şükela:  tümü | bugün
 • avrupa filmleri festivalinin bir başka çağrılma şekli.
  (bkz: gezici avrupa filmleri festivali)
 • (bkz: panayır).
 • ankara sinema derneği tarafından bu yıl 11.si düzenlenen avrupa filmleri festivali, 11-17 kasım tarihlerinde ankara, kızılay büyülü fener sinemaları'nda, daha sonra sırasıyla bursa 'da 18-24 kasım, kars ' da 25-27 kasım ve izmir 'de 25 kasım-2 aralık tarihleri boyunca beyaz perdede 3786 km sürecek yolculuğuna devam edecek. festivalde bu yıl, 26 avrupa ülkesinden 24 uzun metrajlı ve 67 kısa metrajlı film yer alıyor.

  kültür ve turizm bakanlığı, bursa büyükşehir belediyesi ve aras kargo sponsorluğuyla gerçekleştirilecek festivalde bu yıl, avrupa'dan yeni filmlerin gösterileceği avrupa avrupa ve kısa iyidir-avrupa panoraması 'nın yanısıra, umuda yolculuk: göç ve insan kaçakçılığı , italyan senaryo yazarı tonino guerra'nın filmlerinin yer alacağı sinemanın şairi adlı toplu gösterim ile anarşizm ve sinema adlı bölümler yer alacak.
 • ankara ayağı her sene türlü saçmalıklara sahne olan festivaldir aynı zamanda.
  geçen sene bedava olan biletleri güya bir saat öncesinden dağıtılmaya başlanılan kısa filmlere son dakikada bilmemnerenin bilmemne kulübünden toplu halde, yaklaşık elli kişilik bir kafile doluşturulmuştur. elinde bileti olan insanlar nefes almanın bile zor hale geldiği salon'da ayakta tıklımtıkış bir halde film izlemeye çalışmışlardır. hatta büyülüfener'in [zannedersem] müdürü olan muhterem şahıs önce festival izleyicilerini anırarak azarlamış sonra da salona girip özür dilemiştir.
  bu sene de , ne mutlu ki[?] festival yine büyülü fener'de gerçekleşmiş, yönetmen ve oyuncu katılımlarıyla izleyiciyle buluşacak olan, yanılmıyorsam her biri ankara galasını yapan türk filmlerine ise festivalin ilk gününden dahi bilet bulmak imkansız olmuştur. çünkü sinema yetkilileri, biletlerin çoğunu daha festival programı bile açıklanmadan önce bir kısım güzel insanlara peşkeş etmişlerdir.
  festival anlayışı ve bilincinden çok uzak olan bu olaylardan festival yetkililerini ve ankara sinema derneği'ni tüm iyi niyetimle bağımsız tutuyor olsam da estetik kaygılar doğrultusunda, güzel amaçlar için düzenlenen bu gibi kültürel faaliyetlerde bilinçli ve aynı zamanda sorumsuz olarak takınılan tavırlar karşısında zor duruma düşen insanların muhattap olabilecekleri tek çalışanların deliye dönmüş gişe görevlileri olması aynen bu seneki kitapçık kapağında yazdığı gibi her önüne gelenin iki üç bobin sırtlayıp festival düzenlememesi gerektiğini doğrular nitelikte.
 • 13.sü ankara'da 2 kasım- 8 kasım 2007 tarihleri arasında düzenlenecek olan festival. bu yıl kısa filmler büyülüfener sinemasında değil, çağdaş sanatlar merkezinde gösteriliyor.
 • 13 yılda 40.702 km. yol kat ederek dünyanın etrafında bir tur atan festival.
 • ünlü 'yol' filmimizin 25 yıl sonra gösterilmeyen sahneleriyle söyleşi tarzında gösterildiği film festivali
 • 2008 yılında ne yazik ki ankara'da yapılamayacak olan festivaldir.
 • 15. si 4 aralıkta ankara'da başlayacak olan festival. filmler 11 aralığa kadar ankara'da batı sinemasında gösterilecek. daha sonra,
  11-17 aralık arasında artvin'de, 18-20 aralık arasında da üsküp 'te devam edecektir.

  facebook grubunda festival programının 1-2 haftaya açıklanacağını söylemişler.

  www.gezicifestival.org