şükela:  tümü | bugün
  • forgotten adıyla netflix'ten çıkan güney kore yapımı psikolojik gerilim filmi.

--- spoiler ---

hayaletli ev tarzı bir korku filmiymiş gibi başlayıp çok farklı yerlere giden bir film. oyunculuklar çok iyi, konu çok güzel bağlanmış. zaten güney kore sinemasından izleyip de memnun kalmadığım olmadı hiç.
    --- spoiler ---

tavsiye olunur.
  • çok sağlam giden ama fena sıçan güney kore filmi

--- spoiler ---

tam oldboy gibi bir film tadında izlerken yanına bile yaklaşamayan saçmalıklarla dolu gereksiz acitasyona bağlayan intikam temalı film. (bkz: pieta) olsun (bkz: oldeuboi) olsun daha da gelmez dünyaya
    --- spoiler ---
  • sağlam başlayan, "wtf" dedirtip duran, bence gayet de sağlam yerlere evrilen, şahsen beni epey etkileyen bir film oldu. allah korelilerden razı olsun. heriflerin kötü filmleri bile eğlenceli, keyifli oluyor, ki forgotten iyi bir film bence. ha gidişatı galiba çoğu kişi sevmemiş, bilemiyorum, ben her şeyini sevdim. netflix tr'den izlenebilir. keşke "sıradan görünüyor" deyip aylarca bekletmeseymişim.

spoiler
    spoiler

bu aralar çok denk geliyoruz hafızasını kaybetmiş, alzheimerlı katil portrelerine. haluk bilginer'li şahsiyet, gene kore'den çıkmış memoir of a murderer ve bu film. araştırılırsa eminim daha fazla film bulunabilir. neyse. millet, adamın kardeşi için katil oluşunu ve sonradan bu cinayetlere katlanamayıp cinayetleri bilinçaltına itişini gereksiz duygusallık, ajitasyon olarak görmüş. normal de ben de sevmem de bu filmde bu durum gözüme batmadı vallahi. evet, bir süre sonra iyice duygusallığa bağlıyor, adamın ailesini kaybetmesi, kardeşinin aylarca hastanede makineye bağlı yaşaması, ekonomik buhran nedeniyle adamın iş bulamaması, en sonunda katil oluşu... gene de bence bu mevzular kötü işlenmedi. hatta ailesinin fake çıktığı, polise gittiğinde tarihin 1997 değil 2015 olduğunu öğrendiği sahneler oha bile dedirtip bi güzel şaşırttı. valla şu dönemde izleyiciyi şaşırtmak hiç de kolay değil. ben her sahnesinde şaşırdım, duygusallığına da takılmadım. tam tersi, sıradan-cani bir katil olmaması daha iyi olmuş. bu arada tabii hipnozla ilgili ya da unutkanlıkla-bilinçaltına itmekle ilgili birtakım mantık hataları bulunabilir. dediğim gibi olayların işlenişi gözüme batmadı. son derece keyif alarak, gerilerek izledim.

spoiler
    spoiler