şükela:  tümü | bugün soru sor
 • insanca düşleri masalsılaştıran yazar.

  "italya’nın yetiştirdiği en iyi çocuk kitapları yazarı olarak tanınan gianni rodari (1920-1980), daha on yaşındayken şiirler yazıyor, müzikle uğraşıyordu. amacı müzisyen olmaktı. yirmi yaşında müzik öğretmeni oldu. ikinci dünya savaşı patlayınca, ülkesinde gerçekleşen faşist düzene karşı girişilen harekete katıldı. uzun süre gazetecilikle uğraşan yazar, bir çocuk gazetesinin de yönetmenliğini yaptı. 1947’de çocuklar için yazmaya başladı. onun hayatının ikinci dönemi böyle başladı. sonunda da, dünyanın en iyi çocuk kitapları yazarlarına verilen büyük ödülü, hans christian andersen ödülü’nü 1970 yılında aldı.yapıtlarında, çağdaş konuları, peri masallarının anlatımıyla işlediği görülür. bu onun büyük özelliğidir. asıl amacının da, yazdığı kitaplarla, çocuklardaki yaratıcılığı, hayal gücünü harekete geçirmek olduğunu söylemiştir. "

  kaynak: (bkz: http://www.cancocuk.com/)
 • birbirinden güzel çocuk kitapları can çocuk tarafından yayımlanıyor.

  gökyüzünden gelen pasta
  televizyona düşen çocuk gip
  marko ile mirko'nun serüvenleri
  soğan oğlan
 • türkiye'de çıkan kitaplarını, soğan oğlan hariç, sedat girgin resimledi. haziran ayında çıkacak olan masallar ve kurgu masallar kitabını da yine girgin resimleyecek. kendisine italya'nın roald dahl'ı desek yeridir.
 • okul öncesi çocuklar için kitapları marsık yayıncılık tarafından yayınlanan italyan yazar.

  (bkz: alis masallarda)
  (bkz: yağmurcu prens)
  (bkz: tonino - keşke görünmez olsam)
 • "1920 yilinda ıtalya'da dogan, çocuk edebiyatina gönül vermis, 20. yüzyilin en önemli yazarlarindan biridir. fransiz gerçeküstücülügünden yararlanaran yazar, eserlerinde çocuklarin dünyasina ve algilama biçimlerine degisik gözlerle bakmayi saglar. 1980 yilinda roma'da vefat etmistir."
  kaynak için (bkz: yagmurcu prens)
 • yeğenim için güzel periler isimli kitabını aldım ve hayran kaldım. öyle ki alıp ben de okudum kitabı. masalsı bir dille insanların geçim derdinden, açlıktan ve savaşlardan bahsediyordu. adamın yazdığı tüm hikayeleri merak ediyorum. ilkokul çağında çocukları olan tüm ebeveynlere alıp okutmalarını tavsiye ederim. özellikle can çocuk yayınları'nın kitap kapakları ve içlerindeki resimler harika.
 • düş kurma kuralları adlı kitabını okuyorum bu aralar.
  arka kapağında "... rodari'nin bu eserinin, her seviyede dil ve edebiyat öğretmenlerinin, çocuklarının yaratıcılığını beslemek isteyen anne babaların, yazmaktan ve düşler kurmanın gizemli hazlarından hoşlanan herkesin ilgisini çekeceğine kalpten inanıyoruz." yazılmış.
  her ne kadar kitabın ismine karşı ön yargılı olarak satın almış olsam da okumak için geç kalmışlığıma üzüldüğüm kitaplardan biri oldu düş kurma kuralları.
 • "masallar mı gerçek yoksa gerçekler mi masal ?"
  masallar ve kurgu masallar kitabı can yayınları tarafından basılan harika yazar. söz konusu kitaptaki "edinti bayramı" çocuklara ve herkese hitap eden mükemmel bir masaldır, mükemmel bir sistem eleştirisidir ve çocuk büyük herkes okumalıdır.