şükela:  tümü | bugün
 • bir gerçektir, yıllar geçsede gif ve jpg bitmeyecek.
 • paint sen misin ?
 • tiff formatinin pek hosuna gitmeyecektir
 • şimdiden öldü bilin *
  apng'nin tarayıcı entegrasyonları tamamlandığında gif'in piyasadan silinmesi en fazla 2-3 sene alacaktır.
  nedeni: apng'nin kalite,yapısal ve fonksiyonel ezici üstünlüğü ile neredeyse aynı dosya boyutu.

  webp'nin tarayıcı ve popüler yazılım entegrasyonları tamamlandığında jpg'in piyasadan silinme süreci başlar. ancak en az 5 yıl daha direnir.
  nedeni: çoğu senaryoda (fotoğrafta) hem kalite hem boyut olarak jpg'i acı acı ezmesidir.

  burada hassas bir detay var. embedded system entegrasyonları. bu gezegen ne formatlar gördü, jpg ve gif'i hem fonksiyon hem kalite hem boyutta sinek gibi ezen. ancak hiçbirisi bu fornatların yerine geçemedi.

  bunun da nedeni ilgili formatların dönüşümleri için karmaşık algoritmalara, yüksek işlemci gücüne ve görece yüksek hafızaya (ram) ihtiyaç duymalarıydı.

  yani... basit bir kaç dolarlık bir donanım ile kolayca görüntülenebilen, yani işlenevilen jpg'e alternatif olabilmek için, yine düşük donanım gereksinimi ve ucuz entegrelerle görüntülenebilecek bir format gerekliydi. aynı mp3'ün yıkılmaz tahtının ardındaki neden gibi. sony gibi mal firmaların öngöremediği...

  yeni geliştirilen algoritmalarda ise bu husus dikkate alınmakta, gif, jpg ve hatta tif'in kuyusu kazılmaktadır.

  tif zaten can çekişmekteydi. farklı renk profillerini (aslında sınırlı sayıda) saklayabilmekten gayrı bir numarası olmayan tif'in, bu güne kadar ölmemesinin yegane nedeni tasarımcıların format bilgisi eksiği olsa gerek. ölmedi dediysem, kötürüm devam ediyor bir şekilde.
 • hep bmp kullandığımdan umrumda olmayan gerçektir.
 • jpgin yerini png alıyor yavaştan,uzun zamandır gif formatında tek kare dosya görmedim. tiff daha kullanışlı. tabi openexr var onu sonra konuşuruz :)