şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir yapabilirlik gerektirir, onun içindir gitmek fiilinin yalın halde sadece mastarlanıp kullanılamaması.
  cesaret gerektirir, ardında kalanların yüreğinde bir yük olmaması için. kim bilir, belki de asıl onların değerlerini, kendi içindeki yerlerini yavaş yavaş kaybetmesiyle oluşur fiilin bu çekimi. her şeyi bırakıp gitme isteğinin hat safhaya ulaşmasıyla kolaylaşır durum. bırak zincirlendiğin şehre bağlanmayı, kurtulmak için can atarsın bardağın son damlasında...
 • tüm engellere rağmen, devam edebilmektir.
 • isteğin, başlı başına bir anlatımıdır..
 • içine kafanı gömdüğün her engeli aşmak için çabalarken bilinçsizce kavuştuğun soylu bir özgürlüktür gidebilmek... kendine sardığın prangalardan kurtulmak için güç bulabilmek, elin titrerken bile kapıyı açıp, olmayan bir sokakta kaybolabilmektir... tanımadığın kente tanıdık bakışlar atıp, yüzüne bilmedik sulardan sıçratmaktır... elde etmeden sahip olduğun bir erdemdir. elzemdir.

  ama bazen.... sevmeden sevilmektir. başkasına yazık, sana günahtır.
 • "gitmek" eyleminin birşeylere rağmen yapılanı. ve işte birşeylere*` : ilerde karşılaşılacağa` ` : gitmeye çalışırken engel olana`rağmen olduğundan bu eylem, "gitmek"ten farklı olarak çok daha yoğun karışık duygular içerir mutlaka, hayatımızı çok daha fazla etkiler, anılarımızda çok daha fazla yer eder. gitmekten daha zordur hep gidebilmek, bi düşünmek gerekir gidecek değilde gidebileceksek eğer.
 • bazen sadece olduğu noktada durabilmeyi gerektirir ki bu da bayağı zor bir şeydir.
 • arkasinda bir sey birakmasizin gidebilmek ya da gittiginde bosalmis bir hafiza sahibi olabilmek... pek mumkun gibi gorulmuyor.
  geride birakilan ic acitici seyleri unutmak icin, hatirlandiginda tebessum ettiren anilardan vazgecmek... bu da altindan kalkilabilecek kadar kolay degil.
  ama gidebilmek bunlari icermeli. yoksa uc bes fotograf, onyargilar ve anilarla dolu bir kafayla gitmek sadece mekan degistirmektir. yukarda tanimlandigi gibi bir gidis icinse mekan degistirmeye gerek yoktur. gidebilmek kendinden gidebilmektir. kendini terk etmek. seni sen yapan ama canini yakan ozelliklerinden dolayi kendinden vazgecmektir.
 • cesarettir...
  her yigidin harci degildir.
 • ancak geri dönmeye teşebbüs etmeyeceğine kendi içinde inandıktan sonra gerçekleşebilir.
 • özgürlüğün, bildiğim en isabetli ifadesidir. hapishaneler, bu hakkı kişinin elinden almak için var.

  mahkumiyetin anlamı da zaten günde iki öğün tatsız şeyler yemek değil, pis koğuşlarda uyumak değil, belirli saatte uyuyup belirli saatte uyanmak değil, tamı tamına bu yolsuzluk, yolculuksuzluktur. aynı mahkumiyetten evlerde de olur, gidemez insanlar, her akşam aynı insanlarla aynı salonlarda otururlar çocuk diye, evlilik diye, yaşam şartları diye.