şükela:  tümü | bugün
 • soru: salgın hastalıklar neden ve nerelerden hortlar ve paralar kimlerin cebine gider?

  yanıt: kuş gribi hastalığının tek ilacı tamiflu'yu üreten biyokimya şirketi olan gilead sciences'ın hisseleri tavan yapmıştır. donald rumsfeld de bunu (fırsat) bilip, hisselerinin bir kısmını 2004'te satarak 5 milyon dolardan fazla para kazanmıştır. 1988-2001 arası gilead sciences'ın yönetim kurulunda olan rumsfeld, 2001'de gilead'dan ayrılmış, ama hisselerini elinde tutmuştur. rumsfeld'in hâlâ şirkette değeri 25 milyon doları aşan hissesi vardır.
 • salgın hastalıkların doğal sebeplerden dolayı tarihin her zamanında çıktığını, yayıldığını ve tükendiğini göz önünde tutarsak gilead sciences için doğru zamanda doğru yere yatırım yapmış şirkettir diyebiliriz. isimlerinin bu kadar spekülasyona konu olmasında "abi kesin bunlar salgın çıkartıyor" düşüncesinin izlerini görüyorum. viral hastalıkları, hele hele grip gibi kendi etrafında 40 kere mutasyona uğrayan bir virüsü bir yerlerde tasarlamak, üretmek ondan sonra da güney sibirya'daki kazlara (bkz: h5n1) ya da meksidaki domuzlara (bkz: h1n1) bulaştırıp oradan da insan populasyonlarına sardırıp, bir de bundan para kazanmak kadar bilardo deyimiyle ince görmek mümkünse, o zaman bu kadar gelişmiş biyoteknoloji ile hepimiz 200 sene yaşarız. şuraya yazıyorum. o işte daha iyi para var.
 • hepatit c hastalığının tedavisinde neredeyse bir tekel oluşturmuş biyoteknoloji şirketi.
 • (bkz: remdesivir)
 • en baba biyoteknoloji firmalarından birisidir. geliştirdikler ilaçlar sayesinde hepatit c, hiv ve ebola enfeksiyonları kabus olmaktan çıkmıştır.
 • virüsler konusunda dünyanın zirve noktası olan biyo ilaç devi.

  bugün yaptığı açıklamayla geliştirdiği remdesivir ilacının mers'i başarıyla iyileştirdiğini açıklamıştır. wuhan corona virüsü'nü tedavi etme ihtimali de yüksekmiş.

  ilaç, amerikan ulusal sağlık enstitüsünün montana laboratuvarlarında 3 farklı maymun grubu üzerinde mers'i tedavi etmiş.

  1 grup maymun ilacı almadan 12 saat önce virüse yakalanmış maymun grubuymuş.* bir diğer grup ise ilacı aldıktan 24 saat sonra virüse yakalanan maymun grubuymuş.*

  hem hastalıktan önce uygulandığında aşı olarak koruma sağlamış, hem de hastalığa yakalandıktan sonra uygulandığında tedavi etmiş.

  remdesivir daha önce ebola konusunda da maymunlar üzerinde başarılı olmuş ama insanlar üzerinde aynı etkisi olmamış. şimdi umulan ebola gibi olmaması.

  çin devletine bağlı hastalık araştırma enstitüsü, bu ilacı kullanmak için resmi patent başvurusunda bulunmuş.

  şirket ayrıca 2017 yılında hebrew university of jerusalem'den 2 israilli profesör tarafından kurulmuş kanser araştırma startup'ı kite pharma'yı 12 milyar dolar gibi bir rakama bünyesine eklemiştir.
 • corona salgınından sonra hisseleri dünya borsalarında firlamis, biyoteknoloji firması.
 • corona'yı halledeceğini düşündüğüm iki firmadan biri, bir diğeri de sanofi'dir.
  bunlar çözemezse zaten bittik.
 • remdesivir isimli ilacı üreten firma.

  chicago'da bir hastanede denenen bu ilacın uygulandığı 113'ü ağır 125 covid-19 hastasının tamamının 1 hafta içerisinde iyileştiği açıklanmış.
hesabın var mı? giriş yap