şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bugün sözcü.com da okuduğum barış özkan'ın haberi vesilesi ile gıda kooperatiflerinin varlığından haberdar oldum, sizleri de haberdar etmek istiyorum.
    istanbulda "beşiktaş kooperatifi" , "kadıköy kooperatifi" gibi bazı kuruluşlar direkt olarak üreticiden aldıkları ürünü aracılık maaliyeti olmaksızın tüketici ile buluşturuyolarmış.
    kendi anlatımları ile: " yani sonuçta aracılar üreticiden düşük fiyata alıp tüketiciye pahalı fiyata satıyor. sen aracıyı ortadan kaldırdığında üreticiye daha makul fiyat verebiliyorsun. buraya döndüğünde kendin de daha makul bir fiyata tüketebiliyorsun. herhalde siyasiler de biraz bunu gördüğü için şimdi tanzim satış merkezlerini kuruyorlar. tanzim satış merkezleri kamunun yaptığı bir şey. bizim ki de tamamen sivil bir girişim. kooperatifler aracıyı zincirden çıkartıp, doğrudan üreticiye ulaşmak hedefinde."
    kooperatifler epey güzel bir iş yapıyor velhasıl. duyulmasını isterim. tarım cenneti olan ülkemizde maalesef ki aracı kurumlar, stokcular vs.. gibi üretim zincirindeki her bir halka üreticinin kazancının daha da azalması demek. üreticiyi desteklerken aynı zamanda organik, temiz gıda temin etmek gibi bir amaçları da varmış. ben faydalı buldum, destekliyorum.
    merak edenler için link; haber