• bir nevi kore suşi'si. kurutulmuş yosunun içine pilav, marul ve isteğe göre çeşitli sebzeler veya balık/et/tavuk vs. konularak sarma gibi sarılıp, halkalar şeklinde doğranarak yapılan lezzetli kore yemeği. bizde her köşe başında bulunan çiğ köfte dürüm olayı gibi bunlarda da bu varmış. yosun mosun bok gibidir bu diyordum ama hastası oldum...
  • http://blog.hotelclub.com/…loads/2010/02/kimbap.jpg

bi nevi suşi gibi bişey, ama balık yerine, pirincin ortasında sebzeler var... korede yeniyor..

bir de böyle fast food, dürüm şeklinde olunca, yanına şalgam suyu isteyesi de geliyor insanın, evet.
  • fakir sushisi. kore'ye gittiğimde birkaç kez yedim, sushinin olmadığı yerde gideri var ama ancak abdurrahman çelebi misali.
  • kore sushisi ve kore mutfaginin en sevilesi, en guzel yemeklerinden. yaninda wasabi servis etmiyorlar yalniz, soya sosu ise nasip.

su basliga bakinca, icinden "durum gibi olum ac yanina bi salgam lik lik" diyen ilk insanin ben olmadigimi gordum ve valla cok mutlu oldum. sesli dusundugumuz gun sonumuz gelecek.
  • kore usulü bir yemektir. aşırı lezzetlidir. içindekiler, salatalık, turp salamurası, dulavratotu köküne beyazlatılan havuç, yumurta, deniz yosunu, havuç, jambon ve eomook (balık kekidir eomook).
  • kimbap diye de geçer. koreli şuşisi olarak bilinse de suşiden çeşitli noktalarda ayrılır. öncelikle pirinci tatlandırmak için pirinç sirkesi yerine tuz ve susam yağı kullanılır. ama fazla koymamak gerekir yoksa pirinç yosun yaprağına* iyi yapışmaz. yuvarlama işlemi tamamlandıktan sonra üstüne susam yağı sürülür ve susamla süslenebilir. açık hali

mutlaka daikon yani çin turbu turşusu kullanılır. genellikle çiğ balık içermez. ton balığı konserveli ve kimçili olanı çok sevilir. ton balıklı olanı yapmak için ton balığını mutlaka mayonezle karıştırırlar* ve perilla yaprağına sararlar. kimçili olanda mutlaka yumurta kullanılması tavsiye edilir. suşide olan zencefil turşusu ve wasabi gibi yancılarla servis edilmemesinin sebebini içinde daikon turşusu olmasına ve genelde çiğ balık içermemesine bağlıyorum.

hemen tüketemeyip, birkaç günlük olanları yumurtaya batırıp kızartarak hayata dönürürler.

dürüm yaptıktan sonra yuvarlak yuvarlak kesilerek tüketilebileceği gibi dürüm olarak da yenilebilir. lunch boxlar için hazırlananında dürüm tercih ediliyor sanırım. katlama yoluyla yapılan başka çeşitleri de mevcuttur.
  • güney kore mutfağındaki en meşhur piknik yemeklerinden biri. gimbap diye yazılmasına karşın kimbap diye okunur.

aslında birden fazla gimbap çeşidi vardır fakat en bilinen gimbap'ın içinde şunlar bulunur : pirinç, sarımsaklı ve soya soslu ıspanak, havuç, yumurta, salam. tüm bu saydığım malzemeler deniz yosununun içine koyulduktan sonra deniz yosununa rulo şekli verdiriliyor, en son hazırladığınız gimbap'ı bıçak yardımıyla üç parçaya bölüyorsunuz. ve ta-da ! gimbap
  • hayatımda bundan kötü bir şey yemedim.
    millet ayıla bayıla yiyor, buram buram yosun ve çiğ balık kokuyor. içindeki yumurta, ıspanak, havuç gibi sebzelerle pirinç lapasından oluşan bu kore yemeğini ağzıma atmış bulundum. kusmaya ramak kaldı, böyle çiğ bir tat yok.
    aklıma geldikçe midem bulanıyor, o bir dilimi yemem dakikalar sürdü. görüntüsü hoş, tadı nahoş bir yiyecek.

o kadar para verip aç kalkmak da sosları kadar acı verici oldu.
    ne gimbap ne de diğer kore yemekleri benim için tatsız bir anıdan ibaret artık. uzak doğu mutfağı benden uzak olsun vallahi.
  • ic cesnisindeki pirinc, sushi meshi'den cok farklidir.gimbap pirinci, japon akrabasinin aksine, seker ,tuz ve sirke ile degil, cok az susam susam yağı ve sadece bir fiske seker ve tuz ile tatlandirilir.

gim ise nori'nin aksine, her zaman icin firinlanmis olarak satilir.

seritler halinde dogranmis, danmuji, eomuk guk/chikuwa, surimi, kirmizi et, tavuk, deniz urunleri, julyen dogranmis ve sivi yagda en fazla 2 dakika kavrulmus havuc, sadece yumurta ile yapilan omlet seritleri, vs. ile yapilir.

(bkz: https://www.google.com/…eqaw&biw=1920&bih=937&dpr=1)
  • kore'ye dair ilk hayal kırıklığı olabilecek yemek. kore filmlerinde bunu iştahla yutan korelileri gördüğümde çok leziz bir şey sanmıştım ben. gel gör ki öyle değilmiş.
    herhangi bir cümle içinde yunan yoğurdu diyen korelileri sinirlendirmek için çakma suşi diyebilirsiniz. *
hesabın var mı? giriş yap