• gidene kal denmez. kal demek değiştirseydi bir şeyleri etrafta bir tane bile kötü son olmazdı. boşuna değersizleştirmeyin kendinizi. gidiyorum diyen bir kere gözden çıkarmıştır işte sizi, gidiyorum diyen siktirsin gitsin abi. aşkta gurur yokmuş, yarrak yok afedersin. hep söylüyorum, sen gururunu kaybedince kendin bile sevemiyorsun kendini, karşındaki nasıl sevsin seni?
  • araba almış başını giderken, lastiğin olduğu yerde kalıp patinaj yapmasıdır.
  • söylenebilecek en feci söz. insanı aylar, yıllar sonra pişmanlıklara gark eder. mutsuzluklara gebedir ''kal'' lafı. kalmasın yahu, bir kez gidiliyorsa gidilmesi gerek demektir, gitmek zamanı gelmiş demektir kalsa da bir gün muhakkak gidecektir.. ''umut acıyı arttırır'' diyin ve bırakın gitsin.

hiç bir şeyi değiştirmez. gitse de gidecek olan, kalsa da...

not: çok ''kal'' denildi bana ordan biliyorum ayrıca çok ''kal'' dedim ordan da biliyorum.
  • en basit haliyle hayatin akisini degistirmektir.
    gidecek kisi ayaklanmis kalkmis yola koyulmus, o noktada daha karpuz kesecektik derseniz bunun basitce iki amaci olabilir;
    bir - o kisiyle henuz munasebetinizin bitmedigini dusunuyor ve yaninizda kalmasini istiyorsunuzdur,
    iki - nasilsa gidecek bu, bari ben teklifimi yapmis olayim da gonlum ferah olsun diye dusunuyorsunuzdur.

her iki halde de yolcumuz geri donup oturabilir, iste bu noktada akis degisir. biliniz ki bir kere ayaklanmis kisinin yerine geri oturmasi her zaman ilerleyen surecin eskisi gibi rahat gecmeyecegine delalettir.
    lutfen bu noktada anilarimiza donerek empati yapalim: misafirlikte tam da ayaklanmisken salon kapisindan elinde cay tepsisiyle giren teyzeyi gorup yerinize oturusunuzu ve ordan sonra gideceginiz yerlere gecikmenin ya da genel olarak tercihinizi degistirmenin yarattigi sikintiyi dusununuz, iste gidene kal demekle karsinizdakine bu hali yasattiginiz gercegi ile simdi yuzlesebilirsiniz.

kissadan hisse:
    mudahil olmakla sorumluluk da alinmis olur, bu noktadan sonra yasanacaklar -ki uzgunum yasanilacak olan kesinlinle yasanilacaktir- icin kabahati kimsede aramayiniz.
  • kar$inizdakinin kalmasini istiyorsaniz hep yapmaniz gereken bu.

ustelik oncelikle du$unmeniz gereken nokta gururunuz bile degil. bazen kar$idaki sadece ve sadece "salak" oldugu icin de gidebiliyor. bir anla$mazliktan, kavgadan, sikilmi$liktan, yalniz kalma isteginden, cocukluktan. bazen "gittigin icin aptalsin, kal" demek gerekiyor. o kadar korkmayin yahu, korka korka nasil a$ik olacaksiniz, nasil ili$ki ya$ayacaksiniz? kicinizla guldugunuz, yanli$ anla$malar yuzunden kavu$amayan a$iklar barindiran turk filmlerinden ne farkiniz kalacak?

"ben seni seviyorum, burdayim. daha iyi bir $ey ariyorsun ama yok, ben varim, kal." deyin. dogruysa kalir zaten.
  • boşa çene yormaktır.

babannemin sıklıkla zikrettiği bir söz vardır ki beynimize işletmiştir, o da şudur:

"gidene gitme demem, gelene gelme demem".

sevgili babanne;
    bu torunun bazen bu nasihatini dinle(ye)miyor ve boşuna olduğunu bile bile "kal" diyor.
    yazık ki gidecek olan tutulamıyor, gidiyor...
  • keşke 'kal' deseydim demekten iyidir. 'keşke' demekten iyidir.
  • çaresizliktendir...

"gitme kal!" dedim soyunup yanıma uzandı...

şaka la şaka... "gitme kal!" dedim anlamsızca baktı, sonra da göt gibi bıraktı gitti...
    hayat zormuş doslar nediyim...
  • giden birine gitme deme amaçlı kurulan cümledir. ama kullanmadan önce ciddi anlamda düşünmek gerekir. bazen gitmesi hayırdır ve siz kal dersiniz. gel zaman git zaman yine aynı noktada aynı ayrıma gelirsiniz ve o yine gitmeye kalkışacaktır. kal derseniz tekrar aynı şeyleri yaşayabilirsiniz. git demek de kolay olmaz.
hesabın var mı? giriş yap