şükela:  tümü | bugün
 • ingiliz feylezof. daniel dennett'in hocasi, ludwig wittgenstein'in ogrencisi. the concept of mind'iyla descartes'in dualizmine hallenen analitik davranisci.
  (bkz: davraniscilik)

  edit: lakap'vari tanimlamayi cikardim.
 • örnek felsefeciyi şöyle tanımlar: "fikirlerin trafik tıkanıklığını açan, entellektüel kramp ve karmaşalarımıza doğru egzersizleri öneren biri." neymiş, felsefe cin gibi olmamızı sağlarmış, bir felsefi öğreti ortaya çıkarmazmış.* herhalde örnek ver desek ludwig wittgenstein derdi.* (bkz: kavram analizi) ve (bkz: gündelik dil felsefesi)
 • dil felsefecisi.

  demiş ki "felsefenin en önemli görevi, yanlış kurgu ve saçma kuramların, bu kuramlarda geçen dilsel deyimlerin sonucu olduğunu göstermektir."

  hakkında yapılmış geniş çaplı bir derlemeye şuradan ulaşılabilir: (bkz: gilbert ryle kimdir?)
 • bir ingiliz düşünür. dilbilimsel felsefenin öncülerindendir. felsefe sorunlarının, dilin dikkatsiz bir şekilde kullanılmasından doğan kavram kargaşasından kaynaklandığını ileri sürmüştür. ryle, "the concept of mind" adlı yapıtında bu çeşit karışıklıkların descartes'in dualizm'inden miras kaldığını söyler.
 • yanılgıların kaynağını dili kullanmakta bulan levazımatçı.

  oysa yanılgılarımın kaynağı, toplumsallığımın sona erişidir. çünkü biz yanılamayız, ben yanılabilirim. artık yanılabilirim. yanılabilir değilsem, ben değilim ya da ben yoktur.

  yanılmayan ben, var olamaz. tıpkı yanılan biz gibi.

  hem benlik, hem yanılmazlık arayışı çelişkilidir.

  herkesin kabul ettiğini ya da edebileceğini doğru sanmak, sonuçsuzdur. çünkü hakikate kalabalık halinde varılamaz.

  ben yanılıyorum. çünkü bedenim ve ruhum var. bunları birleştiremiyorum. hadi zihnim var, diyeyim.

  biz yanılamayız. çünkü ne bedeniz ne de ruh yahut ne de zihin. artık biz yokuz. uzun zamandır bu böyle.

hesabın var mı? giriş yap