abd demokrat parti vakfı, başkanı: madaleine albright
  -republican institute: abd cumhuriyetçi partisi vakfı
  -freedom house
  -open society institute international renaissance foundation : george soros'un vakfı
  -committee on the present danger (cpd): orta doğu ve eski sovyet ülkeleri ile ilgilenen bir vakıf

  kaynak : http://de.wikipedia.org/wiki/otpor

  ayrıca konu ile alakalı mısır devrimi sırasında alman kanallarının birinde otpor hakkında yayınlanan belgeselde otpor'un kurucuları ve yöneticileri ile röportajlar vardı. açık açık söylediler abd dış işler bakanlığı tarafından finansal destek aldıklarını.
 • bir diğer ilginç olay da otpor'un türkiye'deki eylemler için paylaştığı afişler ve diğer görsellerde yatıyor. abd'den maddi destek aldığını söyleyen ve finansal kaynaklarının büyük bir kısmının da abd merkezli olduğu görülen otpor'un anti-amerikancı paylaşımlarda bulunması dikkat çekici.

  öncelikle otpor'un alameti olan sıkılı yumruktan başlayarak gezi parkı eylemleri sırasında paylaştığı diğer görsellere yer vereceğim

  görsellerden önce otpor'un logosu: http://upload.wikimedia.org/…/de/5/5f/otporlogo.jpg

  görsellerin kaynakları : https://www.facebook.com/…irenanadolu/photos_stream dır. silinme ihtimaline karşı doğrudan jpg adreslerini veriyorum. facebook silinme durumunda fotoğrafın kendisini aylar sonra sisteminden kaldırıyor.

  https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/…37729_n.jpg
  https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/…39541_n.jpg
  https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/…21384_n.jpg
  https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/…79618_n.jpg
  https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/…28570_n.jpg
  https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/…74420_n.jpg
  https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/…73987_n.jpg
  https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/…54481_n.jpg
  https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/…89735_n.jpg

  abd'den beslenen bir grup olduğunu söylemek zor bu paylaşımlara bakınca ancak bu örgütün sahibi abd'den beslendiklerini rahatça açıklayabiliyor.

  gezi parkı eylemlerine katılan insanlar arasında gerçekten şimdiye kadar yapılan baskılardan sıkılan bunalan tepkisini göstermek için ilk kez meydanlara çıkan çok sayıda insan var. ancak böyle gruplar da aramızda. zaten bu çalışmayı bunu anlatmak için yaptım. gönül ister ki bir yolunu bulup günlerdir meydanlara dökülen herkese bunları okutabilsem. toplumsal olaylara duyarlı olmak her türk vatandaşının görevidir ancak bu tip dış mihraklı ve profesyonelce planlanmış sızmalara karşı savunma mekanizmalarımızı da güçlü tutmak bu güzel ülke için ve bizler için hayati önem taşımakta.
hesabın var mı? giriş yap