şükela:  tümü | bugün soru sor
 • isveçli gizem bulutu ghost grubunun yasal nedenlerle aldığı yeni adı.

  http://www.pasifagresif.com/…sttan-yeni-albume-dair
 • kral grup.
 • albüm kapakları boş değildir.

  http://bit.ly/1covryn
 • ilk dinleyişte bile ne kadar farklı ve orjinal olduğu farkedilen grup. distortion köklemeden, böğürmeden, ışık hızında çalmadan da metal yapılabildiğini, bunu yaparken de nasıl özgün olunduğunu göstermişlerdir. bütün bunların üstüne tiyatral sahne şovlarını, kurgusal karakterlerini, müziğinin kalitesini ve güzelliğini de ekleyince geriye pek bir şey kalmıyor. böyle devam ederlerse efsane olacaklar.
 • kiss'e benzettiğim grup. ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. kiss, abartı ve provakatif bir imaja sahip bir grup ve insan o imajı görünce daha sert bir sound duymayı bekliyor. fakat dinleyince, imajlarına tezat düz bir rock sound'ı ile karşılaşıyor. ghost b.c'de aynı etkiyi uyandırıyor bende. itirazı olanlar yeşillendirsin.
 • bir çok black metal grubuna pabucunu tersten giydirebilecek kadar karanlık bir müziği bu kadar sade ve sakin bir biçimde icra eden grup.
 • abba ile megadeth sevişip çocuk yapsa, muhtemelen böyle bir şey ortaya çıkardı.
 • kimileri için metale örülen duvarları kıran grup.
 • şu ana kadar iki albümü yayınlanmış olan grup. devamını bekliyoruz.
 • 2005 sonrasının en iyi gruplarından biri olduğu kesin.

  iyi müzik yapıyorlar. ama iyi müzik yapan birsürü grup var, bunları ayıran ne? tarzları. bu tarza sahip zibille grup var, hatta kimlik gizleme işini slipknot, metal dışında gorillaz gibi örnekler de yapmıştı. bu adamların tarzlarının farkı ne? müzikleri.

  başlıkta pek değinilmemiş, bilmeyenler için özet geçeyim. belki isim değişikliğinden önce ghost başlığına yazılmıştır ama spesifik olan isim bu, biraz bilgi verelim. isveçli 6 kişilik bir metal grubunda, vokal dışındaki 5 kişi siyah cüppeler giyiyor. bunların her biri evrenin temelleri addedilen şu simgeleri kullanıyorlar. siyah cüppe ve kukuletalarla çıkıp yüzlerini gizliyorlar. papa emeritius ii nickli vokal ise yüzüne iskelet makyajı yapıp, siyah bir katolik papa kıyafetiyle çıkıyor sahneye. yaptıkları müzik ise black metal falan değil, neredeyse hard rock sayılabilecek softlukta bir heavy metal.

  işte tarz budur. adamlar belial, behemoth, beelzebub, asmodeus, satanas, lucifer şeklinde kilise korosuyla başlıyor şarkılarına ve ne bir brutal var, ne sert bir distortion var (ki bu ikisine bayılan biri olarak söylüyorum bunları), ne bozuk kayıt, yarım sesli bozuk black metal pişmemişliği var, ne asarım keserim sikerim sokarım burzumluğu var. katma değer budur, yeni soluk budur. günümüzün iyi müziğinin gideceği nokta bu işte: boşluğa şiddet gruplarından daha anlamlı işler yap, kendi tarzını onların üstüne koyarak onlara pabuçlarını ters giydir.

  infesttissumam son yılların en güzel albümlerinden biri sanırım. favorim olan şarkılarıysa demin youtube linkini verdiğim year zero.

  iyi grup dedik. nereliler? lanet olsun ki yeni, yine, yeniden isveçli.