• fark ettim ki burada yazılanların hepsi yanlış külliyen, "yaee çoğğ ısrarcı taliplerim var, hayır diyorum gene anlamıyorlar canııım" minvalinde girdiler var (bkz: he canım he).

kardeşlerim hemşirelerim,

size aslını izah edeyim, bilgilenin uyanık olun isterim. not not sizler için araştırdı: ghosting'de durum şöyle oluyor: burada karşı tarafı bir şekilde tavlamışsınız ve/veya böyle bir durum yok ama o kafayı size takmış durumda. karşı tarafın aramalarına ve bağlantı kurma çabalarına karşılık, siz net biçimde "hayır" ya da "görüşmek istemiyorum" gibi mesajlar vermiyorsunuz, aksine ne olur ne olmaz diyerek kapıyı açık tutuyorsunuz.

bu arada eş zamanlı olarak bütün opsiyonlarınızı değerlendirme halindesiniz, burada ghost edilen taraf sizin opsiyon listenizde yer alıyor, ama ilk sırada değil. ancak, ya doğanız böyle olduğu ve/veya iletişim özürlü olduğunuz için bu durumu ghost ettiğiniz tarafa bildirerek onun da bu duruma göre posizyon almasına da şans tanımıyorsunuz aslında, kimse masum ayaklarına yatmasın şimdi. belki karşı taraf bu durumu kabullenmeyip çekip gidecek, ya da belki "bana uyar" diyecek, bunu bilmiyoruz. her neyse, sonuçta etik olan her durumda bunu karşı tarafa bildirmek olmalı.

açıklayıcı bir izahını şuradan paylaşayım merak edenler için.

bir de bunun breadcrumbing versiyonu var ki orada da yüzyüze görüşme bile yok esasında. tabiri caizse, breadcrumber kişisinin hani derler ya "ben daha ölmedim!" (veya ingilizcesi egoboosting ) yani ego tazeleme amaçlı olarak karşıdaki kişiyi oltada tutma çabası gibi düşünülebilir.

not not sizler için brüksel'den bildirdi.
  • yüksek tepki süresine sahip ekranlarda görüntü yenilenmesi sırasında ortaya çıkan, önceki görüntünün ekranda iz bırakması olarak ifade edilebilecek durum.
  • iliski suresine gore yapilmasi kaba olabilen, ama oylesine takildiginiz kisilere yapilmasinda sakinca gormedigim eylem.
    bir baska deyisle ''ayrilik konusmasi'' yapilacak kadar olgunluga ulasmamis iliskilerde (date diyelim daha cok) ghosting yapmak gayet de anlayisla karsilanabilir.
  • duyguların penceresi bir çift titrek göz bebeği ve onun kapısı dudaklardan dökülen paramparça sözler, "herşey güzel gibiydi... birden aramalarıma, mesajlarıma cevap vermemeye başladı!.. başına bir şey geldiğini düşündüm önce, telefonu da kapanınca bundan emin oldum. onun için çok telaşlandım, korktum..."

siz de böyle bir durumla karşı karşıyaysanız, sorununuz şu ki, günümüzün terk etme yöntemi olan ghosting'e maruz kaldınız.

sanal ortamda gelişen aşklar, yaz tatilinde ya da aniden başlayan ilişkiler, hepsinin sonu benzerdir. o kişi görüşmek istemediği zaman, onun müdavimi olduğu yerlerde karşısına çıkma olasılığınız yok denecek kadar da azdır. işte ayrılmak bu kadar kolay. ancak bu tip ilişkiye seks girerse, ten uyumunun yakalanması şart, o halde çiftler ayrılmaz olabilirdi. burası da başka bir boyut.

ilk aşama şok! kişi sevdiğinin başına kötü bir şey geldiğini -öldüğünü, kaçırıldığını vesaire- düşünüyor ve panik oluyor.
    ikinci aşama inkar! terk edildiğini hissediyor. nedenini bulamıyor ve içten içe çıldırıyor. hala geri dönebileceğini düşünüyor, bittiğini yok sayıyor.
    üçüncü aşama kendini kandırma! mesafeler bu kadar uzak olmasaydı, bırakmazdı. kilo almasaydım, cinsel ilişki yaşasaydım, daha güzel elbiseler giyseydim, kaslı olsaydım... hepsi içi boş bahane.

sorun sizde!

birlikte güldüğünüz, eğlendiğiniz hatta geleceği planladığınız kişi tarafından ghosting'e maruz kaldıysanız; artık kendinizi, isteklerinizi ve bundan sonraki ilişkinizde önceliklerinizi sorgulamanız gerekiyor. çünkü siz, yanlış insanlarla birlikte olabiliyorsunuz! kahrolmayın, kazığı ne kadar erken yerseniz o kadar iyidir. bu tecrübeniz sayesinde nasıl bir ilişki istemediğinizin farkına varmış ve bir sonraki ilişkinizin daha tatmin edici olmasına çoktan yol açtınız bile.
  • özellikle tepki süresi yüksek monitör ve tvlerde görülen çok hareketli sahnelerde nesnelerin arkasında iz bırakarak uzayarak görüntülenmesi şeklindeki problemdir.

ghosting test video
  • normal seyrinde iletişim kurarken sebep sunmadan kaybolan veya cevap alınamayan kişinin yaptığı fiil'dir. normal ilişkide, flirtte veya tanışmada hepsinde olabilir.

örneğin :
    e: o hatunu ghostladım abi ya

k: yazamadım adama ghostladım gitti ya allah beni affetsin

özet olarak seviyesiz bir davranıştır. öz güven eksikliğinden gelir. hem kendine hem karşındakine samimiyetsizliktir. yapanın burcu öküzdür. benimde yaptığım olmuştur. ama gerçeği değiştirmiyor.
  • türkçesi terbiyesizlik olan hede . hoşçakal de sen kötü ol bunu yapacağına .
  • oyun yayıncılığı jargonunda, özellikle online oyunlarda geçerli olmak üzere, rakip takımdaki yayıncıyı(bkz: streamer) bulup yayından kendi takımına avantaj yaratma durumu. son zamanlarda izlediğim twitch yayıncıları buna önlem olarak oyundaki haritayı kapatmakta.
  • ise alinma durumlarinda da yasaniyormus. sirket yetkilisi, adaya tam 'seni ise aliyoruz' dedigi anda aday artik ortadan kaybolmus gibi iletisimi kesiyormus. iste buna da ghosting diyorlar

https://www.linkedin.com/…panies-crazy-chip-cutter/
  • karsisindakinin kendisiyle görüsmek istemedigini israrla anlamayan; "konusmayi olur olmaz sorularla devamli acik tutayim ki, cevap vermek zorunda kalsin, vermezse de onun ayibi olsun" mantigiyla karsi tarafi israrla darlayan, eski arkadas/sevgili/meslektas ve uzak akraba tayfasina, internet ortaminda yapilmasi sart olan harekettir.
hesabın var mı? giriş yap