• harbiye açıkhava tiyatrosu'nda ki konserinde sahneye bis yapmak için tekrar geldiğinde bir anda bu şarkıyı söylemeye başladı sezen aksu. binlerce kişi ayakta bu hiç duymadıkları, ilk kez dinledikleri şarkının etkisiyle dondu kaldı. her sözünü içimize sindire sindire dinledik, bir garip olduk, ürperdik....ve sözü biter bitmez sahnden çekti gitti...
    işıklar yanıp da usul usul açıkhava tiyatrosu'ndan çıkarken bizler, herkesten "bu şarkı neydi yaa, sıçtı ağzıma yaa" gibi tepkiler geliyordu. ben de içimden "umarım" demiştim, "umarım bu şarkıyı başka birine okuması için vermez". o kadar sezen' e yakışan bir şarkıydı ki çünkü...okuyan dünyanın en iyi şarkıcısı, en hisli şarkı söyleyeni bile olsa asla sezen' in kattığını katamazdı şarkıya...
    kardelen albümünde yeraldığını şimdi öğrendim ve deli gibi mutlu oldum. onlarca kez üstüste dinleyebilecek olmak çok güzel...

bazen daha fazladır her şey
    bi eşikten atlar insan
    yüzüne bakmak istemez yaşamın
    o kadar azalmıştır anlam

o zaman hemen git radyoyu aç bi şarkı tut
    ya da bi kitap oku mutlaka iyi geliyor
    ya da balkona çık bağır bağırabildiğin kadar
    zehir dışarı akmadan yürek yıkanmıyor

ama fazla da üzülme hayat bitiyor bir gün
    ayrılıktan kaçılmıyor
    hem çok zor hem de çok kısa bir macera ömür
    ömür imtihanla geçiyor

ben bu yüzden hiç kimseden gidemem gitmem
    unutamam acı tatlı ne varsa hazinemdir
    acının insana kattığı değeri bilirim küsemem
    acıdan geçmeyen şarkılar biraz eksiktir

bi şiirden, bi sözden, bi melodiden, bi filmden
    geçirip güzelleştirmeden can dayanmıyor
    yıldızların o ışıklı fırçası azıcık değmeden
    bu şahane hüzün tablosu tamamlanmıyor

söz, müzik: sezen aksu
  • bu kadin her seyi nasil da biliyor dedirten sarki.
  • sezen aksu şarkıları genel olarak bir garip geliyor bana ama bu şarkısı açık ara beni en garip hissettiren şarkısı. özellikle "acının insana kattığı değeri bilirim" ifadesini duyduğum an yabancılaşmanın en hasını yaşıyorum. bu kadar akademik tınısı olan bir ifadenin bir şarkıda ne işi var diye düşünürüm ve dinlediğim şeyi melodik olarak söylenen bir makaleymiş gibi hissetmeye başlarım. böylesi makale ifadesinin geçtiği bir manzumu insanlar nasıl olup da "beni en iyi anlatan şarkı" diye tanımlayabiliyor, ona da hayret ediyorum.

şarkı dendiğinde biraz da olsa dolaylı anlatımlar, benzetmeler bekliyorum. yani bu kadar istatistik verir gibi söz yazmanın anlamı ne? "acının insana kattığı değer" nasıl bir ifade ya? konuyu mu irdeliyoruz? psikolojik yönlerinin gelişim çağına etkisini mi araştırıyoruz? ne biçim bir tamlama yani o?

ergenlikte ayrı ailelere bağlı çevresel faktörlerin çocuğa kattığı bilişsel unsurları bilirim, gidemem.
    baba figürünü özümsememiş her ergen biraz eksiktir.
    bu yüzden ergenlik için 8 gelişimsel görev belirlenmiştir.
    unutamam ergenlik benim hazinemdir.

gibi bir dörtlükten ne farkı var orijinal sözlerin, hakikaten anlamıyorum.
  • ilacim bu sarki benim. bikacak, birakacak oldugumda; kendimi unutup, yolumu kaybettigimde, bana kim oldugumu, nasil yasamak istedigimi hatirlatiyor.

ne zaman imtihanla gecen omrumde, neden insan kirmamak icin bu kadar kendimden odun verdigime hayiflansam, ne zaman kimseyi yari yolda birakmamak icin deli gibi cabalayip karsilik olarak gorduklerim yuzunden kendimi aptal gibi hissetsem bana soluk aldiriyor. sanki bana zehrim aksin diye yol gosteriyor. sanki "spor yap, kitap oku, sevdigin insanlarla bir kahve ic, denizi seyret, su ol kizim!" diyor her seferinde....

ilk duydugum gunden bu yana, yeniden baslamak, insanlara bir kez daha inanip sans vermek, kendime dayanma gucu asilamak icin tutuyorum sanki bas ucumda her notasini. bir gun, canimin dayanmadigi noktada bile, yine gidemedigimde ne olacak bilmiyorum. o yuzden belki de, sigindigim sarkilardan biri bu. oyle de sacma, o kadar da anlamli iste...

hem ne diyor sezen aksu:

"bu sarki, karsisindaki insanda bir kusur buldugunda kendindekini de kesfedenlere; aslinda ondan hicbir farki olmadigini hissedenlere. bu yuzden hicbir insanin kalbini, hicbir sey icin kirmayacagina butun kalbiyle inananlara... zaten sonsuz ayriligin oldugu bir dunyada, hicbir sey icin hic kimseye kusmeye degmeyecegine butun kalbiyle inananlara... yani butun yapiskanlara ithaf olunur!"
  • cok mutsuz bir animda radyoda dinledigimden sanki bana biseyler anlatmaya calisiyomus gibi hissettigim sarki.."ben bu yüzden hiç kimseden gidemem gitmem " der yillardir gidemedigin insan gelir aklina bir de bi ay icinde senden gitmis olanlar..."unutamam aci tatli ne varsa hazinemdir" der..unutmadigin icin kendinle gurur duyarsin.. sezen aksu tercüman olur hislerine evet dersin bunu daha ii kimse anlatamazdi..insani iki yakasindan tutup silkeleyen sarkidir..bi de everybody hurts vardir boyle..
  • ama fazla da üzülme hayat bitiyor bir gün
    ayrılıktan kaçılmıyor
    hem çok zor hem de çok kısa bir macera ömür
    ömür imtihanla geçiyor

mısralarıyla hemen hemen herkesin hayatını özetleyen bir sezen aksu şarkısı....
  • "unutamam acı tatlı ne varsa hazinemdir
    acının insana kattığı değeri bilirim küsemem"

diyor sezen abla ve şu durumumda kimsenin bana veremediği en güzel tavsiyeyi vererek yardımıma koşuyor. ben ise buradan hayatımın kadınına teşekkür edebiliyorum ancak.
    iyi ki varsın sezen aksu.
  • vakti zamanında hayatımı kurtarmış şarkıdır.
    salt nedeni bu olmasa da epey yardımı dokunmuştur.
    kimseye açamadığım derdimi, anlamış gibi;
    "ama fazla da üzülme" diyerek paylaşan kişi sezen aksu'dur.
    kesintisiz dört ay playlistimin yegane şarkısının bu olduğunu söylemem, nasıl bir hastalıklı ruh halinde olduğumu da anlatır herhalde.
    bir şarkı dinledim hayatım değişti dedikleri bu olsa gerek...

"o zaman hemen git radyoyu aç bi şarkı tut ya da bi kitap oku mutlaka iyi geliyor. ya da balkona çık bağır bağırabildiğin kadar, zehir dışarı akmadan yürek yıkanmıyor." mübarek şarkı değil "sezen abla ile terapi giriş-1"

ilaç gibidir.
  • sayın aksu'nun, "sezen aksu bitti; yıllardır üretemiyor" iddialarına istanbul istanbul olalı ile birlikte verdiği en ağır yanıt. lafı uzatmak, tartışmaya devam etmek isteyenlere bu yardıran şarkının dudak uçuklatan nakaratı ile (evet ben de yineleyeceğim) selam ederim:

"...ben bu yüzden hiç kimseden gidemem gitmem
    unutamam acı tatlı ne varsa hazinemdir
    acının insana kattığı değeri bilirim küsemem
    acıdan geçmeyen şarkılar biraz eksiktir..."

edit: ferhat abi, iyi şarkıyı şak diye tespit ediyorsun helal olsun diyorum. ama ayrıca diyorum ki bırak bunu sadece sezen aksu söylesin; sende o his malesef yok, olamaz da.
  • kendini en iyi anlattığını düşündüğü parçalarındanmış sezen aksu'nun. kendiliğinden oluşuveren...

bir kez olsun dinlerken içime işlemesin diyorum. her nota böyle beynime beynime vurmasın. yetinmeyi bilir misin? gibi olmasın. ama öyle oluyor. yetinmeyi bilir misin deneyimimden biliyorum aralıksız 6 ay dinlenebilir bir parça ve bıkılmaz, ara verip uzuunnn süre dinlenmediğinde bile ilk dinlemede aynı şekilde çarpar. "gitme zaten sezen" dersiniz, "gitme." "senin bütün şarkıların acıdan geçer, eksiksizdir".
hesabın var mı? giriş yap