şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ingiliz feylezof. daniel dennett'in hocasi, ludwig wittgenstein'in ogrencisi. the concept of mind'iyla descartes'in dualizmine hallenen analitik davranisci.
  (bkz: davraniscilik)

  edit: lakap'vari tanimlamayi cikardim.
 • örnek felsefeciyi şöyle tanımlar: "fikirlerin trafik tıkanıklığını açan, entellektüel kramp ve karmaşalarımıza doğru egzersizleri öneren biri." neymiş, felsefe cin gibi olmamızı sağlarmış, bir felsefi öğreti ortaya çıkarmazmış.* herhalde örnek ver desek ludwig wittgenstein derdi.* (bkz: kavram analizi) ve (bkz: gündelik dil felsefesi)
 • dil felsefecisi.

  demiş ki "felsefenin en önemli görevi, yanlış kurgu ve saçma kuramların, bu kuramlarda geçen dilsel deyimlerin sonucu olduğunu göstermektir."

  hakkında yapılmış geniş çaplı bir derlemeye şuradan ulaşılabilir: (bkz: gilbert ryle kimdir?)
 • bir zamanlar "mind" adlı felsefe dergisini yönetmiş avantgarde filozof.

  ryle'e göre felsefe sorunları, kategorilerin karıştırılmasından doğar. mesela bu yazıyı bugün saat 15:58'de yazmaya başlamış olmamla zamanın 13,8 milyar yıl önce başlamış olmasına aynı açıdan bakmak bir kategori hatasıdır. kavramlar birbirinden ayrılır ve felsefi problemler ortadan kalkar. dolayısıyla aslında gerçek bir sorun bile yoktur. :)

  ryle ayrıca dilbilimsel analizin öncülerindendir. "the concept of mind" adlı eserinde zihnin bedenden tamamen ayrı olduğu görüşüne karşı çıkar. davranışçılığa bir geri dönüş olarak görülen eserin, bilincin bağımsızlığı düşüncesini olanaksız kılması sebebiyle bir tür kovulmuşluğu da söz konusudur.

  zihni bedenle tamamen zıt köşelere atmayan bu temkinli görüşün, d.w. winnicott'ın "psyche-soma"sı ile daha da temkinli olması gereken, yani daha da güçlü bir noktaya gelmiş olduğu söylenebilir (ne de olsa bilim insanları teorilerine saldırarak onları daha güçlü kılıyorlar).