şükela:  tümü | bugün
  • kapağa kanmayın. içerde acı var. şaheser şaheser şaheser! sen naptın nick cave nasıl bir dehasın ya! yaşıtın müzisyenler saçmalarken sen matemli halinle diskografine bir sanat eseri daha ekleyebiliyorsun! bazı şarkılarda ağladım. korkunç bir şey evlat kaybı, hem de o yaşta. acısı vokaline, enstrümantasyona her şeye yansımış. zor bir albüm. bir dinlemeyle notunu vermeyin. 10/10 hatta 11/10
  • dinleyene nick cave ile birlikte yas tutturan albüm.
  • cok karanlik, cok agir bir album olmus. bana bu hisleri en son blackstar hissettirmisti. oyle umutsuz, oyle huzunlu. her zaman, her yerde dinlenmemesi gereken bir album.

ghosteen, ayni zamanda albumun ikinci bolumunun ilk sarkisi. 12 dakika 10 saniye uzunlugunda, tekrar tekrar dinlenesi. sozlerini de soyle yapistirayim:

[verse 1]
    this world is beautiful
    held within its stars
    ı keep it in my heart
    the stars are your eyes
    ı loved them right from the start
    a world so beautiful
    and ı keep it in my heart

[bridge]
    a ghosteen dances in my hand
    slowly twirling, twirling all around
    a glowing circle in my hand
    dancing, dancing, dancing all around
    a ghosteen dances in my hand (ın my hand)
    slowly twirling, twirling all around (all around)
    a ghosteen dances in my hand (ın my hand)
    dancing, dancing, dancing all around (all around)
    here we go

[verse 2]
    there goes the moonlit man
    got a suitcase in his hand
    he's moving on
    down the road
    things tend to fall apart starting with his heart
    he kisses you lightly and he leaves
    leaves your sleeping body
    curled and dreaming around your smile, your smile

[verse 3]
    the three bears watch the tv
    they age a lifetime, o' lord
    mama bear holds the remote
    papa bear, he just floats
    and baby bear, he has gone
    to the moon in a boat, on a boat
    ı'm speaking about love now
    and how the lights of love go down
    you're in the back room washing his clothes
    love's like that, you know, it's like a tidal flow
    and the past with its fierce undertow won't ever let us go
    won't ever let you go

[verse 4]
    ıf ı could move the night ı would
    and ı would turn the world around if ı could
    there's nothing wrong with loving something
    you can't hold in your hand
    you're sitting on the edge of your bed
    smoking and shaking your head
    well there's nothing wrong with loving things
    that cannot even stand

[verse 5]
    well there goes your moony man
    with his suitcase in his hand
    well every road is lined with animals
    that rise from their blood and walk
    well the moon won't get a wink of sleep
    ıf ı stay all night and talk
    ıf ı stay all night and talk
  • bitirdin bizi baba
  • kanımca, 2019 yılının en iyi albümlerinden biridir. nick cave büyük üstad, oğlu için hayali cenneti yaratmış , göz yaşartıcı hafızalardan silinmeyecek parçaları barındıran albümdür
    (bkz: bright horses)
    (bkz: waiting for you)
  • tam olarak bir ağıt albümü... acı nedir nasıl yaşanır ve nasıl çıkılamaz özeti... evlat kaybeden neden o acıdan çıkamaz ?? adeta acı dersi... kanırta kanırta paylaşa paylaşa adım adım anlatmış nick abi...
  • hani soğuk sokaktan eve gelip sıcak bir duş almak için musluğu açarsınız da o suyun ilk teması teninizi yakar ya ve gene de hoşunuza gider. işte bu albüm tam da öyle bir şey olmuş. gene olmuş.

"there is no shortage of tyrants
    and there is no shortage of fools"
  • çıktığı günden bu yana her gece yanımda olan nick cave and the bad seeds harikası.
    bir babanın oğluna ağıtı olduğu kadar; bir adamın yaşadığı onca sıkıntısına da methiyeleridir.
    oh my, oh my, oh my, oh my...
  • ne zamandir oturup dogru duzgun dinlemeye cesaret edemedigim albumdu kendisi. kismet zaten akli melekelerimin yerinde olmadigi bu karantina gunummus. bugune kadar cok sarkida aglamisligim vardir ama bir albumun ilk sarkisindan son sarkisina kadar da zirladigim olmamisti. bu adeta ruhuma iskence gibi album icin ne ovguler yazsam azdir.
    and ı love you, and ı love you, and ı love you, and ı love you...
  • dünyanın sonunun gelmesini beklerken dinlemeyi seçtiğim, kapkaranlık bir battaniye gibi albüm. her gün sarınmadan edemiyorum. bir yandan üzüp ürkütse de yalnız olmadığımı, insan olduğumu hissettiriyor bana.

nick cave'e ne kadar teşekkür etsem az. bu kadar acı çekerken büsbütün kendi içine kapanmayıp o acıyı anlaşılır, hissedilir bir şekilde müzik formuna dönüştürmek, notalara ve satırlara özenle işlemek, her babayiğidin harcı değil. yalnızca arthur'a ağlamıyorum dinlerken. dünyada çekilmiş ve çekilen tüm acılar, verilen tüm kayıplar için yas tutuyorum nick cave ile birlikte.

hele de waiting for you şu fani kulakların duyup duyabileceği en vurucu şarkılardan biri, belki de en vurucusu.

"your soul is my anchor, i never asked to be freed
    well, sleep now, sleep now, take as long as you need
    'cause i'm just waiting for you"