şükela:  tümü | bugün
 • antalya'da bir turistin dört gün boyunca hastanede yatırılarak kocaman bir fatura ödemesine sebep olan rahatsızlık. haliyle türk sağlık sistemi ile ilgili karalamalara yol açmış.
 • 2 serum, model model antibiyotik ve 3 gün istirahatla atlatma yolunda oldugum durum. bugun nispeten daha iyiyim. ilk gün mide kramplari, yogun ishal ve kusma ücgeninde cidden feci saatler geçirdim. evde yattığım süre boyunca benden moral desteğini esirgemeyen biricik köpeğime ( bir adet english cocker spaniel ) teşekkürü bir borç bilirim.

  actions speak so much louder than words
  - mark twain
 • bozulmuş, çapraz bulaşmış ve kimyasal bulaşmış gıdaların yenmesi sonucu yaşanan zehirlenmedir.
 • gıda zehirlenmesiyle mücadele etmenin bir çok yöntemi vardır, ancak hiç bir gıda bilimcini aklına van yüzüncü yıl üniversitesi'ndeki yöntem gelmemiştir.
  bakınız haber.
  van yüzüncü yıl üniversitesi rektörü peyami battal, kasım 2018'de kampüs içindeki yurtlarda kalan 337 öğrencinin yedikleri yemekten zehirlenmesi üzerine olayın araştırılması için bir komisyon kurdu. ancak soruşturma sürerken, üniversite senotosu her gün bir öğretim üyesinin öğrencilerle birlikte yemek yemesi yönünde karar aldı.
  ülkemizde güvenli gıda üretildiğini ispat etmenin yöntemi yıllardır hiç değişmiyor gerçekten. bu olay çernobil faciası sonrası çaydaki radyasyonun tehlikeli olmadığını kanıtlamak için kameralar önünde çay içen bakan cahit aral'dan bugüne pek birşey değişmediğini göstermektedir.
 • gıda zehirlenmeleri üçe ayrılabilir.
  enfeksiyon, intoksikasyon ve toksin odaklı intoksikasyon.

  enfeksiyon tipinde tüketilen gıdadaki bakteri vücuda girerek hastalık oluşturur. bakteri alındıktan birkac gün sonra kuluçka süresinden sonra etkilerini gösterir. e.coli ve salmonella'nın bazı tipleri buna örnek olarak verilebilir.

  intoksikasyon tipinde ise bakteri gıda üzerinde toksin oluşturur ve kişi bu gıdayı tükettiğinde birkaç saat içinde rahatsızlık belirtileri kendini gösterir. düğünlerde görülen zehirlenme tipi genelde budur. staphylococcus aureus, bacillus cereus(pilavda), clostridium botulinim(ev tipi konservelerde) zehirlenmeleri buna örnektir.

  toksin odaklı intoksikasyon ise bakterinin vucuda girerek burada toksin oluşturmasıdır.

  enfeksiyon tipi zehirlenmenin sebebi birkaç gün önceye dayandığı için hastalandığıniz gün yediğiniz yemekleri ve restoranı gereksiz yere suçlamanız olasıdır.
 • bir çok kişinin ilk anda bir şey olmaz diyerek yediği yemeklerden dolayı ortaya çıkan durumdur. günü geçen konserve, tam pişirilmemiş et ve türevleri, çiğ çiğ yenilen işlenmiş et ürünleri gibi yiyecekler bir numaralı şüpheli olabilir. hatta öğrenci evinde üç gün sıcakta bekleyen makarna bile sizi zehirlemeye götürebilir.
 • who'nun 2019 yılı raporuna göre her yıl 420.000 insanın ölmesine neden olan gıda zehirlenmelerine en çok neden olan 8 mikroorganizma içerisinde; salmonella, e. coli, clostiridium, camphylobakter, staphylococcus aureus, listeria monocytogenes, nörovirüs ve toxoplasma gondii bulunmaktaymış. tüm bu mikroorganizmaların bulaşma kaynakları ve korunma yolları için kaynak
 • baş dönmesi, mide ağrısı, kokulardan rahatsız olma gibi belirtilerle başlayan kusma ve ishalle devam eden, mide hepsini çıkarana kadar rahat etmeyeceğiniz rahatsızlık, sonrasında da mineral ve vitamin içerikli besinler alın, muz-patates-ekmek vb. ağır olmayan gıdalar tüketin, dün ciğerim çıktı resmen vücudunuz size koku veya tat olarak hoşlanmadığı birşeyle ilgili ilk deneme/lokma/ısırıkta sinyal veriyor, görmezden gelip yemeye / içmeye devam etmeyin, zorla o molekülleri kanınıza almayın keza zaten mide geçit vermiyor. tavsiyem az yiyin, karıştırmayın, süt(içerikli gıdalar)-ton balık ilişkisini göz ardı etmeyin
 • bozuk ürünlerin tüketilmesi sonucu gelişen olay.

  4 gün önce tavuk fileto almıştım. yarısı yedim diğer yarısını da dolaba koymuştum. bugün öğlen gibi pişirdim ve yedim. şimdi saat 22 civarıyla birlikte yoklayan bir kusma hissi ve guruldayan bir mide sorunu var. hastaneye gidemiyorum malum olaylardan dolayı. besin zehirlenmesi ihtimali var mıdır ?

  gelen mesajlar üzerine toplu edit: sürekli olarak ishal ve kusma ile birlikte 2 gün geçirmiştim. bol bol su içmiştim yoğurt yemiştim. 2 gün sonra bir sıkıntı kalmadı.