şükela:  tümü | bugün soru sor
 • endonezya'nın lombok adasının kuzey batısında bulunan 3 küçük adadan en büyüğü. (bkz: ne dedim lan ben) adada herhangi bir polis candarma gücü bulunmadığından bir nevi amsterdam ortamı vardır. herşey aleni bir şekilde satılır kullanılır. huzur mekanı tropik adadır.
 • icme suyun olmadigi (sadece tuzlu akiyor), motorlu arac barindirmayan (bisiklet, at arabasi filan anca), gayet kiyiya yakin yerlerde bile deniz kaplumbagalariyla ve buyuk balik suruleriyle yuzebileceginiz mercan kayaligi filan zengini ada. bembeyaz kumsali ve acayip berrak denizi ile unutulmasi zor olsa da akilda bir hayal, ruya filan gibi kalan yer.
  adanin enteresan simasi her daim yari ciplak dolasan, vucudunda hinduzm dovmeleriyle dikkat ceken cool italyan bi adam, 4-5 enteresan dosenmis bungalovi var kiraya verdigi, restoranlari da var baya ozenli, yanlarinda calisan lomboklularla tam bir robinson crouise izlenimi verio
 • bali'den yaklaşık 2 saattlik tekne yolculuğu ile ulaşılabilen minik ada. çevresi bisikletle 1.5 saatte dolaşılabilir. avustralyalı kaynar.
 • gili adalarından parti adası olarak bilinenidir. onlarca dalış okulu ve güzel dalış noktaları bulunur. bali'den speed boat'larla 2-2.5 saatte geçilir.
 • bali'ye gidip "abi burada deniz birşeye benzemiyor ya" diyenlerin gitmesi gereken, "ne o öyle, etrafı 1 saatte yürünüyor, zaten aksiyon da yok" diyenlerin gitmemesi gereken, bali'den sürat teknesi ile gidilecekse ve deniz tutuyorsa kesinlikle ilaç alınarak gidilmesi gereken adacık. bali'nin meşhur yanardağı agung'un üzerinde batan güneşi izleyip mercan kayalıklarının üzerinde yüzmek ve sarhoş olmakla günlerin geçirilebileceği bir yer. tir na nog'da kalabilirsiniz.
 • magic mushroom'lu milkshake'leriyle meşhur ada. parti tekneleriymiş şuymuş buymuş polis yokmuş çılgın bir adaymış.

  adını yaklaşık 4 dakika sonra unutacağım ve muhtemelen hayatım boyunca hiç gitmeyeceğim bir yer hakkındaki bu girinin sonuna geldik, kaynak linklerimi de şu şekil 1 şu şekil 2 vereyim gideyim öyleyse.
 • gili adalarının en büyüğü. diğer 2 gili adasına göre daha fazla backpacker geldiği için parti adası olarak anılıyor olsa da parti adasıymış deyip ibiza gibi bir yer düşünerek gelirseniz hayal kırıklığına uğrarsınız. ama yok ben huzur bulmaya kafamı dinlemeye geliyorum diyorsanız tam sizlik bir yer. geceleri gittiğiniz yerlerde onlarca backpackerla tanışır, sanki yıllardır birbirini tanıyan insanlar gibi konuşup eğlenirsiniz.böyle bir ortamı vardır.
  hakkında daha fazla bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsiniz.
  http://www.yoldabirhayat.com/…gili-trawangan13.html
 • 1 sene önce gittiğim ve şu anda orada olabilmek için çok şey feda edebileceğim endonezya'nın lombok adasına yakın 3 küçük adacıktan en büyüğü. adaya ulaşımı eğer bali'den yaparsanız 2 buçuk saatlik bir deniz yolculuğu var ki evlerden ırak. deniz kültürü bodrum'da tekne turu, beşiktaş-kadıköy vapuru olan benim gibi insanlar için oldukça ürkütücü olabilir. ama ulaştığınızda korku morku kalmıyor. kendinden instagramlı denizi, bembeyaz kumları ve organik yiyecekleri ile huzurun coğrafi karşılığı. magic mushroom yasal ve köy usulü bakkalların önünde "ticket to the moon" yazan tabelalar var. başta yok artık dedim ama konuşmaya çalıştığım bakkal amcanın bakışlarından çok farklı bir yerde olduğunu görünce durumu anladım. blenderdan geçirdikleri mushroom-enerji içeceği karışımını puantiyeli plastik bardakla veriyorlar. öyle içe içe dolanıyorsunuz. ada içinde ulaşım için sadece küçük at arabaları ve bisikletler var. zaten etrafını yürüyerek dolaşsanız 1 saatte olduğunuz yere dönmüş olursunuz. daha önce de belirtildiği gibi eğer amacınız çılgın eğlence ortamlarına akmaksa hayal kırıklığına uğrarsınız. ama huzura ihtiyacım var, akşamları da müziğimi dinlerim, içkimi içerim bir yerlerde diyorsanız şiddetle tavsiye olunur. kalacak yer için benim tavsiyem scallywags
 • berbat bir yerdir, aradığınız her neyse burada değildir. gelmeyin artık.
  küçücük ada insan ve çöple dolmak üzere.
  çok kötü, deniz de pis, hem akıntı var.. tatlı su yok.
  dalışa gitsen yok kaplumbağalar, yok mercan resifleri, yok renk renk balıklar..
  polis yok zaten, güvensiz yani.
  iğrenç, gelmeyin abi..
  ayrıca bu entry'i yazdığım yerdir..
  ben kendimi feda edip bu fena yerde biraz daha kalacağım, size kötü durumlardan haber veririm..
 • 2012 den sonra 2015 de ziyaret ettiğimiz ada.
  2012 ye göre daha kalabalık daha pis.
  3 sene sonra gidilmez bir yer olacak.
  adanın cazibe odaklarından magic mushroom işi yer altına inmiş, artık eskisi kadar aleni değil.