şükela:  tümü | bugün
 • filistinli militanlar tarafından kaçırılan bir israil askeri.

  israil, askerini kurtarmak için gazze şeridi'ne 3 bini aşkın asker, tanklar, toplar ve zırhlı araçlarla yığınak yapmış.
 • israil'in hamas'ın kaçırdığını iddia ettiği 19 yaşındaki israilli onbaşı. israil, kaçırılıp gazze'ye götürülen onbaşısını almak için yaz yağmurları operasyonunu başlatmış, sırayla güney ve kuzey gazze şeridinden sonra şimdi de şeridin merkezine doğru ilerlemekteymiş.
 • gazze $eridinde kacirilali 880 gun olmu$; erken secimler oncesi arkada$larinin, her hafta ba$ka bir siyasi liderin evinin onunde gosteri yaptigi israil askeri..
 • 3 ocak 2009 israil kara harekatı başlatıldığına göre, yaşamından ciddi anlamda kuşku duymaya başlamamız gereken israilli asker...
 • israil bu adamın serbest bırakılması karşılığında 1000 filistinli tutukluyu bırakmayı kabul etmiş. ulan acaba gerçek zohan bu mu?
 • 25 haziran 2006 tarihinde filistin'li mücahitler tarafından kaçırılmış israil askeri. o tarihten bu yana hamas tarafından esir tutulmaktadır ve hala canlı olduğu düşünülmektedir.filistin'li militanlar tarafından 1994 yılından bu yana kaçırılmış olan ilk israil askeridir.filistin 450 esir karşılığında bu askeri iade etmeyi önermiştir..
 • 14 eylül 2009 tarihinden sonra çekildiği anlaşılan görüntüleri yayımlanmıştır. sağlık durumu iyidir.
 • israil hapisanelerinde esir tutulan hamas militanlarından farklı değildir.
 • yaşadığına dair video ortaya çıktığından beri düzenli olarak kendisinin serbest bırakalacağı söyleniyor. haberler o derece rutinleşti ki kimse artık haberlere kulak bile kabartmıyor. israil gilad’ın gazze içinde olduğundan emin değil. hatta kimse hamas’ın elinde olduğundan bile emin değil. israil bu askerine karşılık ciddi bedeller vermeye hazır gibi. öyle ki esir tutulan çok sayıda hamas askeri ve milletvekilinin serbest bırakılmasının yanı sıra, ambargonun kaldırılmasına yönelik tavizleri, daha masaya oturmadan kabul ediyor.

  bilindiği gibi gazze’nin çevresindeki tüm geçiş noktaları israil’in elinde. hatta gazze-mısır sınırındaki refah kapısı bile israil’in denetiminde ve buradan sadece israil, filistin ya da gazze’de tedavi olamayacak hastalar ile yurtdışında okumaya hak kazanan öğrenciler girip çıkabiliyor (bu kapıda başka herhangi insan giriş-çıkışına izin verilmiyor, sadece ilaç ve tıbbi malzeme girebiliyor)

  bir süredir, gilad şalit serbest bırakılırsa israil’in kendi sınırları içindeki erez ve kerem şalom kapılarını tamamen kapatacağı ve refah kapısından çekilip kontrolü tamamen mısır’a bırakacağı konuşuluyor. bu durumu hiç istemeyen taraf ise mısır. çünkü kaçakçılık ve göçü önlemek istiyorlar. hatta mısır, hamas’ı baskı altına alıp el fetih’le seçime girmesin zorlamak için bir süredir refah kapısından hastalara bile izin vermiyor.

  en baştaki konuya geri dönelim. gilad şalit’in sürekli serbest bırakılma haberi yayınlansa da, özellik son bir haftadır haberler biraz daha ciddiyete büründü. hatta israil askeri radyosunda "gilad'ın birkaç hafta içinde serbest bırakılabileceğine dair ciddi ilerlemeler var" gibi haberler yapılıyor. israil-gazze geçişlerinde şalit için çadırlar kurulup, o devasa duvarların ve dikenli tellerin önünde "gilat'a özgürlük" gibi –orantısız- pankartlar açılıyor. annesi ve babası hariç herkes, aslında gilad’ın özgürlüğünü değil, kendi politakısını düşünüyor
 • habertürk 13 ajansının verdiği bilgilere göre kendisinin iadesi karşılığında 980 filistinli'nin serbest kalacağı konusunda anlaşmaya varılmış olan ancak hamas'ın göndermiş olduğu listede bulunan birkaç isim üzerinde muhalefet olan israil askeri.