şükela:  tümü | bugün
 • soru: salgın hastalıklar neden ve nerelerden hortlar ve paralar kimlerin cebine gider?

  yanıt: kuş gribi hastalığının tek ilacı tamiflu'yu üreten biyokimya şirketi olan gilead sciences'ın hisseleri tavan yapmıştır. donald rumsfeld de bunu (fırsat) bilip, hisselerinin bir kısmını 2004'te satarak 5 milyon dolardan fazla para kazanmıştır. 1988-2001 arası gilead sciences'ın yönetim kurulunda olan rumsfeld, 2001'de gilead'dan ayrılmış, ama hisselerini elinde tutmuştur. rumsfeld'in hâlâ şirkette değeri 25 milyon doları aşan hissesi vardır.
 • salgın hastalıkların doğal sebeplerden dolayı tarihin her zamanında çıktığını, yayıldığını ve tükendiğini göz önünde tutarsak gilead sciences için doğru zamanda doğru yere yatırım yapmış şirkettir diyebiliriz. isimlerinin bu kadar spekülasyona konu olmasında "abi kesin bunlar salgın çıkartıyor" düşüncesinin izlerini görüyorum. viral hastalıkları, hele hele grip gibi kendi etrafında 40 kere mutasyona uğrayan bir virüsü bir yerlerde tasarlamak, üretmek ondan sonra da güney sibirya'daki kazlara (bkz: h5n1) ya da meksidaki domuzlara (bkz: h1n1) bulaştırıp oradan da insan populasyonlarına sardırıp, bir de bundan para kazanmak kadar bilardo deyimiyle ince görmek mümkünse, o zaman bu kadar gelişmiş biyoteknoloji ile hepimiz 200 sene yaşarız. şuraya yazıyorum. o işte daha iyi para var.
 • hepatit c hastalığının tedavisinde neredeyse bir tekel oluşturmuş biyoteknoloji şirketi.
 • (bkz: remdesivir)
 • en baba biyoteknoloji firmalarından birisidir. geliştirdikler ilaçlar sayesinde hepatit c, hiv ve ebola enfeksiyonları kabus olmaktan çıkmıştır.
 • hiv, hepatit, grip ve bir çok viral hastalık için yeni ilaç geliştirme odaklı dünyanın en büyük bilmem kaçıncı ilaç şirketi. antiviral ilaç konusunda dünyanın en yüksek teknolojisine sahipler. argeye çok para harcıyorlar bu yüzden ilaçları da fahiş fiyatlara satılıyor. antiviral ilaçlarda tekel olmasalar da lider olduklarını söyleyebiliriz.

  örneğin hiv tedavisi için geliştirdikleri genvoya, truvada, stribild gibi ilaçlar şu anda 3000 lira civarında fiyatlara satılıyor ve hiv pozitifler ayda bir kutu kullanmak zorunda. biktarvy ismindeki yeni hiv ilacı da hiv pozitifleri bir hayli sevindirecek çünkü yan etkileri diğer ilaçlara göre oldukça az olacakmış.

  hepatit c tedavisinde kullanılan harvoni 50 bin lira gibi deli manyak bir paraya satılıyor. 3 aylık tedavi olduğunu düşünürsek baya para eder. tabi hepatitin kesine yakın bir tedavisi bu.

  domuz gribi ve kuş gribi zamanlarının çok popüler ilacı tamiflu yu da bu şirket geliştirmiş.

  yakın zamanda ebola tedavisi için remdesivir isimli bir ilaç geliştirdiler. henüz deneysel bir ilaç onayı falan yok. ama bu ilaç yeni coronavirüsün tedavisinde de kullanılıyor. çin'e pazarlamışlar şimdi çin hastalar için bu ilacı alıp kullanacakmış.

  yani şirket viral salgın hastalıklar için hızlı bir şekilde ilaç üretip hemen piyasaya sürebiliyor. üstelik kronik viral hastalıkların tedavisinde de oldukça başarılı. e salgın hastalıklar da en çok bunlara yarıyor haliyle. ne kadar hasta o kadar para.
 • virüsler konusunda dünyanın zirve noktası olan biyo ilaç devi.

  bugün yaptığı açıklamayla geliştirdiği remdesivir ilacının mers'i başarıyla iyileştirdiğini açıklamıştır. wuhan corona virüsü'nü tedavi etme ihtimali de yüksekmiş.

  ilaç, amerikan ulusal sağlık enstitüsünün montana laboratuvarlarında 3 farklı maymun grubu üzerinde mers'i tedavi etmiş.

  1 grup maymun ilacı almadan 12 saat önce virüse yakalanmış maymun grubuymuş.* bir diğer grup ise ilacı aldıktan 24 saat sonra virüse yakalanan maymun grubuymuş.*

  hem hastalıktan önce uygulandığında aşı olarak koruma sağlamış, hem de hastalığa yakalandıktan sonra uygulandığında tedavi etmiş.

  remdesivir daha önce ebola konusunda da maymunlar üzerinde başarılı olmuş ama insanlar üzerinde aynı etkisi olmamış. şimdi umulan ebola gibi olmaması.

  çin devletine bağlı hastalık araştırma enstitüsü, bu ilacı kullanmak için resmi patent başvurusunda bulunmuş.

  şirket ayrıca 2017 yılında hebrew university of jerusalem'den 2 israilli profesör tarafından kurulmuş kanser araştırma startup'ı kite pharma'yı 12 milyar dolar gibi bir rakama bünyesine eklemiştir.