şükela:  tümü | bugün
 • nightwish'in once albümünün 9 no'lu şarkısıdır. albümün en enteresan ve donanımlı şarkısı olmuştur, dinlendikçe güzelleşecek ve bıkılmayacak bir havası vardır. vokaller her zamanki gibi güzeldir. klasik müzik dinlermiş izlenimine kapıldığınız bölümleri çoktur. düzenleme olağanüstüdür. sanki bir temaya sahip film müziği dinlermiş hissi de verir. 10 dakikadır. her bir dakikası süperdir.

  sözleri:

  we used to swim the same moonlight waters
  oceans away from the wakeful day

  - my fall will be for you -
  my fall will be for you
  my love will be in you
  if you be the one to cut me
  i`ll bleed forever

  scent of the sea before the waking of the world
  brings me to thee
  into the blue memory

  - my fall will be for you -
  my fall will be for you
  my love will be in you
  if you be the one to cut me
  i will bleed forever

  into the blue memory

  a siren from the deep came to me
  sang my name my longing
  still i write my songs about that dream of mine
  worth everything i may ever be

  the child will be born again
  that siren carried him to me
  first of them true loves
  singing on the shoulders of an angel
  without care for love n` loss

  bring me home or leave me be
  my love in the dark heart of the night
  i have lost the path before me
  the one behind will lead me

  take me
  cure me
  kill me
  bring me home
  every way
  every day
  just another loop in the hangman`s noose

  take me, cure me, kill me, bring me home
  every way, every day
  i keep on watching us sleep

  relive the old sin of adam and eve
  of you and me
  forgive the adoring beast

  redeem me into childhood
  show me myself without the shell
  like the advent of may
  i`ll be there when you say
  time to never hold our love

  - my fall will be for you -
  my fall will be for you
  my love will be in you
  you were the one to cut me
  so i`ll bleed forever
 • sozleriyle ve yorumuyla insani derinden yaralayan, muhtesem orkestrasyonuyla alip surukleyen, once albumunun en basarili parcalarindan biri..hele ki arka vokaller baslamiyor mu "my fall will be for you" diye, tuylerim diken diken oluyor..
 • gereginden fazla iyi melodilerle dolu, duzenlemelerin inanilmaz oldugu, muhtesem bir parcadir. nightwish'in kanimca kariyeri dahilinde su ana kadar yaptigi en basarili calismadir. bazi bolumlerdeki gecisler uzerinde daha fazla durulabilirdi dedirtse de ecnebiyatta son noktadir.
 • bulunduğu albümde* bazı parçaları*** dinleyip "bu sefer olmamış" diyerek erken karar verdiğimi gösteren ve beni utandıran parça. fazlasıyla dolu ve inişli çıkışlı olması sebebiyle 2-3 parça olabilmesi de mümkün imiş. biraz da therion tadı aldım ben gerek orkestrasyon, gerek düzenlemeler açısından. belki de nightwish'in gitmekte olduğu yer hakkında bir fikir vermesi açısından kondu albüme.
 • once'ın genel havasında bulunan sertliğin en iyi hissedilebildiği muhte$em parçalardan biri.10 küsür dakikalık uzunluğunun insanı sıkmaması hatta daha kısa olsaymı$ yarım kalmı$ hissi verdirecekmi$.nightwish gittikçe kendini daha üst noktaya ta$ıyor ve bu nokta sanırım 15-20 yıl sonra çoluk çocuğumuza nightwish'i anlattıracak nokta olacak.
 • belki de bugüne kadar yapilmis en basarili epik senfonik metal parçasi. dudak uçuklatan bir orkestrasyona sahip. üflemelilere yer vermelerinden dolayi yer yer therion'un via nocturna'sini hatirlatiyor ancak via nocturna'nin bir kaç versiyon upgrade edilmis hali. nightwish bu sarkiyla beraber adeta senfonik metal böyle yapilir kardesim biz olayi bu noktaya tasiyoruz bundan sonrasina karismayiz demek istemis.

  nightwish albümün geri kalaninda orkestrayi arka planda tutup daha çok sarkiya zenginlik katmasi için kullanirken bu parça adeta sadece orkestra için yazilmis ve gitarlarla orkestra yer degistirmis. yaylilar ve üflemeliler sarkinin genelini sirtlarken gitarlar arada sirada parçaya zenginlik katiyorlar. parça boyunca kesinlikle bir melodi yazma kitligina girmemisler ve sarki içinde bir çok güzel temaya rastlamak mümkün. temalar arasinda geçisler de basariyla kotarilmis. özellikle 2:40'tan sonra yavaslayan parçanin solodan sonra yeniden hizlanmadan önce yapilan yaklasik bir dakika 15 saniyelik bir sonraki temaya hazirlik bölümü muhtesem olmus. yaylilar uzun notalarla yay çekerken arkadan üflemelilerin temayi arada çalmalari ardindan güçlü sekilde girecek temaya dinleyici çok iyi hazirliyor ve yaylilarla gitarlar forte girdiginde adeta parçanin zafer çigliklari attigini duymak mümkün. zaten tam bu bölümde paçayi canli çalarken ayni zaferi nightwish elemanlarinin yüzünden de okumak mümkün oluyor.

  orkestrasyon disinda vokaller de bu sarkida çok basarili. özellikle my fall will be for you kisminda arkadaki koronun kullanimi çok basarili olmus. tabi koronun arkasindaki elektro ritminin de koronun gücüne güç kattigini belirtmeden geçmemek lazim.

  kisacasi nightwish bu parçayla beraber therion'un önce to mega therion ardindan da crowning of atlantis ve via nocturna ile yaptigi olayi almis ve ötesinde bir boyuta tasimis. bir sonraki albümde en az bir adet bu yönde epik bir parçaya yer vereceklerini umuyorum. tabi bu kadar iyi bir çalismayi kendilerinden yeniden beklemek de ister istemez haksizlik olur.

  not: normalde bir parçaya bu kadar uzun bir kritik yazmak garip olurdu ancak bu parçanin buna degdigine inaniyorum.
 • tek şarkılık operadır.
 • my fall will be for you
  my love will be in you , diye arka vokallerin başlamasıyla tüylerimin diken diken olmasına ve bunalıma girmememe neden olmuş nightwish in en güzel şarkılarından biridir..

  (bkz: white night fantasy)
  (bkz: gethsemane)
 • klasik müzik başyapıtı, aynı zamanda rock müzik başyapıtı olabilen underrated nightwish parçası
 • uzun ve uzun olduğunca muhteşem şarkı.

  açın dinleyin. anlatmamın yararı olacağını sanmam.