1. 2008 yılı mahsulü a.r. murugadoss tarafından yönetilmiş olan hindistan yapımı bir film. müzikler, 2008 oscarlarında slumdog millionaire (2008, yönetmen danny boyle) ile 2 adet heykelcik kapan a.r. rahman tarafından yapılmış.

ghajini filminin benim ilgimi çekme sebebi ise ana temanın basbayağı memento (2000, yönetmen christopher nolan) filmi ile birebir aynı olması.

dahası için: http://mkizilca.blogspot.com/…/06/ghajini-2008.html
  2. memento benzeri bir filmin aşkı da içine katarak hint tarzında (film içinde bolca klip) 3 saat boyunca anlatılması ile ortaya çıkan bir film. 3 saat boyunca sıkıldım mı? hayır, dumura uğradım mı? hayır. 6/10
  3. izlerken ağladığım filmdir. öyle böyle değil, aşırı.

--- spoiler ---
    esas kız yerde kuş gibi can verirken esas erkeğin gözlerinin içine bakması hadisesi kafadan koparıyor özellikle, izlenmesi tavsiye edilir.
    --- spoiler ---
  4. filmin içine serpiştirilmiş kliplerde ayrı bir hoştur. o duygusallığın içinde kalkıp oynayasınız gelir.
  5. kötü bir "memento" taklidinden öteye geçememiş olan filmdir. hatta taklidi de aşmış adamlar, bildiğin kopyala yapıştır yapmış, karakterlerin rengini, adını vesaire değiştirmişler o kadar.

kendine has birkaç konu barındırdığından ben şahsen 4 puanı bile zar zor verdim.
  6. dövüş sahnelerinde dayak yiyen adamların bariz olarak kendini yere atmasına *, bir de filmle mevzuyla alakasız klip tadında şarkı ve danslara * rağmen güzel denilecek bir film. hatta şu başroldeki hintli hanımlar birazcık cool olsaydı ağlayabilirdim de. evet özetle gideri var.

--- spoiler ---

bir de düşünüyor insan. zengin ol, yakışıklı ol, lakin bir kız için hayatını feda et? aptalca gibi ama o kız her şeye değer. ve bu kız çok güzel olduğu için değil. nedenini izleyen bilir.

--- spoiler ---
  7. içinde barındırdığı "guzaarish" isimli parçanın girişi insana kendi kanatlarıyla uçuyormuş hissi veren film. gerçi şarkının geri kalanı da -her ne kadar sözlerini anlamasam da- öyle.

edit: birazcık araştırdım; "yalvarmak, yakarış" gibi anlamlara geliyor parçanın ismi.

ghajini hakkında bilgi verin