şükela:  tümü | bugün soru sor
 • havayolu şirketlerinin çoğunun benimsediği keyfi bir kuralın neticesi olan durumdur.

  gideceğiniz yere daha erken ve/veya farklı bir güzergah üzerinden ulaşmak zorunda kaldınız. eğer hiçbir şey yapmazsanız, gidiş biletinizi kullanmadığınızda, dönüş biletiniz iptal edilecektir. neden? havayolu şirketini, gidiş seferinde sizi ağırlama şerefinden yoksun bıraktığınız için herhalde!

  eğer şansınız varsa, gidiş-dönüş biletinizin yerine, havayolu şirketinin keyfine kalmış bir haraç ödeyerek, bir dönüş bileti alabilirsiniz.

  daha kötüsü, bu saçmalıktan haberdar olmayanları, dönüş gününde çok daha acı bir tablo bekleyecektir...

  edit: böyle bir şeyin olamayacağını düşünenler için birkaç kaynak:

  http://tatilindeks.com/ucak_bileti_kurallari.aspx

  http://traveltips.usatoday.com/…-one-way-13381.html (tips & warnings bölümü)

  http://answers.yahoo.com/…qid=20080911151842aaojmtr
 • bugün yaşadığımız durumdur.
  bir dostum, erzurum'dan beyrut'a sıralı/aktarmalı biletler alır.
  fekat, erzurum'dan ani bir kararla bir gün önce kendi aldığı biletle gelir ve bu sabah gerçekleşen erzurum-istanbul uçuşunu kullanmaz. check-in noktasına gelip beyrut uçuşunun organizasyonunu yapmaya kalktığımızda kendisinin yolcular arasında görünmediğini öğreniriz ve satış noktalarına yönlendiriliriz. satış noktasının acayip açıklamaları bize şunu öğretir ki, kimsenin başına gelsin istemem. sıralı biletler satın aldığınızda ve bu uçuşlardan bir tanesini sebep ne olursa olsun kullanmadığınızda geriye kalan bütün biletleriniz yanar. bundan sonra yapabileceğiniz 2 seçenek bulunmaktadır. ya bu uçuşların cezalarını paşa paşa ödersiniz ya değilse size uygun olan yeni biletler alırsınız. zaten ki gidiş sürenize birkaç saat kaldığı için cezadan daha ucuza gelebilecek bir bilet bulmanız neredeyse imkansızdır ama yine de aramaya değer. tabi biz bulamadık çünkü arkadaşım bir eğitim için gidiyordu ve esnek saat ve tarih imkanımız yoktu.

  tam mantığını bir türlü anlayamadığım bir durum, nedir yani parasını verdim ve o uçuşu kullanmadım, neden diğerleri de yanıyor ki. tüketici koruma kanuna aykırı olduğu düşüncesindeyim. havayolu şirketleri bu durumu ne diyerek savunuyorlar?
  bilen anlayan biri varsa bi yeşillendirsin hele.

  sevgiler.
  yol açık, yola çık ama gözünü dört aç öyle çık.
 • başıma bugün gelen durumdur. thy'den (istanbul dışındaki illeri değiştirdim) istanbul-mersin arası gidiş dönüş bilet almıştım. dönüş kayseri aktarmalıydı ve ben bu işlemi 1 ay önce yaptım. ne var ki gidişte işlerim uzadı ve sabahki mersin uçağına binemeyeceğim belli oldu ve ben de mersine sabah değil de akşam gidebilmek için thy müşteri hizmetlerini aradım. bana kaydıramayacakları söylendi. yapılabilecek bir şey yokmuş, eko biletmiş falan. haklılar orada, ona bir şey demiyorum. ama bana da başka bir şey söylenmedi. tabii ben de gidip parasını ödeyerek başka bir havayolundan tek gidiş mersin bileti aldım. sabah thy uçağına binemeyip akşam başka havayoluyla mersine ulaştım. nasılsa dönüş biletim var zannediyorum.

  bir kaç gün kaldıktan sonra dönüş için havaalanına gittiğimde thy bankosunda ismimin yolcu listesinde görünmediği sürprizi ile karşılaştım. ne alaka derken beni satış ofisine yönlendirdiler ve bana gidişte binmediğim için dönüş biletimin sistem tarafından otomatik olarak iptal edildiğini söylediler. nereden çıktı bu dediğimde ise sistem böyle gibi cevaplar aldım. yani sisteme göre benim mersine gitmemin thy dışında bir yolu yok herhalde, dolayısıyla onlarla gitmemişsem dönmem de sözkonusu olamıyor.

  bunlar direttikçe konu sertleşti, bana ne dönüşümün iptal edildiğine dair bir bilgilendirme olmuştu, ne de bir para iadesi vs. yani biletimi iptal ettikleri gibi para da yanmıştı benim anladığım. bu başka ne demek?

  bana boş yer varsa kayseriye bilet bulmak için çalışacaklarını ama istanbula bulamayacaklarını, onu kayseride ayarlamam gerektiğini söylediler. yani ben kayseride kala da kalabilirim bu mantığa göre.

  bu sefer tabii bağırışma faslına geldik. ve bağrışmalar sonucunda bana istanbul uçağında da boş yer bulmayı becerdiler. kayseriyi de her şeyi de oradan ayarladılar. bunun için 3 ayrı yetkili dolaştık ama. iyi ki boş yer varmış, "iptal" ettikleri biletin koltuğunu henüz satamamışlardı neyse ki.

  yani ben dönüş uçağımın olduğunu zannederek günler geçireceğim, sonra iptali bankoda öğreneceğim. ne telefonla gelemeyeceğim dediğimde, ne gelemediğim gün ne de sonrasında haber veriyorlar.

  bu bildirme bildirmeme meselelerinin tamamen ötesinde iptal etmek nedir ya? ben bunun parasını ödemişim, gidişte yetişememişsem, işim çıkmışsa sana ne? sen parasını ödediğim başka günlerdeki diğer uçuşlarımı nasıl iptal edersin? bilet alırken hepsi fiyatıyla saatiyle günüyle ayrı ayrı seçilen parası ödenmiş diğer uçuşları nasıl ilk gidişe bağlı uçuşlar olarak alırsın? bilet fiyatları günden saate 3 kat 5 kat bile artıyor. velev ki ben 80 liraya çok promosyonlu bir bilet buldum ve dönüşü de 300 liralık biletten aldım. bir arkadaşım hadi gel ben arabayla oraya gidiyorum laflayarak gideriz dese ve 80 lirayı yaksam sen benim adıma 300 liralık dönüş biletimi otomatik olarak nasıl yakabiliyorsun?

  bunu sadece thy değil başka havayolları da yapıyorlar aslında. amaç da belli. parayı senden nasılsa almış, senin dönüş uçağındaki yerini başkasına satmaya çalışıyorlar. sana da bunu bildirmiyorlar, sana bir kusur buldular ya. "gidişte binmemişsiniz" evet binmedim. binmediysem ne olmuş.
 • atlas ile gidiş dönüş biletim olan seyahatimin gidişini başka bir bilet alarak erkenden gitmeyi planladım, nasıl olsa dönüş biletim vardı diye rahattım, ancak tesadüfen öğrendiğim kadarı ile gidişi kullanmazsam dönüş biletim de yanıyormuş, neyse ki bu salak uygulamayı öncesinden öğrendim, diğer arkadaşlar gibi dönüş uçağımın olduğu saatte değil.

  şimdi bu durumda ne yapabilirim? müşteri hizmetleri bir şey yapmadı, kimlere şikayet etsem de dönüş biletimin yanmamasını sağlarım, yardımcı olabilecek suserlar yeşillendirebilirse sevinirim.
 • bir iata (the ınternational air transport association) kuralıdır. bu birliğe dahil olan tüm havayolu şirketlerince uygulanmaktadır. kısaca, neredeyse standart bir uygulamadır.

  bu uygulamaya takılmak istemiyorsanız, gidiş uçağında check-in yapılması gerekmektedir. (bu bilginin teyit edilmesi gerekmekte - bileti aldığınız şirket ile iletişime geçebilirsiniz)

  ayrıca firmalarda genelde aşağıdaki uyarı bulunmaktadır;

  artıcle 8 – check-in and boardıng

  8.1. check-ın deadlines (cıd) vary from one airport to another. passengers must imperatively comply with check-ın deadlines, in order to facilitate their journey and avoid their reservations being cancelled. the carrier or its authorised agent shall provide passengers with all requisite information on the check-ın deadline for their first flight with the carrier. ıf the passenger’s journey includes subsequent flights, it is the passenger’s responsibility to check that they are in possession of all the information relating to check-ın deadlines for these flights.

  8.2. passengers must arrive sufficiently early before the flight, in order to be able to carry out all the necessary formalities for their journey; in any event, they must comply with the check-ın deadline. should the passenger fail to do so or should the passenger not present all the documents allowing them to be checked-in and therefore be unable to travel, the carrier may cancel the passenger's reservation, without any liability towards the passenger.

  8.3. passengers must be present at the boarding gate prior to the boarding time specified at check-in. the carrier may cancel a passenger’s reservation if the passenger is not present at the boarding gate at the latest by the boarding time specified to the passenger, without any liability to the passenger.

  8.4. the carrier may not be held liable in any way, in particular for any loss, damage or disbursement, if a passenger has not complied with the conditions of this article.
 • iata gibi kuruluşlar, üyelerinin çıkarlarını korur ve kartel oluştururlar.

  tüm sektörlerde iata gibi kartellerin, tüketici zararına olan bu tür uygulamaları ile mücadele edilmelidir.
 • anladığım kadarıyla online checkin yapıp da binmezsen yanmıyor mu bu defa?