şükela:  tümü | bugün
 • hollandalı sanatçı. 1528-1608, asıl adı jean de boulogne.
  hollanda doğumlu olup floransa'ya francesco dei medici'nin himayesi altında gelmiş ve orada yaşamıştır.
  bilinen eserleri arasında sabine kadınlarına tecavüz, bronz merkür heykeli sayılabilir.
  http://www.artcyclopedia.com/…ists/giambologna.html
 • 1552'de yerlestigi floransa'yi olumune dek (1608) terketmemistir, zira mediciler kendisini hicbir yere birakmamislardir. santissima annunziata bazilikasinda defnedildigi sapeli bile kendi tasarlamis.

  giambologna'nin bronz merkur heykeli floransa'daki bargello muzesindedir. piazza della signoria'daki loggia dei manzi'de ratto delle sabine disinda bir de "herkul ve centaur nessus" heykeli bulunmaktadir. diger onemli eserleri arasinda bologna'daki neptun cesmesi ve cosimo i de medici'nin piazza della signoria'daki atli heykeli sayilabilir. piazza santissima annunziata'nin ortasindaki ferdinando i de medici'nin atli heykelini ise asistani pietro tacca, giambologna'nin olumunden sonra tamamlamis.
 • sabine kadınına tecavüz değil efendim, sabine kadınının kaçırılması'dır en bilindik eserinin ismi. grupta da tek kadın, kocası ve romalı vardır.

  heykel yapım aşamasındayken belli bi konu yokmuş. yaptıkça ortaya sabine hikayesi çıkmış galiba. o nedenle bi duyuru da yapılmamış önceden. heykeli yerine koyduktan sonra da bi süre üçlü heykel diye anılmış, kimse ne olduğunu anlamamış. en sonunda cambolonya "bıktım bu çomar floransalılardan öff" diye kaideye heykelin anlattığı hikayeyi eklemiş.