şükela:  tümü | bugün
  • ortadoğu müziklerinin belki de en önemli merkezi lübnan'da doğdu. usek üniversitesi'nde müzik eğitimi gördü ve orta doğu müzkleri üzerine yüksek lisans yaptı. bugünlerde aynı üniversitede öğretim görevlisidir. 1997'de ilk ödülünü aldı. lübnan'ı birçok uluslararası festivalde temsil etmektedir. "the muwashah* after the cairo caucus of 1932" ve "the muwashahat and adwars of sayyed darwish" adlarında iki de kitabı yayımlanmıştır. 2007 yılında bbc dünya müziği ödülünü kazanmıştır.

bunlar albüm kapağından çeviri. diğer yandan, kendisi sesi kulağıma ilk çalındığından beri bendenizi abad etmiştir, bu beşere gam yüklemiştir, tebessüm ettirmiştir, gözlerini kapattırıp yerden yükseltmiştir. evet.
  • beirut oriental ensemble albümlerindeki performansı nefes kesici. bulabilirseniz bu grubun sayyed darwish albümünü satın alın veya indirin. o zaman ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.
  • bu akşam melihat gülses ile crr'de konseri olan sanatçı.

(bkz: http://melihatgulses.net/etkinlikler/12/)
  • 19-20 aralik 2013 tarihlerinde bahreyn'de düzenlenecek olan ard el khoulud müzik festivalinin onur konugu olacak sanatci. sayed darwish muwashshahlarini seslendirdigi ve cok basarili olan albümü icin (bkz: qawaleb)
  • kendisi arab müziği icrâsından kadın cenâhının ''kibârlar''ındandır. hoşdur sesi soluğu. bizim melihat gülses nasıl ki türk müziğinde üstad değildir ve fakat güzel-ince bir kadın icrâcıdır bu hanımefendi de üstad kesinlikle değildir lâkin günümüzde eski arab sesi ve müziğini bugüne en zarif hâliyle taşıyan kadınlardan bir icrâcıdır.

feyruz'un üstadı da, bu kadının hayran olduğu da seyyid derviş'tir. seyyid derviş, sayyed darwesh diye de yazılmaz ayrıca. melihat gülses de münir nûreddin selçuk'un, bekir sıdkı sezgin'in vs. şarkılarının icrâkârıdır ancak.

bu iki isim de üstad değildir.
  • feyruz, asmahan gibi divalar kadar güzel bir sesi var . başyapıtı al muwashahat albumudur. dinledikçe slow motion göbek atasım geliyor. ahwa qamaran
  • orta doğu'nun muhteşem kadınlarından biridir. (bkz: seyyid derviş)'in "ana haweit" şarkısına denk geldim. hüzünlendirdi, ağlattı. hoş bu şarkının remix versiyonuna bile ağlarım. şarkıyı şöyle bırakıyorum
    ...
hesabın var mı? giriş yap