şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir hayalet çetesini yönetip çeşitli evlerdeki çeşitli insanları korkutarak puan kazanabileceğimiz, hafif sims tarzında olan oyun
 • sims ve dungeon keeper oyunlarını harmanlamış, ortaya baya orjinal bir oyun çıkarmış tasarımcıların ürünü. özellikle grafikler ve kullanıcı arabirimi* üzerinde epey uğraşılmış, böylece envai çeşit hortlağı hayaleti eşzamanlı olarak kullanabilmek mümkün olmuş.

  oyunda emrinize sunulmuş hayaletlerin kullanabildiği toplam 125 özellik/saldırı hareketi var. bu hareketleri kullanmak için plasma denilen merete ihtiyaç duyuluyor (bir çeşit kaynak diyelim). milleti korkutup altına sıçtırdıkça plasma doluyor, o yüzden özellikle az plasma ile başladığınız bölümlerin başında dikkatli davranmak icap ediyor.

  insanları nasıl korkutacağınız ise tamamiyle sizin hayalgücünüze bağlı. ister mistik takılın, evin içindeki eşyaları uçurup, aynadaki yansımaları bozuma uğratın; ister psikopata bağlayıp yangın çıkarıp evin içine balık yağdırın. ancak öyle hayaletleri evin içine salıp "hayde korkutun herkesleri" diyemiyorsunuz, hey hayaletin "bağlanabildiği" ayrı eşyalar/odalar var. örneğin gremlinler sadece elektrikli eşyalara, earth elemental her çeşit toprağa(saksı toprağı dahil) bağlanabilirken, sandman türündeki uyku hayaletleri sadece uyuyan insanlara bağlanabiliyor (ehe). bağlanma olayı da plasma harcıyor, o yüzden otlağa koyunları salarmış gibi hayaletleri salamıyorsunuz ortalığa.

  oyunda korkutacağınız insanlar tek tip değil, hepsinin ayrı korkuları ve kişilikleri var. kimisi ateşten, kimisi böcükten, kimisi de şimşekten korkuyor bu kerataların. yalnız bölümün başında kimin neyden korktuğunu bilinmediği için deneme yanılma yöntemine ya da hayaletlerin "expose fear"* özelliklerine baş vurmak gerekiyor. bu arada insanlar da hayaletlere karşı tamamiyle çaresiz değil, ilerleyen bölümlerde hayaletlerinizi "kovabilen"* insanlar da ölümlülerin arasına katıldığı için işiniz giderek zorlaşıyor.

  her bölümden önce kendi takımınızı seçerken "recommended"* tuşuna tıklayıp o bölümü bitirmenizin garanti olduğu takımı otomatik olarak seçebilirsiniz, ancak oyunun yapımcılarının da dediği gibi herşey aslında oyuncunun yaratıcılığına bağlı olduğu için aynı bölümü onlarca kez (herbirinde farklı takım ve taktiklerle) bitirebilirsiniz. sırf bu yüzden uzun ömürlü olacak bir oyun ghost master.

  kaydetme/yükleme* seçenekleri olmayabilir, ama doğru takımı seçtiğinizde (deneme yanılma ve birazcık tecrübe gerekiyor doğal olarak) yarım saat civarında bitiyor bölümler. tereddütsüz tavsiye edilebilecek bir oyun bu. alın, aldırın.
 • oynaması feci zevkli, minik puzzleları ile insanı kendine bağlayan, her seferinde daha hızlı görev tamamlıycam diye bağımlılık yaratan, feci sevimli ve zevkli oyun... ayrıca müzikleri de cuk tadında...
 • tam anlamıyla esir hayaletlerin nasıl kurtarıldığını anlayamadığım pk bir sevecen oyun.!
 • türlü çeşit hayaletin barındığı pek eğlenceli bir oyun imiş. özellikle gremlinleri oraya buraya salmak, her ürlü karakterin aklını almak oyuncunun egosunu okşamakta, çocuk yetiştirip iş bulmaya çalıştığımız eski ve domestik sims günlerimizden sonra sanal hayatımıza heyecan getirmekte. hem ne demiş pc zone oyun için:
  "could send the sims to the afterlife"
 • en çok sevdiğim oyunlardan biri, tüm hayaletleri kurtarmıştım en zoru dragoon olmuştu. bir bu dragoonlu bölüm, bir de hastane bölümleri ömrümü yemişti ama çok güzeldi yine de. bitince üzebilen bir oyun veya tam tersi bir etki yapması da muhtemel; ama bu etki geçici olur heralde. bir de gizli hayaletler vardı ki hahaytt, deprem yapan bir hayalet vardı karakolda yanlışlıkla dişisini bulmuştum bunun nasıl şaşırmıştım, nasıl mutlu olmuştum... güzeldi. 2.si çıkmış sanırım bunun, şöyle; http://www.ghostmaster.piwko.pl/pics/026.jpg ama türkiyede hiç adı geçmedi hazır demişken indiriyim ben yine de...

  edit: 2.si hikayeymiş sanırım
 • steam'de 2.5 liraya düşmüş, nostalji yaparım deyyi aldım hemen.

  oyunda, her ev (hatta cruise gemisi) farklı hikaye ve görevler barındırıyor. örneğin, bir evdeki göreviniz tüm aile üyelerini tek tek korkutup evden kaçırmakken başka bir görevde arkeologları yönlendirip hayaletleri bulmalarını sağlıyorsunuz. hayaletlerin belli başlı elementleri ve güçleri var. su elementine sahip hayaleti banyo, lavabo, su birikintisi gibi yerlere koyarken toprak elementine sahip hayaletleri bahçeye fırlatabiliyorsunuz. bazı hayaletler elektrikten beslenirken, bazı hayaletler gecenin köründe insanlara görünüp alta sıçırtabiliyorlar. tüm görevlerdeki ortak özellik, insanları korkuttukça hayaletlerin seviye atlaması ve daha değişik-korkutucu puştluklar yapmaları.

  hayaletleri yerleştirmek size kalmış, hepsini aynı odaya toplayıp cccccombo breaker yapabilir veya odalara eşit miktarda dağıtabilirsiniz.

  sonuç olarak, çok eğlenceli, müthiş bi oyun.
 • fantastik bir oyun. yine, oyun arşivimi yoklarken denk geldim ve yeniden kurdum. henüz oynamadım ama türünde tek. keşke yenisi gelse.