şükela:  tümü | bugün soru sor
  • muhasebe mantığının ve düzeninin önemli bir konusudur. bu iki kavramın yanlış anlaşılması işletmenin hem karlılığını hem de vergi yükümlülüğünü etkiler, değiştirir. ikisi de işletmeden kaynak çıkışı, para çıkışı demektir ama biri karı doğrudan azaltırken diğeri dolaylı yoldan, sonraki dönem için azaltır.

    bu girişten sonra anlaşılması, ne demek olduğunun farkında olunması gereken iki muhasebe konusuna gelebiliriz: gelir tablosu ve bilanço.

    kısaca bu iki finansal tabloyu tanımlarsak; gelir tablosu, yıl içinde gelirlerin ve giderlerin kümülatif (yığılarak, eklenerek, sürekli artarak) oluştuğunu ve fark değerinin 31 aralık gecesi saat 00.00’da bilançonun kar/zarar hesabına devrolarak yok olduğu, sıfırlandığını anlamak gerekir. bilanço ise dönem içinde sürekli artan ve azalan hesapların bakiyelerinin 31 aralık saat 00.00’da hesaplarında sabit kaldığı, yaşadığını bilmek gerekir.

    şimdi artık bu iki kavramın farkına (birbirinden farklı ne anlama geldiğine) gelebiliriz: gider gider, maliyet kalır! nasl yani? gider, gelir tablosunda görülen ama bilançonun kar/zarar hesabına yani bilançonun pasifine, yani bilançonun alacağına yani bilançonun kaynağına, yani sağ tarafına, devrolurken maliyet, gelir tablosuyla doğrudan hiç ilgisi olmadan bilançonun aktifinde, borcunda, varlığında, solunda, ilk kaydolduğu yerde kalır.
  • örnek: kasadan 50 lira çıkartarak bir top a4 kağıdı alındı. bu topun yarısı işletmenin hayatını sürdürebilmesi için yapılacak yazışmalarda kullanılmak üzere, diğer yarısı işletmenin ürettiği ürünü piyasaya sürebilmek için ambalaj kağıdı olarak ayrıldı. 25 lira gider, 25 lira maliyet var demektir. gider 25 lira dönem karını azaltır, maliyet 25 lira ürün maliyetine eklenir, satılırsa gelir olur, satılmazsa bilanço aktifinde kalır.