• gezi olaylarını destekleyen radardır, gezici radar.
  • ömrü hayatımda bir kere gördüğüm araç. o da taksideyken.
  • 3 aydır 488-488 burnumdan getiren sistem. devamlı güzergahımdaki bütün radarları ve hız sınırlarını bilmeme rağmen bu gezici radar olayını çözemiyorum. en azından diğer radarlar gibi bunda da ‘bu bölgede gezici radar vardır.’ şeklinde uyarı filan olmalı. hani devlet vatandaşına tuzak kurmamalı ya o bakımdan...
  • trafikte seyir halindeyken sivil trafik aracının ön camına yerleştirilen radar ve kamera sistemiyle, ilgili bölgedeki hız limiti üzerinde seyreden araçları tespit ederek görüntülerini kaydeden ekiplerdir. görüntüler üzerinden “hız ihlali” nedeniyle düzenlenen tutanaklar da adreslere gönderilir.

uygulamanın olumlu yanı ise cezaların plakaya yazılması nedeniyle, aralarında milletvekilleri, polis müdürleri ve bazı kamu araçlarına da ceza uygulanması.
  • genellikle hız sınırına uymadığımdan hiç görmediğim radar. kendisinden eve ceza gelince haberdar oluyorum. ama doğukent bulvarında sporland'in karşısında standart bir adam var. o adamın karşısından her sabah 50 ile geçip selamlaşıyorum.
  • gönderdikleri cezaya itiraz yolumun açık olup olmadığı konusunda tereddütte olduğum radar çeşidi. 4064 lira ceza mı olur allahsızlar. gerçi bir ay sonra gelse bu ceza 6,5k olacaktı!
    google'da şöyle bir yazı buldum.

“hız sınırları, yönetmeliğin 52 maddesinde her araç cinsine göre farklılık göstermektedir. fakat yargıtay 7. ceza dairesinin 08.07.2014 tarihli 2014/2954 esas 2014/14281 karar sayılı ilama göre seyir halinde bulunulan yerde radar uyarısı bulunmaması halinde trafik cezası kesilemeyeceğini içtihat etmiştir.”
  • üzerinde “gezici radar” diye yazıp yazmadığı konusunda bilenler yeşillendirebilise çok sevineceğim radar tipi. izmir anadolu caddesi’nde anlık 80’e çıkınca (hız sınırı 70) az önce üzerinde gezici radar gibi bir şey okuduğum bir aracı geçtiğim konusunda jeton düştü. arkamdan da kimse gelmeyince şüphelendim ama bir yandan niye üzerinde yazsın ki, sadece benim gibi salakları yakalar dedim. yeşillendirin sevgili yazarlar.

not: anlık 80’e çıktığım sırada aracın önündeydim. üzerinde gezici radar gibi bir şey okuduğum radar tourneo gibi bir şeydi.
  • birinde eşimle, kayın pederin arabasıyla, çanakkale-izmir yönünde hızlıca gidiyorduk. karşı şeritten gelen herkes selektörlerle, el-kol hareketleriyle, işaret diliyle heyecanlı heyecanlı bir şeyler yapmaya başlayınca bir kıllandık önce. hatta ben arabada bir sıkıntı var sandım da korktum.
    her neyse, bu el-kol hareketlerinin, heyecanın arasında giderken bir kaç yüz metre önümüzde şahin minvalinde dökülen ama baya hızlı giden bir araba gördük. dibine kadar yanaştık ama o da bastırdıkça bastırıyordu. o ara ulan bu radar olmasın dedim ben. hızımızı efendice düşürdük doksana, yine de yavaş yavaş geçtik bunu.

merak edenler için söyleyeyim, içeride, ön camda bir grup alet edevat, koltuklarda ise güler yüzlü iki memur var. rivayet odur ki (kuzenden duydum) bu araçtaki memurlar kendilerini böyle atarlı, böyle artis artis sollayanlar dönüp de bu araca bakarsa, bunlara avuçlarını açıp, yatayda sallamak suretiyle "sıçtın" anlamına gelen bir jest yaparlarmış...
  • ankara-eskişehir yolunda, genellikle hız sınırına dikkat ettiğim halde, yokuş aşaği inerken 1km/s ile sınırı geçtiğim için ceza yememe sebep olan araç.

not: daha fazla olması gereken araç, kimsenin canı yanmasın.
hesabın var mı? giriş yap