şükela:  tümü | bugün
 • bir umuttur.
 • kuralım, oy verelim dediğimdir.
 • gezi parkı direnişinin sonucu olarak ortaya çıkmasını umduğum parti.

  evet sivil direniş diyoruz, evet bir topluluk altında olmak istemiyoruz ancak sonuca baktığımızda özgürlüklerimizi garanti altına almak, bu olayların sorumlularından hesap sormak, özgür medyaya kavuşmak ne yazık ki siyasi platformda olması gereken bir şey.

  insanlar hükümet istifa ederse yerine kim gelecek, kime güveneceğiz diye düşünürken yapılması gereken bir şey bu. başkanı isterse çarşı grubundan birisi olsun, isterse meydanlarda birlikte yürüdüğümüz sanatçılar olsun farketmez. yeter ki halkın sesini duyurup bu kenetlenmiş topluluğu bozmadan yoluna devam edebilsin.

  yeni bir oluşumla yola devam etmek mevcut durumda halkı en mutlu edecek şeylerden birisi diye düşünüyorum.
 • yasal olarak mümkün mü bilmiyorum ama, toplumun mevcut ve tahmin edilebilir müstakbel sorunlarını tek tek yazıp, "bu şartlardan herhangi birisinin ihlalinde hükümet direkt olarak düşecektir"i kanunlaştırırsa destek vereceğim oluşum

  * insanların içki içmesine karışmayacağım
  * insanların baş örtüsüyle okumasına/çalışmasına karışmayacağım
  * yeşil alanları koruyacağım
  * tüm devlet harcamalarını şeffaf şekilde kaleme dökeceğim ve bu bilgi her vatandaşa erişilebilir olacak
  * ....

  edit: %99'u öğrenim hayatında kopya çekmiş bir halktan bu tip bir yönetici çıkacağına olan inancımı yitirdiğimden mütevellit "koyim gezi partisine" diyorum

  edit2: https://www.youtube.com/watch?v=lxafuwiako4
 • alternatifi için lütfen (bkz: gezi kolu)
 • 2 gündür bunu düşünüyordum... tayyip koltuktan inmese de, gezi parkındaki kitleyi kucaklayıp akp'ye muhalif olabilecek bir oluşum lazım bu ülkeye...

  ne chp
  ne mhp
  ne bdp
  ne de diğerleri bu kitleyi kucaklayamaz... ki zaten siz bakmayın chp'nin meydanlarda olduğuna... meydanlarda toplanan halk, aynı zamanda için için muhalefete de sövüyor...

  yetti bu ortaoyunu...
 • mısır devriminde bulunan bir arkadaşın uyarılarını dinledikçe gerekliliğine daha çok inandığım fikir
 • anketlere göre 90 doğumlu seçmenlerin % 70'i oy verecek parti bulamıyorsa eğer,neden kurulmasın dedigim.su bademlerin krallığı belki halk direnişi ile son bulur.
 • rte'nin son açıklamaları ile ciddileşmesi gereken parti fikri.

  türkiye'de bugüne kadar istesek de istemesek de "demokrasi=sandık" oldu. belki siyasal altyapımız belki muhalefet partilerimizin(başta chp) muhalefet yapamaması belki de benim anlamadığım bir şeyler bunun böyle olmasını sağlıyor(du). bildiğim tek şey her başbakan değiştiğinde yeni gelenin yaptığı ilk işin öncekilerden kalan iyi/kötü şeyleri yok etmesi ve yerine kendi bildiklerini koyması oluyor. bu da işlerin ülke için değil kişisel/partisel çıkarlar için yapıldığının göstergesi oluyor.

  türk halkı belki daha önce benzeri olmayan bir şekilde ayaklandı. bunun bir sonuç oluşturması için bir parti altında toplanmak kaçmamamız gereken bir şey.

  neden böyle bir şey gerekiyor:
  - mevcut partilerin işlevselliği kalmadı, halk bunun farkında. kime oy vereceksiniz sorusunun cevabı sokaktaki insanlar için cevapsız.
  - parti liderleri hem eskidi hem de halkın lideri değil. ne kılıçdaroğlu ne bahçeli gezi parkının ilk gününde halkın yanında değildi.
  - gezi direnişi ile birlikte halkın içinde birlik beraberlik düzeni kuruldu, bu düzen devam etmeli.

  nasıl olmalı:
  - tek başkan olmamalı. gezi parkını kimse tek başına sahiplenmedi, yapılabilir bir şey.
  - halkın her kesiminden insanları barındırmalı. içinde çarşı grubundan, fenerbahçeden, galatasaraydan, chp'den, mhp'den, bdp'den, ak parti'den, avukatlardan, sanatçılardan, yazarlardan, gazetecilerden; türbanlı, eşcinsel, fanatik, apolitik, şarkıcı, sunucu insanlar barındırmalı. olmaz demeyin, 10 gündür bu şekilde yaşıyoruz ve yaşayacağız :)
  - parti içinde yapılan harcamalar, alınan kararlar, yapılacak şeyler şeffaf olmalı. gerektiğinde partide hiçbir sorumluluk almayan bir insanın x kararına itirazi o kararın yeniden gözden geçirilmesine sebep olmalı.

  parti neler yapmalı:
  - öncelikle gezi parkı olaylarında halkın istediklerini somutlaştırmalı. birisi şöyle bir şey hazırlamış mesela: https://pbs.twimg.com/…ia/bl_c-bnciaauxaw.jpg:large bu 5 maddeyle başlanabilir.
  - gezi parkı olaylarının peşini bırakmamalı. olayları tahrik edenlere dava açılıp davaların sonuçlanması sağlanmalı.
  - ifade özgürlüğünü savunmalı.
  - sansürsüz medyayı savunmalı.
  - insanların haklarını savunmalı.
  - milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması için uğraşmalı.
  - seçim barajlarının kaldırılmasını savunmalı.
  daha yapacağı gereken çok şey vardır ancak öncelikli olarak bunları yapmalı diye düşünüyorum.

  ilk bakışta ütopik görünse de davulcu vedatın mehmet ali alaboranın ali ihsan varolun sırrı süreyya önderin muharrem incenin halit ergençin levent üzümcünün erdal beşikçioğlunun meydanlarda halka destek veren avukatların, doktorların, teyzelerin içinde bulanacağı bir parti zaten günlerdir hayatımızda :) tek gereken bunu resmileştirmek.
 • (bkz: gp)