şükela:  tümü | bugün
 • istanbul'da sokak aralarında gezinen birtakım minibüslerden oluşan servis. halılarını, yolluklarını kesip biçmekten gurur duyan ev ahalisinin overlok işlerini hallederler. diktikleri metre başına para alırlar.

  büyük ihtimalle pvc kaplamacı ve officejet fotokopicileri gibi bunun da mafyası vardır, olmalıdır.

  *
 • memleketimizde eksikliği çekilen ancak görüldüğü (ve hatta uzak mesafelerden bile duyulduğu) üzere artık bu eksik de giderilmiş, uyumlaştırılmıştır.

  bahsi geçen seyyar müesse 4 önemli unsurdan oluşur:
  1: overlok makinası
  2: bir adet hoparlöre bağlanmış teyp
  3: overlok makinası, teyp ve hoparlörün aplike edildiği minibüs
  4: arkadan yürüyen adam

  teyp, standart acıklı hikaye arkası müziği eşlinde bir kadının "hanımların dikkatine!
  halı kenarları, havlu kenarları, paspas kenarları.... overlok yapılır. hemen teslim edilir" anonsunu eloktro manyetik halden ses dalgalarına çevirmektedir.

  overlok makinasının ve minübüsün rolleri de aşikardır elbette ama arkada yürüyen adam bir muammadır. evet, minibüs yürüyüş hızında gitmektedir de içeride oturanlar seslenenleri görememekte duyamamakta mıdırlar? öyle görünüyor ki, işe yeni başlayan minibüs overlokçuları henüz farklı sesler arasından potansiyel müşterilerinin sesini ayırt edebilme yetisine kavuşamamışlardır.

  tüm unsurlar tamamlandığında birleşip seyyar overlokçuluk müessesi yerine oturur.
 • silkelenmekten uçları kopmuş paspaslarını tamir ettirmek için bazılarının hasretle beklediği seyyar overlokçu.
 • aygaz kamyonundan, sesi ve yarattığı gürültü kirliliği itibariyle daha sinir bozucu olabilen tek taşıma aracı
 • sıkıcı kadın sesinin sürekli tekrarlanan anonsu, en azından akatlar çevresinde dolaşan overlokçuda "5 dakikada yapılır, hemen teslim edilir." şeklinde bitmektedir, aklıma kazındı, hatta rüyama girecek yakında.
 • iki hafta arayla, önce antalya' da, sonra da karşıyaka ' da gördüğüm bingöl* plakalı beyaz ford minibüsle yapılan servis...

  insanların overlok ihtiyacını gidermek için dağ tepe demeden tüm türkiye ' yi karış karış gezen bu fedakar kişilerin belgeseli çekilmeli diye düşünüyorum.

  yalnız apartmanın önünde durup "halı kenarları, kilim kenarları" diye megafondan çığırttırsa, bir de müşteri bulup araçtaki o jenaratörü çalıştırsa "skerim overlok ' unu ulan, çocuk uyuyo içerde" diye çemkirir miyim balkondan... evet çemkiririm...
 • ''hanımlar overlok makinesi ayağınıza geldi''diyerek halki kandiran bunyeyi;madem ayagima kadar geldin ne diye koca haliyi 4 kat asagi tasimak zorunda kaliyorum diye dusunmeye iten hep yollarda servis (bkz: bam teli)
 • evimiz giris katı oldugundan ve gec yatılan gecenin sabahında bagırarak beni uyandıran ve buyuk ihtimalle bu olayın devam etmesi halinde katil olacagıma kesin gozuyle baktıran servis.
 • bu servis türkiye'nin 4 bir yanında hanımların hizmetine sunulmuştur. istanbul'da duyduğunuz ve bir cumartesi sabahı uykunuzu bölen bu sesle, günün birinde izmir'de karşılaşmanız da olasıdır.