şükela:  tümü | bugün
  • sınav esnasında, soruyu cozerken uyguladıgınız yontem dogruysa ama sonuc yanlıssa, insaflı hocanın (mufredatta yeri olmasada) gelismis adalet duygusuyla bizi helak etmemesi durumu.
  • gayet kolay bir matematik yazılısının sınav kağıtlarını hoca öğrencileri yanına çağırarak değerlendirmektedir:
    -hocam niye oradan puan vermediniz?
    -bunun nerden çıktığını yazmamışsın. (gidiş yolu yok ki!)
    -hocam anlarsınız diye yazmadım.
    -oldu, bir dahaki sefere sen direkt sonucu yaz, ben nasıl olsa nerden geldiğini anlarım.
  • çorbayla salata yerim diye yola çıkıp, kendimi whopper yerken buldum... gidiş yolundan puan aldım...
  • benimde içimde bulunduğum vasat öğrenci modelinin umut kapısıdır. bizim de kendimize göre haklı sebeplerimiz vardır ama, misal ben babalar gibi almışım integralimi, değişkenimi değiştirmişim, sınırları yeni değişkene göre belirlemişim ama sınırları yerine koyarken bir an içim geçmiş şaşırıvermişim sınırları ters koymuşum.

şimdi insaf diyorum, gidiş yolundan puan bekleyen öğrenci mi utanmalı yoksa bu hatadan dolayı bütün sorunun üzerini çizip koskocaman bir sıfır yazan hoca mı?
  • buna alışan öğrenciler ilerleyen yaşamlarında, örneğin sevgililerinden ayrılmak için yaptıkları ve harika giden bi konuşmada:
    - o değil de merve diye bi hatunla tanıştım, senden sonra ona yazıcam.

gibi bir cümle kurup ardından gelen tokata:
    - ne dedim ki ben şimdi yaw? tepkisi verebilirler.

demek ki nedir? hayat seçtiğiniz yolun yanlış sonuca bağlanması durumunda gidiş yolunuzu münasip bi yerinize sokar.
  • öğrencilik hayatının en az ilk 11 yılı boyunca can simidi olarak taşınan bu nane, gerçek hayatta pratiğe döküldüğünde büyük sıçışa neden olmaktadır. hele ki alışkanlık haline gelmesi en bi feci durum. önünüze gelen her işi yarım yamalak yapmak veyahut sürekli ertelemek, akabinde aslında bi sik yapmamış olmanıza rağmen etraftan takdir beklemek gibi yan etkileri vardır.

sınavdan 60 alsan geçiyosun ve ilk dört sorunun her birinin yarısını yapsan istediğin puana geliyor, di mi? gerçek hayatta olmuyo işte öyle, aklını başına devşir.
  • saçma bir beklentidir. hayat sizin sonuçlarınızla ilgilenir yolunuzla değil.
  • eğer ileride öğretim görevlisi tarzı bir yere gelmeyi başarabilirsem, gerçekleştirmeyeceğim eylem. gidiş yolu nedir arkadaş, gidiş yolunu biliyorsan varışı da bulursun, öbür türlü sadece ezberlemişin yada kopya çekmişin demektir. yok gidişe midişe puan.