şükela:  tümü | bugün
  • giant bicycles'ın 0'dan 3'e kadar numaralandırdığı hibrit bisiklet serisi. 0 ve 1'de üst düzey shimano deore komponentler kullanılırken, 2 ve 3'te giriş düzeyi shimano acera kullanılıyor. buradan da anlaşılabilceği üzere, yol bisikletindense dağ bisikletine yakınsayan bir karakteri ve zaten bunun bir sonucu olarak da amortisörlü maşası var. yalnız dağ bisikletlerine göre daha kısa olan maşalar, daha az esniyor ve gücün daha büyük bir bölümü yola aktarılabiliyor.

dağ bisikletimin arka bagajından, çamurluğundan, amortisöründen, dik duruş pozisyonundan, düz gidonundan feragat etmek istemiyorum; kaldırımlardan yine gönül rahatlığıyla hoplayıp zıplayayım, çukurlar gözümü çok korkutmasın, %70 sahilde biniyorum ama %30 da olsa patikaya, toprak yola girebileyim, uzun yol yapabileyim; bu arada lastiklerim incelsin, yol bisikleti kadar olmasa da biraz hafifleyeyim diyen mtb sahiplerinin düşünmesi gereken bisiklettir.* şehir bisikletinden daha sağlam, dağ bisikletinden daha hızlı, cyclocross'tan daha konforlu bir melez diyebiliriz.

specialized crosstrail, scott sportster, merida crossway, trek ds, ghost cross, cannondale bad boy gibi tur bisikleti olarak da anılan muadilleri var diğer markalarda.

bunların bir de yine hibrit kategorisinin altında, genellikle fitness bisikleti olarak tabir edilen sabit maşalıları var ki, %90 asfalt - %10 toprakta kullanacakların kesinlikle bunlara yönelmesi lazım. hem amortisörü atarak, hem ağır disk frenden kurtularak, hem de yol bisikleti komponentleri kullanarak 4 kilo kadar hafiflemek mümkün.

edit: roam 0 modelinin üzerinde, bir de roam xr olarak adlandırılan bir model var; onu atlamışım. xr'den sonra numaralandırma başlıyor ve sayı büyüdükçe bisiklet zayıflıyor.
  • uzun sure ara verdigim bisiklet sporuna donmek icin sectigim guzide model. roam 3 giris modelinden basladim simdilik. belgrad ormanlari'nda oldukca test etme sansim oldu. asfalt, toprak ve cakilli yollarinda kullandim ormanin ve hepsinde oldukca rahat bir surus sundu. giant istanbul'da 650 dolar fiyat etiketi ile satiliyor roam 3 modeli. bir ust modeli(v fren yerine disk frenli ve 24 yerine 27 vitesli olani) 850 dolardi.
  • ikinci elden uygun fiyatlı roam 1 bulmam sonucu merak saldığım hibrit bisiklet. kilo bakımından internette genel bir veri olmasada çok hafif değil diyorlar ki 11-12 kilo falan demek oluyor sanırım bu. öndeğiştirici olarak deore trekking kullanıyor. sanırım orta klasın biraz üstü oluyor. arkada ise deore shadow var. bunun yanında bildiğim kadarı ile giant ömür boyu kadro garantisi veriyor. 0 fiyatı biraz tuzlu. internet sitesinde 650 euro diyor.
  • haziran 2016'da roam 3 modelini aldım ve şu ana kadar da gayet memnunum. her hafta garanti iki kez 15 km yol yapıyorum ama onun dışında da kullanımlarım mevcut. öncelikle bisikletin kalitesi her bindiğinizde anlaşılıyor. belki üzerinde en üst seviye donanım ekipmanları olmasa da kadronun kalitesi bariz bir şekilde kendini belli ediyor. lastiklerinin ince olması çabuk hızlanmayı kolaylaştırıyor ve bisiklet adeta yağ gibi akıyor. ayrıca toprak, kum, çakıl karışık yolda da baya bir kullandım beni hiç üzmedi ama yine de zemine bakarak dikkatli gitmek gerekiyor. tavsiye eder miyim?
    tabi ki ederim.

herkese iyi pedallamalar...
  • 2 hafta kadar önce roam 2 serisinin 2017 modelini aldığım ve şimdilik memnun kaldığım bisiklet. şimdiye kadar şehir içinde kullanma şansım oldu. bisiklete gayret gösterilmiş ve bu gayret sonuçlarını da vermiş. viteslerinde sorun var gibi ama ilk bakımını daha yaptırmadım.velhasıl verdiğiniz paraya değecek bir bisiklet alacağınızdan emin olabilirsiniz.bisikleti almayı düşünenler öncelikle kendi güvenliklerine dikkat etsin. sonrası keyif .