şükela:  tümü | bugün
 • sene 2004 veya 2005 idi sanırım. facebook'un yeni meşhur olduğu yıllar. ilkokul arkadaşlarını filan bulmaca, güzel fikir.
  kayıt ol.. e-mail... ad-soyad.. şehir... okul.. meslek.. hepsini anlarım da din, mezhep ve siyasi görüş merkezi amerika'da olan bir sosyal platformca niye sorulur pek anlam veremedim ve kapattım kayıt ekranını.

  aradan geçen sürede ülkecek yaşadığımız açılımlar, saçılımlar, süreçler derken iki önemli toplumsal olay -gezi ve 15 temmuz- sonrası artık iyice emin oldum ki;

  yaşadıklarımız türkiye'de olası bir iç savaşın provaları idi!

  önce gezi olayı ile potansiyel tarafların yoklaması alınmış oldu. kim hangi safta yer alacak sorusunun cevabı toplum mühendisleri tarafından sahada deneysel olarak da test edilmek istendi.

  ardından yaşanan 15 temmuz olayında ise ülkede iktidarı elinde bulunduran siyasi gruba karşı bir tehdit olursa kimler sokağa inecek, hangi toplumsal gruplar nasıl reaksiyon gösterecek görülmüş oldu.

  geriye tek bir şey kalmıştı; bu sosyal çalışmaların neticesini sayısal verilere dökmek. bunun için de referandum bulunmaz bir fırsattı. lakin %50/50 gibi bir sonuç pek tatmin edici olmadı belki de.

  üstelik bu çok bilinmeyenli denklemde hesapları karıştıran bir grup vardı ki yapılan işlemin sağlıklı netice vermesine engel oluyordu: ülkücüler! daha doğrusu muhalif ülkücüler. gezi'ye katılmadılar. 15 temmuz'da sokağa inip şaibeli fetö darbe teşebbüsüne karşı durdular ancak referandumda akp'ye de karşı olduklarını gösterdiler, 'hayır' oyu verdiler.

  benim tahminim, önümüzdeki süreçte özellikle muhalif ülkücülerin direncini kırmak için bazı algı operasyonları düzenlenecektir.
 • ohoo yine gelmişler.

  facebook 2007'den önce doğru düzgün yoktu bu memlekette. atıp tutmadan önce bir araştırma yapın.

  ha yok siz amerikadayken kullanmaya başladıysanız bilemem.
 • anlıyoruz ki silikon vadisi komple muhalif ülkücü çetelesi tutmak için seferber.

  ayrıca (bkz: muhittin topalak from kazlıçeşme)
 • (bkz: desteksiz sallamak)

  2004 yılında sadece harvard'lı öğrenciler için kurulan internet sitesinin din, mezhep ve siyasi görüş sorması.

  edit ek: thefacebook
 • geziyi zannetmem ama 15 temmuz kesinlikle öyledir. gürcü evde zor tutuyorum dediği kendi yüzde ellisini test etti, bakalım çıkıp çalışacaklar mı diye. yoksa elinde pekala ordu, polis gücü varken silahsız insanları mayın eşekleri gibi asker üstüne sarmanın bir mantığı yok. şimdi lafasından geçiriyordur, ben birde bunların eline el altından silah verdim mi (zira biraz verdiya) oooh sikerler cumhuriyeti.
 • facebook olmasaydı gezi ve 15 temmuz olmayacaktı sonucunu çıkardığım düşünce.
 • 2004 - 2005 civarı msn takılıyorduk be kardeşim. icq nun mırc in dibine vurulduğu, kimsenin dininin mezhebinin sorulmadığı yıllardı.

  sonra nedense bir ayrıştırma, ötekileştirme oldu, herkes ocu bucu ilan edildi. ama haklısın bu ayrıştırmayı da dış güçler yaptı. hiçbiri bizi çekemiyor. bizleri ayrıştıranın allah belasını versin.