şükela:  tümü | bugün soru sor
 • infamous serisinin yapımcısı sucker punch' ın ps4 için özel olarak yapmakta olduğunu duyurduğu yeni samuray oyunu : https://www.youtube.com/watch?v=sbhrxhuksiq

  sucker punch' ın standart karakterinin çok dışında bir oyun gibi görünüyor. henüz nasıl bir şey olacağı belli değil. bekleyelim, görelim...

  edit: şurada söylediğine göre açık dünya stealth-action adventure oyunu olacakmış.
 • hallelujah kardeşlerim...

  sonunda!

  bundan çok değil 1 sene evvel, endüstriye baktığımızda doğru düzgün bir samuray oyunu olmadığını görecektiniz... bundan yakınıyordum ciddi ciddi! sonra nioh geldi... 600 saat, mistik japon şeytanlarıyla dövüştüm.
  şimdi ise uzun süredir ne yaptığımı merak ettiğim sucker punch bize ghost of tsushima'yı vaat ediyor.

  paris game week 2017'de sony konferasını yönlendiren konuşmacı bey aynen şöyle; what a great time to be a gamer!

  aynen öyle.

  nihayetinde arkasında deli gibi bütçesi olan bir stüdyo elini feodal japonya'ya attı ve bize doğru düzgün aaa standartında bir 'samuray' oyunu verecek.

  playstation 4'ü bloodborne için almıştım, oyun geliştiricileri bu platforma öyle enfes oyunlar bahşettiler ki 5 yılın ardından hala iyi ki almışım diyorum. teşekkürler sony.
 • tenchu serisinin güncel hali gibi.
 • şu oyunu düzgün yapın olm bak, aklıma açık dünya samuray oyunu değince deli şeyler geliyor. bulayım bunları oyunun içinde.. hayal kırıklığı yaşatmayın bana.. kaldıramıyorum bi yerden sonra..

  kısacası önümüzdeki dönemin tarafımdan en çok beklenen oyunu olmuştur an itibariyle.
 • on üçüncü yüzyılda ingilizce konuşan moğol ve japonları gösteren oyundur. geçiniz. batılılar batı coğrafyası dışında geçen oyunlara el atmamalı. ağır japon aksanıyla ingilizce konuşan karakter koyup geçeceklerse hiç yapmasınlar daha iyi.
 • playstation experience 2017'den bildiren playstation access'ten öğrendiğimize göre sucker punch, oyunun 1274'te gerçekleşen moğol işgali sırasında japonya'da geçeceğini duyurmuş ve ana kişimiz bir samuray olacakmış. oyunun bir açık dünya oyunu olacağını belirtmişler. sucker punch'ın panelini henüz izleyemedim, ama access'in haberi burada.

  batı, doğu'dan gelen, özellikle orta asya bozkırından gelen akınları tarihsel olarak pek önemli yerlere koyuyor ve bunlara ilgiyle, merakla, oldukça gizemli olaylar olarak bakıyor. moğol imparatorluğu'na büyük ilgileri var ve moğol akınlarına tüketim kültüründe bolca yer verir oldular.

  bu bir yandan iyi ve ilgi çekici bir şey, öte yandan da doğu'nun şeytanlaştırılması, kötücül ve gizemli bir yüze büründürülmesinden ötürü kötü bir şey. biz kendi ülkemizde, öte yandan, bizim için büyük anlam taşıyabilecek konularla neredeyse hiç ilgilenmediğimiz için, orta asya'yla da hiç ilgilenmiyoruz. bu yüzden çağdaş anlatılara ağırlığımızı koyamıyor, kendi uygarlık görüşümüzü katamıyor ve gizemli bulunan alanları aydınlatamıyoruz.

  orta asya, her ne amaç ve yöntemle olursa olsun tarihle ilgilendiğini öne süren biri için kilit önem taşıyor. batılılar bunu görüyor ve kültürel ürünlerini bu gerçeğe açıyorlar.

  bütün bunlara ek olarak, düşünmeden edemiyorum, eğer bugün büyük sermayenin kalelerinden biri diyelim ki japonya değil de moğolistan olsaydı, abd'li bir oyun stüdyosu bu oyunun öyküsünü tam tersten yazıp, japonlar yerine moğolların gözünden işler miydi?
 • otuz yaşına kadar playstation'a elini sürmemiş bana sanırım playstation aldıracak olan oyundur. yani bilmiyorum beş kuruş param da yok nasıl olacak...
 • işte beklediğim oyun bu!

  kaç sene ulan, kaç sene bekledim adam akıllı bir tenchu oyunu gelsin diye. özellikle wrath of heaven, serinin çıtasını çok yükseltmişti. ama devamı gelmedi, tepetaklak gitti seri. bu sefer çok sağlam geliyor gönlümün efendisi. ismi tenchu olmasa da, ruhani olarak devamı olmasını bekliyorum. umarım sucker punch bu sefer infamous gibi leş bir oyun yapmaz.
 • birisi allah askina bana ps4 hediye etsin cigligi atmama neden olan oyundur. naled olasi caponlar guzel samurai yakuza ve shinobi oyunlarini hep konsola yapiyorlar.
 • henüz ps4 exclusive olacağı kesin değil. yapımcıları olan naughty dog firması da bildiğim kadarı ile japon değil. fakat bilindiği gibi sony ps4 için çok agresif bir exclusive politikası izliyor şu an. baba baba oyunlar sadece ps4'e özel çıkıyor. yani bu oyunun da ps4 exclusive olma ihtimali yüksek.

  öyle bir durumda eğer red dead redemtion 2 de pc'ye gelmez ise ben pc oyunculuğunu her ortamda savunmuş bir veteran pc gamer olarak, ps4'e geçeceğim ve bunun da tek sorumlusu microtransaction, loot box orospusu ergenlerin harçlığını almak için piyasayı battle royale shooterlar ile doldurup bir tane adam akıllı tarihi dönem oyunu yapmayan firmalar olacak.

  koskoca pc platformunda bir tane western bir tane samuray oyunu yok ayıptır be.

  edıt: yapımcı naughty dog değil sucker punch imiş.