şükela:  tümü | bugün
 • bugun 81 yasindayken hayata gozlerini yummustur (bkz: topragi bol olsun)
 • (bkz: fiat) (bkz: juventus)
 • sadece iş hayatıyla değil, giyim tarzı ve zamparalığıyla da ünlü italyada özellikle de torino'da efsane kişilik.

  "erkekler iki grubu ayrılır. bayanlar hakkında konuşanlar ve bayanlar ile konuşanlar. ben ise bayanlar hakında konuşmamayı tercih ederim" gibi de bir laf söylemiştir.
 • (bkz: sprezzatura)yı ete kemiğe büründüren adam.
 • kendisi hakkında gayet güzel bir belgesel yapmıştır hbo.
 • ferrari motorlu fiat kullanan italya tarihi adına oldukça önen taşıyan namı değer italya prensi.ayrıca nick hooker'ın yönetmenliğini yaptığı agnelli soluksuz izlenebilecek, oldukça detaylı çalışılmış bir belgesel ile italya ve fiat tarihi hakkında da bilgi sahibi olunabilir.
 • centilmenliğin kitabını kendi tarzıyla yazmış, kriz zamanında italya'nın ekonomik çöküşünü kurtaran agnelli ailesinin başında ki adamdır.jevuntus'un ve ferrrari'nin bugünlere gelebilmesinde çok büyük katkısı vardır.oğlu kendisini babasına kanıtlayabilmek için intihar etmiştir.oğlunun intiharından dolayı fiat'ın başına geçicek varis bulamamıştır ve 2.derece yeğenini varisi olarak atamıştır.(bkz: cannes) ve (bkz: saint trope) gecelerini meşhur eden simalardandır.ayrıca kendisi özel helikopteri ile cannes'a gelirken deniz açığında helikopterden atlar kıyıya kadar yüzermiş.
 • adam iyi... giyim - karizma -centilmenlik... ne ararsan var adamda . italyan kral...
 • hbo'nun yaptığı belgesel gerçekten kendisi ve o dönemin italyası ile ilgili güzel bilgi veriyor.

  şöyle satırbaşları:

  * gianni agnelli italya'nın o en kötü döneminde dahi italya'yı terk etmeyi düşünmemiş ve kendisi öldürülecek insanlar listesinde bir numara olmasına rağmen hergün işine ferrari motoruna sahip fiat ile gitmeye devam etmiş.

  * çapkın bir abimizmiş ancak bunu güzelleştirmeye gerek yok. sadakatsiz bir adam diyebiliriz.

  * eşi ile birlikte çocuklarına da gram özen göstermemişler. gezme ve tozmayla meşgullermiş.

  * kendisi fiat'ın kontrolünü çok genç yaşta almıyor. savaştan sonra gayet gününü gün etmiş ve ciddi bir kokain bağımlılığı da varmış aslında. aynı zamanda muhtemelen savaş görmesinden ötürü bir adrenalin bağımlılığı da var.

  * juventus'un sahibi.

  * büyük kriz dönemi 60bin tane insanı işten çıkarmaları gerekiyorken çıkarmamış ve memleketini düşünmüştür. bunun sonucu batmamak için minik bir yüzdeyi kaddafi'ye satmak zorunda kalmışlar (sonra geri alıyorlar).

  * şirketi bir dynasty'e dönüştürmek istese de bunu başarmasın diye kader önüne gerçekten enteresan şeyler çıkarmış.

  1. kardeşini başa getirmek istediğinde o dönemin çok güçlü ismi ve bankacı buna karşı çıkarak kendisinin chairman kalmasını ve kendi istediği ceo'nun atanmasını istemiştir.
  2. bu geçtikten sonra kendi oğlunu getirmek istese de kendisinin uyuşturucu bağımlısı ve işe uygun olmaması nedeniyle başaramamıştır.
  3. ilk olarak başa geçirmek istediği kardeşinin oğlunu bu göreve layık görmüş, ancak çocuk 32 yaşında kanser olup o yıl içinde ölmüştür.
  4. en sonunda yeğenine devretmek zorunda kalmış.

  * oğlunu insanların ortasında azarladıktan 3 gün sonra oğlu intihar etmiştir. prostat kanseri olduktan sonra bir de bu acıdan dolayı da iyice göçmüş ve eski halinden eser kalmamıştır.

  ancak ortak görüş kendisinin italya'nın medar-ı iftiharı olduğu yönünde. adam bir hayatı boyunca birkaç farklı hayat yaşama imkanına nail olmuş (iyisiyle kötüsüyle) ve italya'nın gelmiş geçmiş en büyük figürlerinden.

  ancak gerçekten belgesel italya'nın o dönemde dünyadaki yerinden vb. de güzel bahsediyor. izlenmesini öneririm.