şükela:  tümü | bugün
  • video klibi yeni yayınlanan 2015 model beirut şarkısıdır.
  • beirut'un 2015 çıkışlı no no no albümünün güzide açılış şarkısıdır.

it's but a link in time
    but i'm sure you'll let me try

no one is sitting on fire
    so long we're waiting on by

who laid a line?
    say you're like my kind
    you loved the times, i sang
    your loss wasn't mine
    who laid a line?
    say you're like my kind
    you loved the times, i sang
    your loss wasn't mine

in your mind
    open
    in your mind
    i will open
    i will open

no one is sitting on fire
    so long we're waiting on
    who laid a line?
    say you're like my kind

you loved the times
    i sang your loss wasn't mine
    who laid a line?
    say you're like my kind
    you loved the times
    i sang your loss wasn't mine
  • ikinci dünya savaşı temalı birçok filmde çoğu zaman kritik öneme sahip, filmin tepe noktası yaptığı, cebelitarık boğazı.
  • aşırı tatlı ritmleri olan beirut şarkısıdır. hemen bir yerlere vurarak ritm tutmak istiyor insan dinlerken.
  • ingiltere'nin ispanya toprakları ve akdeniz'le çevrili denizaşırı şeysi.

burada makaklar da yaşarmış efendim. hatta avrupa kıtasındaki tek maymun topluluğu gibraltar'ınkilermiş. yalnız maymunlar turistlerin de davranışları yüzünden epey bir şımarmışlar. geçen sene 6km2 lik ülkede 59 maymun ısırma vakası görülmüş. uzmanlar bu ısırmaların tehlikeli enfeksiyonlara sebep olabileceğini söylediler az önce dw'de. ben de bunu söylemek için uzman olmak mı gerekiyor diye düşündüm tabi.
    bir kadın maymunların üst kat komşusunun ekmeklerini yediğini söyledi. yönetim özel eğitimli bir maymun polisi birimi kurmak durumunda kalmış. ve 30 tanesini de iskoçya'ya yollayacaklarmış.

evet anlaşılıyorki gibraltar maymunlarının fütursuzca şehre indiği ve bilinçsiz turistlerin maymunları evcil hayvan sanarak gereğinden fazla içli dışlı olduğu yerdir. burada maymunlar insanlara aşırı derecede alışmış olup, yüreklerinde zerre kadar insan korkusu barındırmamakla birlikte, eğitimsiz de canlılarmış. bunları da az önce ingiltere'de primatoloji okumuş bir arkadaş söyledi. sıkı durun adam primatolojistmiş.

bu da bbc'den başka bir gibraltar maymunu haberi
  • varlığından yds sorusu çözerken haberdar olduğum minik ingiliz sömürgesi. ülke normalde ispanya'nın doğal uzantısı olmasına rağmen ingiliz toprağı olmasıyla beni hayretlere gark etmiştir. ayrıca ingiltere'nin avrupa kıtasındaki tek sömürge toprağı imiş. yüz ölçümü küçük olduğundan nüfus yoğunluğu bakımından dünyada 5. ülke imiş.
  • 2006 tarihli the radio dept. albümü pet grief'in 9 numaralı parçası.

piyano melodisi, dış sesler, sonra başlayan synthler ve gitar ile büyüleyici, enfes güzellikte ve saklı kalmış bir harika. duncanson'ın naif vokali de gelince insanı olduğu yerde bırakıyor. şarkı dinleyerek felsefe yapmak gibi anlamsız ve insanların güleceği yan etkileri olabiliyor.

edit: imla.
  • yanindan gecerken insan burda nasil yasar dedirtmistir. bildigin kayalik yani denize sifir duty free sehri. aksama dogru sehrin günesini de kayalik kesiyor. öyle akdeniz bile olsa günes erken kayboluyor. yasanmaz yer
  • birleşik krallığın ab birliği referandumunda büyük bir çoğunlukla kalalım oyu vererek birleşik bir avrupadan yana olduğunu göstermiştir.
  • brexit sonrası ispanya burayı gözüne kestirmiş durumda.