şükela:  tümü | bugün
  • nick cave and the bad seeds'in gelecek hafta çıkacak olan yeni albümünün adıymış:

https://www.nme.com/…steen-coming-next-week-2550489

hadi bakalım!
  • son albümleri skeleton tree çıktıktan 3 sene sonra, hem de hiç beklenmedik bir şekilde, gelen nick cave and the bad seeds albümü. tool'un uzun zamandır beklenen albümü fear inoculum çıkalı henüz bir ay olmuşken şimdi de cave ve avanelerinden yeni albüm geldiğini düşünürsek 2019'u müzik adına daha şimdiden oldukça başarılı sayabiliriz bence.

gerçi sweet leaf'in paylaştığı linkte tüm bilgiler var ama ben de buraya yazayım. cave albümü "double album" olarak adlandırıyor, yani albüm aslında iki bölümden oluşuyor. ilk bölümde 8 şarkı var:

the spinning song
    bright horses
    waiting for you
    night raid
    sun forest
    galleon ship
    ghosteen speaks
    leviathan

ikinci bölümde ise 2 uzun şarkı ve onları bağlayan bir konuşma kaydı var:

ghosteen
    fireflies
    hollywood

cave ilk albümdeki şarkılara çocuklar, ikincidekilere ise onların ebeveynleri diyor. ghosteen ise cave'e göre "göç eden bir ruh"*. bu da albümün kapağı.

umarım geçen seneki efsane konserin ardından (bkz: 10 temmuz 2018 nick cave and the bad seeds konseri) bu albümün çıkması ile kendilerini tekrar ülkemiz topraklarında görebiliriz.

edit: albümün bütün dijital platformlarda 4 ekimde çıkacağı kesinleşti. plak ve cd versiyonları ise 8 kasım'dan itibaren piyasada olacak, ön sipariş için buradan. ayrıca albüm 3 ekimi 4 ekime bağlayan gece türkiye saatiyle 00:00'da youtube'da da erişilebilir olacakmış ve bu saatte dünyanın çeşitli yerlerinde dinleme etkinlikleri düzenlenecekmiş.
  • 4 ekim 2019’da türkiye saati ile 00:00'da youtube'da dünya premierini yayımlayacakları nick cave and the bad seeds'in 10 şarkı ve 1 şiirden oluşan 17.stüdyo albümü. bu albüm için cave’in bazı şarkıları rüyasında gördüğünü ve not almak için uyandığı rivayet edilir ki albümün kapağıda bu rivayeti destekler nitelikteymiş gibi âdeta rüya gibidir.
  • tanıtımı başlamış olan nick cave albümü. şimdiye kadar çalan parçalara göre albümü beğendim.
  • masalsı bir büyüye sahip olarak acıtan mistik bir albüm ki kapak da öyle... ghosteen-prömiyer
  • zamani, mekani komple silip atan yeni bad seeds albumu. bogazim dugum.

we are here and you are where you are.
  • sabah işe giderken dinlemeye başladığım ve bunu yaptığım için aşırı pişman olduğum nick cave and the bad seeds albümü. çünkü bundan çok daha fazlasını hak ediyor.

ilk şarkı spinning song başladığı anda tüylerim diken diken olmaya başladı. o sırada durakta oturuyordum. trene binince insanlara boş boş bakmayayım diye the guardian'daki albüm incelemesine göz atayım dedim. incelemeyi okudukça, şarkılar arkadan aktıkça bu kez gözlerim dolmaya başladı. zira ölen oğlu için bir cennet yaratmış resmen bu albümde. ebeveynlik teması, albüm kapağı... şu anda ofiste oturmuş bunları yazarken, fonda şarkılar devam ediyor. hiçbir şey yapmak istemiyorum. akşam eve gitmek, hava karardıktan sonra tüm ışıkları kapatıp bir kadeh bir şey alıp ghosteen'i defalarca dinlemek istiyorum.

teşekkürler nick cave!
  • daha once ilk dinleyiste beni bu kadar etkileyen bir albumle karsilastigimi sanmiyorum. tum album ipeksi, karanlik, ruhani bi atmosferse yuzuyor: korolar, sozler, konsept inanilmaz, icinize gomuluyor. cok cok gercek, kalbimi kirip acti.
  • sisler içindeki bir gölde kürek çekerek dinlemek istediğim albüm.

göl iskoçya'da olursa şahane olur.
  • üç gündür izmir'deydim. gönlümün başkentinde. üç günün sabahında kalkıp bir toplantıya gittim, ardından işe geldim. izmir güncesini böyle kapamak varmış, tanrım teşekkürler...

bir kahve doldurup geliyorum. bu entry'imi gün boyunca edit'leyeceğim.

babam, efendim, sultanım... hoş geldin.

edit: gitarlar iyiden iyiye geri plana çekilmiş, yer yer hiç yok hatta. skeleton tree'nin devamı niteliğinde, bu da bekleniyordu zaten. utanmasam ethereal tarzda bir şey yapmış diyeceğim. warren ellis'in ağırlığı çok fazla tüm albüm genelinde. albümün cd ve lp versiyonları 8 kasım'da çıkacakmış. doğum günümde...

hediyen için teşekkür ederim nick. bir baba, oğluna ancak bu kadar güzel bir hediye verebilirdi. seni seviyorum.

edit: açılışı ve kapanışı o kadar kuvvetli ki, ister istemez tüm diskografi içinde bu albümü biraz farklı bir yerde görüyorsun. max richter'in three worlds albümünü anımsattı yer yer. o kadar kuvvetli bir albüm. bir albüm kuvvetli olur mu? olur, öyle olduğunu hissettiriyor her tuşunda, tuşesinde. sert değil ve fakat çok kuvvetli bir albüm.