şükela:  tümü | bugün
 • saat 16.30 gibi katıldığım etkinlik.

  tam olarak kaçta toplandılar bilmiyorum; fakat ben gittiğimde yola yeni çıkılmıştı.
  tahminimce 1500 civarında kişi vardı. çoğu liselilerden oluşuyordu bu topluluğun ve bu çoğunluğun çoğu bilinçsizdi ne yazık ki. ne yaptıklarının, neden orada olduklarının çok da farkında değillerdi.

  bunun dışında, istanbul'da olduğunu duyduğumuz gibi bir bütünlük yoktu. yani çeşitli siyasi topluluklar grup halinde gelmişlerdi ve kendi görüşlerine göre sloganlar attılar zaman zaman.

  düzce'nin istiklal caddesi'nden sloganlar atarak ve yere oturup kalkarak geçip sonuna geldiğimizde, polisin önümüze barikat kurmuş olduğunu görüp, durduk.
  kim olduğunu bilmediğim bir adam(muhtemelen polisti) elinde doğru düzgün sesi çıkmayan bir megafonla, eğer caddeye çıkıp(düzce'nin tam ortasından geçen anayol) trafiğin kapanmasına neden olursak, müdahale edileceğini söyledi. o sırada bir kadın ameliyat maskesi dağıttı insanlara.
  bir süre orada kalındı, daha sonra caddenin kenarındaki kaldırımdan devam edildi.
  yoldan geçen arabalar korna çalarak destek oldu. tamamı mhp'liydi onların.
  oradan anıtpark'a geri döndük. dönerken de yanımızdan panzer geçti bizim gittiğimiz tarafa doğru.

  bir süre sonra yetişkinlerin neredeyse tamamı dağıldı. tamamen bilinçsiz hareket liseliler kaldı geriye.
  meydandan yola çıkmaya çalıştığımızda, gittiğimiz yönde panzer önümüzü kesti. yine megafonla konuştular. yola çıkarsak müdahale edeceklerini söylediler. direnildi, ama eylemcilerin içindeki birkaç orta yaşlı adam çocukları ikna edip geri döndürmeye çalıştı. meydanın ortasına doğru ilerlenirse, panzeri geri çekeceklerini söylediler ve öyle de yaptılar.

  daha sonra sayı gittikçe azaldı ve en sonunda geriye aşağı yukarı 100 kişi kaldı.

  bu şekilde özet geçtikten sonra, biraz kendi yorumlarımdan bahsetmek istiyorum:
  öncelikle, düzce'de bu şekilde toplanılma kararı alınması bile beni şaşırttı. bugün oraya gidip toplanan insan fazlalığını görünce daha da şaşırdım. diğer illere göre tabii ki çok düşük bir sayı bu; ama düzce için az değildi.

  diğer illerdeki direnişlerin haberlerinden sonra düzce'deki tehditler sonucu geri çekilme olduğunu duyan insanlar tepki gösterdiler. fakat başka seçenek yoktu bugün orada ne yazık ki. ciddi bir kalabalık olmadığı için istanbul'daki gibi gaz yemeyi, suya maruz kalmayı göze alma lüksümüz yoktu. çünkü 2 gaz bombası attıklarında, 3 kez su sıktıklarında yok edebilecekleri bir azınlık vardı. yani eğer üsteleyip yola devam etmeye çalışsaydık, bizi direkt alt ederlerdi ve bizim bırakacağımız boşlukları doldurabilecek insanlar kalmazdı arkamızda.

  dışarıdan nasıl göründüğümüz hakkındaki gözlemim de şu; insanların neredeyse hepsi ne yaptığımızın farkında değildi. muhtemelen "solcular, komünistler" diye düşündüler sadece.

  bugün orada daha bilinçli bir topluluk olmasını, birlik olmasını beklerdim. en azından 200-300 kişi olsaydı aklı başında ve birlik olacak; çok daha verimli olurdu diye düşünüyorum.

  yine de, çoğunluğu liseliler oluşturmuş olsa da, o kadar insan olması beni mutlu etti; burası düzce olduğu için.

  merak edenler fotoğraflara ve videolara etkinlik sayfasından bakabilirler:
  https://www.facebook.com/…/359109544210901/?fref=ts
hesabın var mı? giriş yap