şükela:  tümü | bugün
  • trafikte seyir halindeyken sivil trafik aracının ön camına yerleştirilen radar ve kamera sistemiyle, ilgili bölgedeki hız limiti üzerinde seyreden araçları tespit ederek görüntülerini kaydeden ekiplerdir. görüntüler üzerinden “hız ihlali” nedeniyle düzenlenen tutanaklar da adreslere gönderilir.

uygulamanın olumlu yanı ise cezaların plakaya yazılması nedeniyle, aralarında milletvekilleri, polis müdürleri ve bazı kamu araçlarına da ceza uygulanması.
  • gezi olaylarını destekleyen radardır, gezici radar.
  • genellikle hız sınırına uymadığımdan hiç görmediğim radar. kendisinden eve ceza gelince haberdar oluyorum. ama doğukent bulvarında sporland'in karşısında standart bir adam var. o adamın karşısından her sabah 50 ile geçip selamlaşıyorum.
  • ömrü hayatımda bir kere gördüğüm araç. o da taksideyken.
  • izmirdekilerin çoğu beya renault fluencedir.
  • birinde eşimle, kayın pederin arabasıyla, çanakkale-izmir yönünde hızlıca gidiyorduk. karşı şeritten gelen herkes selektörlerle, el-kol hareketleriyle, işaret diliyle heyecanlı heyecanlı bir şeyler yapmaya başlayınca bir kıllandık önce. hatta ben arabada bir sıkıntı var sandım da korktum.
    her neyse, bu el-kol hareketlerinin, heyecanın arasında giderken bir kaç yüz metre önümüzde şahin minvalinde dökülen ama baya hızlı giden bir araba gördük. dibine kadar yanaştık ama o da bastırdıkça bastırıyordu. o ara ulan bu radar olmasın dedim ben. hızımızı efendice düşürdük doksana, yine de yavaş yavaş geçtik bunu.

merak edenler için söyleyeyim, içeride, ön camda bir grup alet edevat, koltuklarda ise güler yüzlü iki memur var. rivayet odur ki (kuzenden duydum) bu araçtaki memurlar kendilerini böyle atarlı, böyle artis artis sollayanlar dönüp de bu araca bakarsa, bunlara avuçlarını açıp, yatayda sallamak suretiyle "sıçtın" anlamına gelen bir jest yaparlarmış...
  • samsun'da seyir halindeki şahsi araçlardan sayıca fazla olan radar tipi.

arkadaş bir de o kadar belli oluyorlar ki artık, benzinli beyaz faz model megane, corolla kocaman bir anten ve simsiyah filmli camlar.
  • 3 aydır 488-488 burnumdan getiren sistem. devamlı güzergahımdaki bütün radarları ve hız sınırlarını bilmeme rağmen bu gezici radar olayını çözemiyorum. en azından diğer radarlar gibi bunda da ‘bu bölgede gezici radar vardır.’ şeklinde uyarı filan olmalı. hani devlet vatandaşına tuzak kurmamalı ya o bakımdan...