şükela:  tümü | bugün
 • 1950'li yillarda alessandria takimindan 200 bin dolara transfer edilmi$, jose altafini ve schiaffino ile birlikte milan'a 63'te avrupa $ampiyonlugu, sonraki yillarda da italya'da kupalar kazandirmi$ yildiz. [hatirlatmak gerekir ki o donemin en baba futbolculari 100 bin dolarin altinda fiyatlarla transfer edilmekteydi.]

  abatino ve altin cocuk lakaplariyla bilinen oyuncu, dunya kupasina en cok katilan (4) topculardandir. asil ismi giovanni'dir ve serie a'da en cok oynami$ kirmizi siyahlidir (501).
 • orta saha oyuncuları akla gelince besmele ile hatırlananlardan biridir. gelmiş geçmiş bütün azzurrilerin en parlaklarından biri olan rossoneri upuzun kariyeri boyunca sadece 3 kere şampiyonluğu tatmıştı. her zaman sandro mazzola ile karşılaştırıldı. yer aynı, tarih aynı, takımlar farklı. her ne kadar sandro, babadan torpilli değilse de, her zaman altın çocuğun gölgesinde kalmıştır. 1969'da milan'ın avrupa'da muzaffer olmasından sonra avrupa'nın en iyi futbolcusu olarak taçlandırılmıştır. finalde ajax'a atılan dört tokatta yine altın çocuğun hissesi büyüktür. o güzeller güzeli formayı 501 kere giymiş ve fileleri de 124 kere havalandırılmıştır. son sezonunda 36 yaşında şampiyonluk kupasını kaldırması ise tanrı'nın şüphesiz lutfudur.
 • 69'da avrupa'da yilin futbolcusu secildi. dunya kupalarinda italya formasiyla 9 macta 6 gol atmistir.
 • eski italyan futbolcu ve siyasetçi. futbolu bıraktıktan sonra 1986 yılında siyasete atılmış ve milletvekili seçilmiştir. romano prodi'nin başbakan olduğu dönemde ise savunma bakanlığı müsteşarlığı yapmıştır. ayrıca 2005-2009 yılları arasında da avrupa parlamentosu'nda milletvekilliği yapmıştır.
 • 1970 dünya kupası finali'ne maçın son anlarında dahil olmuş efsanevi futbolcu. aynı şekilde yarı finalde batı almanya karşısında da oyuna ikinci yarıda girmiş ve oyunun kaderini değiştiren isimlerden olmuştur. fakat finalde yapacağı pek bir şey yoktu zira oyuna girdiğinde skor 3-1 brezilya lehineydi.
 • yaş 69 ama daha yolun başında. rai kanalında yayınlanan ballando con le stelle programında dans ediyor. biraz güneri civaoğlu tarzında ama olsun. bu hafta sms'le oy verecem ki elenmesin, yoksa işi zor.
 • gelmiş geçmiş en iyi italyan orta sahalardan biri. kendisi genç yaşta bir playmaker'da olması gereken tüm özellikleri taşıması ile ün yapmış ve milan'ın as kadrosuna girmeyi başarmıştır. 18 yaşında geldiği takımda ilk günden beri ilk 11'in vazgeçilmezleri arasına girmiştir. italya milli takımı'nda her daim sandro mazzola'nın gölgesinde kalmış olsa da rivera italya'nın efsaneleri arasında çoktan yerini almıştır. tahmini fm profili şöyle: http://i.imgur.com/jxsnm.png
 • 1960 yılında juventus’a karşı 17 yaş ve 80 günlükken gol atmayı başaran rivera, ac milan’ın ”gol atan en genç” oyuncusu olarak ac milan tarihine adını altın harflerle yazdırtmıştır.
 • kendisine hayran kalmak için bakınız :

  http://www.youtube.com/watch?v=-44xjhkizas
 • meşhur ingiliz futbol adamı alf ramsey'e 1970'de sorulur: "italya'nın en iyi 4 oyuncusu sizce kim?"

  ramsey cevap verir: "rivera, rivera, rivera, rivera."

  https://www.ninguem.net/…ltin-cocugu-gianni-rivera/