şükela:  tümü | bugün
 • firmaların ürettiği ve sattığı malların "helal"liğini tescilleyen kurum. dini ne yapsak da ticarete sokuştursak diyenlerin yeni kapısı...
 • genel başkanlığını dr.müh. hüseyin kami büyüközer'in yaptığı kuruluş.helal gıda ve sağlık ürünleri başta olmak üzere ''helal'' sertifikası verir. bu kuruluştan bu sertifikayı almak hiçte kolay değildir.çok titiz bir çalışma sistemleri vardır.örneğin bir gıda ürününe helal sertifikası alabilmek için aynı yerde üretilen herşeyin ve finanstan çalışan profiline kadar firmanın tamamının helal şartına olması gerekir. şu anda çok büyük bir talep gören sertifikayı almak için onlarca firma sırasını beklemektedir. http://www.gimdes.org/
 • müslümanlara yol gösterici kurum,

  bazı mallara dert olur orası ayrı yeni kapı, ticaret he koş müslüman bismillah dedi dana kesti laiklik gidebilir!

  ülkeye döndüğümde listelerini incelemeden ürün almayacağım.
 • içerisinde karmin adı verilen renklendirici katkı maddesi bulunan herhangi yiyecek ve içeceğe haram olduğu gerekçesiyle, helal sertifikası vermeyen kurum.

  gimdes, kırmız böceğini akıcı kanı olan bir haşerat olarak gördüğü için haram fetvası veriyor. uzmanlar ise kırmız böceğinin larvasından çıkan sıvının kan değil, böcek sıvısı olduğunu söylüyor. kırmız böceğide her ne kadar aksi iddia edilse de kanı akmayan bir haşerat türüdür ve islamda kanı akmayan haşeratı yemek yasak değildir. karminin bazı insanlarda alerjik reaksiyona sebep olması haricinde sağlığa zararı olduğuna dair bir bilgi yoktur. sadece bazı kişilerde alerjik reaksiyona sebep olması da bu maddeyi haram yapmaz. tıpkı herhangi birinin cevize alerjisi var diye cevizin haram olmaması gibi. şahsen yediğim ürünlerin içerisinde bulunan gıda renklendiricilerinin sentetik olmasındansa, temiz bir bitkinin üzerindeki haşerattan olmasını tercih ederim.

  böyle kurumların hassasiyet sebebiyle haram olup olmadığı kesinlik kazanmamış maddelere haram fetvası vermesini doğru bulmuyorum. çünkü içerisinde karmin bulunan yiyecek ve içecekler çok fazla. müslümanlar da gimdes e çok güveniyor ve bu yüzden bazı ürünleri yerken gereksiz yere tedirgin oluyor veya alışveriş yaparken kendilerini oldukça kısıtlıyor. her şeyde dengeli olmak gerek. haramı helal saymak vebal olduğu gibi, helal olanı da haram saymanın vebal olduğunu düşünüyorum.
 • çarşısı pazarı din olan canım ülkemin yeni filizlenen yapısı.

  işin açıkçası web siteleri, baktığım birkaç dergisi söyleşilerinin birkaçı dışında çok derin bir bilgisine sahip değilim. kafama takılan birkaç özelliklerini yansıtacağım nacizhane:

  -"helal deterjan" diye bir kavramları var. haşa. helal başlığı bir kere bu kadar basit değil. ikincisi ne yani sizden sertifika almayan deterjanlar haram mı? tse boşa mı çalışıyor? deterjanın helali nasıl olur diyorsun doğaya daha az zarar veren diyor. sonra bakıyorsun sertifika verdiği adı bilinmemiş bir deterjana, kutusu 20 lira. evet bildiğiniz 20 lira bir şişe bulaşık makinesi deterjanı. ama diyor satarken "bir çay kaşığı yeter" şimdi mantık kuralım; bir çay kaşığı bütün bir makineyi temizleyen deterjan doğaya zararsız. hasssssssssss...

  -toplantılarında sürekli vurguladıkları her şeyde domuz yağı olduğu, kendilerinin çok temkinli çalıştıkları. bu çok büyük bir suçlama. sen bütün markaları gezdin mi? domuz yağı kullandıklarını nereden biliyorsun? başka kurumların para ile sertifika verdiklerinden tutun da aslında hiç çalışmadıklarına varana kadar. yahu sana ne? hiç mantık alıyor mu söz gelimi bingo haram deterjan kategorisinde sonra sizden bir sertifika alıyor, hop helal. basit değil. bu kadar basit değil.

  -sertifika verdikleri ürünlere bakıyorum aynı, piyasadaki diğer ürünlerden hiç farkı yok. yoğurt mesela. diyorlar ya katkı maddesi bulunmaması gerekiyor, hiçbir şekilde insan sağlığına, çevreye zararlı olmaması gerekiyor diye. ki onun adı inorganiktir, haram değil.. gittim o bahsettikleri yoğurdu aldım. ee 3 ayda anca bozuldu? annem kendi ineğinden sağdığı sütle yoğurt yapardı 3 gün sonra keserdi hop çökelek olurdu. hani bunun doğallığı? 3 ay taş gibi duran yoğurt mu insan sağlığına zararlı değil?

  -mesela şu üründe neden helal sertifikası yok desen, o markayı arayın alması gerektiğini söyleyin diyorlar. şimdi sen diğer sertifika ehlivukuflarından daha süpersin öyle mi? pr'ını bile seminerinde yapıyorsun. gidenler çok varlıklı dikkat ettim. ee durum belli, başta da belirttiğim gibi çarşı pazarın revaçta ürünleri gel vatandaş gel.. helal gıdamız var..

  işte namazını, orucunu tamamlayıp bir de gıdalarımı da araştırayım allah sorarsa neden araştırmadın diye yok demeyeyim diyen insanlar var onların hassasiyetine olan oluyor. cemaatler. ah cemaatler.

  eyyorlamam budur.
 • firmaların sertifika için başvurmaması benim açımdan soru işaretidir zira çok uygun fiyatlarla en son sanırım 1500-3000 tl arasında sertifika başvurusu yapılabilmektedir.