şükela:  tümü | bugün
 • askerliginde mutlaka meslegiyle ilgili birseyler yapacak kisidir bu muhendis kisi. tabi yemekhane nobetciligi ne kadar gida muhendisligi ile alakalidir, tartisilir.
 • gıdaları geliştirmek, daha iyi hale geirmek gibi bir sanat ile uğraşan kimselerdir. kısa tanımı takiben detaylı açıklama yapmamız gerekirse;

  mevcut gıda hammaddelerinden daha verimli yararlanmak suretiyle yeni gıda ürünleri oluşturmak, bu gıda ürünlerinin takibini ve son aşamaya kadar* geçen süredeki faliyetlerini incelemektir. bu oluşum şu şekilde yürür. gıda mühendisinin elinde bir domates vardır, eziktir ve yenilmeye müsait değildir. gıda mühendisi bu domatesi dedelerinin yaptığı gibi salçaya işler. bir zaman sonra bu domates miktarı öyle bir artar ki yapılan salça talep fazlası olduğu için başka bir yerde kullanılması gerekir. mühendisler önce domates suyu, yine kesmeyince domates püresi, o da olmayınca ketçap yaparlar. fakat ne yaparlarsa yapsınlar domateslerin çekirdekleri ve kabukları artmakta ve çöpe gitmektedir. hal böyle olunca gıda mühendisleri düşünür taşınır ve bu çekirdek-kabukları kurutup pul biberin içerisine belli bir oranda katarak fiyatın düşmesini, ürünün daha da lezzetlenmesini sağlarlar.

  ara devrede eldeki mal fazlası ürünlerin bozulduğunu ve çöpe gittiğini farkederler ve ne yapsak da ekonomiye katkı sağlasak diyerek saklama koşullarını araştırırlar. bu araştırma sonunda kurutarak, dondurarak, vakum yaparak saklama gibi koşulları geliştirirler ki bunlar daha önceleri de bilinen yöntemlerdir. ama gıda mühendisi burada devreye girer ve yeni teknolojiler, yeni sistemler geliştirerek işlem süresini kısaltmaya, ürün dayanma süresini ( son kullanma tarihi ) uzatmaya çalışır. yine örnek vermek gerekirse, bundan 5 sene kadar önce 10 günde kurutulan kırmızı biber günümüz teknolojisinde 6 saatte kurutulmakta ve kanserojen madde ihtiva etmemektedir. yani ürün hem daha sağlıklı hem de daha kalitelidir.

  kısaca bir gıda mühendisi aşçıların, annelerimizin, makina mühendisinin, ziraat mühendisinin ve bir veterinerin yaptığı işleri yapan ama piyasada "la o turşuyu annemde kuruyo, bunun için mi okudun onca sene ehere mehere" diye tepki alan ve üç otuz paraya çalışan insandır.
 • sokaktaki insanlar tarafından bu mesleği yapanlara muhendis sıfatının yakıştırılmadığı mühendistir. günümüzde önemi sürekli artan bir meslek olmasına rağmen bu mesleği yapanlar bekledikleri itibarı ve önemi görememektedir. 4 yıllık lisans dönemi zorlu bir maraton gibidir fakat yeni mezunlara verilen maaşlar yaptıkları işin hakkını karşılamamaktadır.
 • organik kimya dersinde 3 kez çanlarında boğulduğum insanlar. (4. de bu dönem olacak galiba)
  (bkz: çanın 80 çıkması)
  (bkz: çanını seven kaçsın)
 • kendilerine asci diyince hakli olarak cok kizarlar... ki mesleklerinin hemen hicbir yerinde ascilikla ilgili bir yer yoktur.
 • tanıdığım tüm gıda mühendisi olarak okuldan mezun olan insanlar bilgisayar sektöründen para kazanıyorlar. buradan yapacağım çıkarım gıda mühendislerinin az para kazandıkları için başka alanlarda arayışa girdikleridir.
  tanıdığım tüm gıda mühendisleri grubu da 2 kişiden oluşmaktadır.

  (bkz: bütün genellemeler yanlıştır).
 • çok ilginç insanlardır bunlar. mesela bir toplantı yaparsınız akşamına hemen içmeye oynamaya başlarlar. bunun nesi ilginç diyeceksiniz. sabahtan yönetim kurulu başkanı hede hödö falan konuşmalar geçerken akşamına tuvalette belden aşağı fıkra anlatırlar size. samimi adamlardır severim hepsini. çok iyi para kazanıyorlar bu arada.

  hayır gıda mühendisi değilim. ama az kaldı.
 • veteriner hekim'in yanında gıda bilgisi açısından bir bok değildir. ama maalesef ülkemizdeki bilgi yetersizliği sebebiyle veteriner hekim'in yapması gereken tüm işler onlara yaptırılıyor. ve buna da sebep olan en büyük etken sıfatlarının başında gıda kelimesinin geçmesi. yapmaları gereken başka işler varken, yetersiz düzeyde mikrobiyolojik bilgiyle analiz yapıp bir de bunun onayını verme yetkisiyle donatılıyorlar. buna çanak tutan cahil işverenler sebebiyle de yapmamalı gereken işlere onlar alınıyor. bu kadar açıklamanın özü: veteriner hekimin bilgi birikimine sahip değillerdir, ve aldıkları eğitimle, ki almaları gereken eğitim budur, asla da o bilgiye sahip olmayacaklar.
 • eğitimi ziraatçiler kadar toprakla ve bitkiyle, veterinerler kadar etle kısıtlandırılmamış mühendistir. kimyacılara göre de mikrobiyoloji bilgisine sahiptirler.

  kalkıp bi de şöyle siteler kurarlar : http://www.gidamuhendisim.com/
 • türkiye dışında gıda mühendisi diye mühendis yoktur. gıdanın mühendisi olurmu buda ayrı bir konudur. avrupa ve amerikada; bunların yaptığı işleri veteriner hekimler yapmaktadır. hayvansal kaynaklı gıdalar konusunda ve gıda mikrobiyolojisi konusunda veteriner hekimler karşısında ezilmektedirler. avrupa birliğinden gelen uzmanalar bu gıda işlerini bunlar ( ziraatçı ve gıdacı doğrusu budur ) yapıyor dediğinizde hayatınızın tehlikede olduğunu size söylemekte ve biryerleriyle gülmektedirler. ama burası türkiye herşey yanlış bu niye doğru olsun ki