• allahın belası kurum/belge her ne halt ise. gıda üreten bir firmada çalışıyorum. firmanın kurumsal adresine her gün onlarca spam mail yolluyorlar. her gün gelen mailler farklı adreslerle. genelde isim/soy isim/şehir var mailin altında.

"ben bir müslüman olarak yediğime içtiğime dikkat ediyorum, sizin ürünlerinizi de tüketmek için gimdes sertifikasını almanızı istiyorum. hüsamettin özütemiz/denizli"

"ben helal ve tayyip gıdalar tüketen bir müşteri olarak... sümeyye nur müminoğlu/kayseri"

mailleri silerken, engellerken ben bıktım. bu adamlar gönderirken bıkmadı. çok net söylüyorum; bir ürün üzerinde gimdes logosu falan görürsem almam, almışsam çöpe atarım o derece tiksindirdiler kendilerinden.

not: isimler atmasyon.
  • genel başkanlığını dr.müh. hüseyin kami büyüközer'in yaptığı kuruluş.helal gıda ve sağlık ürünleri başta olmak üzere ''helal'' sertifikası verir. bu kuruluştan bu sertifikayı almak hiçte kolay değildir.çok titiz bir çalışma sistemleri vardır.örneğin bir gıda ürününe helal sertifikası alabilmek için aynı yerde üretilen herşeyin ve finanstan çalışan profiline kadar firmanın tamamının helal şartına olması gerekir. şu anda çok büyük bir talep gören sertifikayı almak için onlarca firma sırasını beklemektedir. http://www.gimdes.org/
  • bunların tavsiyesiyle helal olmak :)))
  • kendilerine başvuru yapan firmaları islami açıdan baya sıkı şekilde inceleyerek onlara helal sertifikası veren kuruluş.
    (bkz: ben ikna oldum)

bekir develi'nin programına katılan gıda mühendisi beyefendinin anlattıkları, yediğine içtiğine dikkat etmeye çalışan kişiler için bence şok edici olacak diye düşünüyorum.
    video link

bu da gimdes'in linki
  • a be ahmak, alkollü içecek üreten firmaya ait tesislerde üretilen eti sen gönül rahatlıyığla ye ondan sonra gelip burada gimdes'e salla. a be gerzek bu ülkede hakikaten hassasiyeti olan insanları yereceğine ne bok yiyorsan ye. gimdesi takip eden insanlar gimdes harici ürünler haramdır mı diyor? veya gimdesin böyle bir tasarrufu mu var? zaten bu şekilde hassasiyeti olan firmalar gelen talepler doğrultusunda başvururlar sertifikaya uygun bulunurlarsa alırlar sertifikalarını.
  • senelerdir markette gimdes logolu ürün görürsem muhakkak onu tercih ederim.
    hiç şaşırtmadı.
  • çarşısı pazarı din olan canım ülkemin yeni filizlenen yapısı.

işin açıkçası web siteleri, baktığım birkaç dergisi söyleşilerinin birkaçı dışında çok derin bir bilgisine sahip değilim. kafama takılan birkaç özelliklerini yansıtacağım nacizhane:

-"helal deterjan" diye bir kavramları var. haşa. helal başlığı bir kere bu kadar basit değil. ikincisi ne yani sizden sertifika almayan deterjanlar haram mı? tse boşa mı çalışıyor? deterjanın helali nasıl olur diyorsun doğaya daha az zarar veren diyor. sonra bakıyorsun sertifika verdiği adı bilinmemiş bir deterjana, kutusu 20 lira. evet bildiğiniz 20 lira bir şişe bulaşık makinesi deterjanı. ama diyor satarken "bir çay kaşığı yeter" şimdi mantık kuralım; bir çay kaşığı bütün bir makineyi temizleyen deterjan doğaya zararsız. hasssssssssss...

-toplantılarında sürekli vurguladıkları her şeyde domuz yağı olduğu, kendilerinin çok temkinli çalıştıkları. bu çok büyük bir suçlama. sen bütün markaları gezdin mi? domuz yağı kullandıklarını nereden biliyorsun? başka kurumların para ile sertifika verdiklerinden tutun da aslında hiç çalışmadıklarına varana kadar. yahu sana ne? hiç mantık alıyor mu söz gelimi bingo haram deterjan kategorisinde sonra sizden bir sertifika alıyor, hop helal. basit değil. bu kadar basit değil.

-sertifika verdikleri ürünlere bakıyorum aynı, piyasadaki diğer ürünlerden hiç farkı yok. yoğurt mesela. diyorlar ya katkı maddesi bulunmaması gerekiyor, hiçbir şekilde insan sağlığına, çevreye zararlı olmaması gerekiyor diye. ki onun adı inorganiktir, haram değil.. gittim o bahsettikleri yoğurdu aldım. ee 3 ayda anca bozuldu? annem kendi ineğinden sağdığı sütle yoğurt yapardı 3 gün sonra keserdi hop çökelek olurdu. hani bunun doğallığı? 3 ay taş gibi duran yoğurt mu insan sağlığına zararlı değil?

-mesela şu üründe neden helal sertifikası yok desen, o markayı arayın alması gerektiğini söyleyin diyorlar. şimdi sen diğer sertifika ehlivukuflarından daha süpersin öyle mi? pr'ını bile seminerinde yapıyorsun. gidenler çok varlıklı dikkat ettim. ee durum belli, başta da belirttiğim gibi çarşı pazarın revaçta ürünleri gel vatandaş gel.. helal gıdamız var..

işte namazını, orucunu tamamlayıp bir de gıdalarımı da araştırayım allah sorarsa neden araştırmadın diye yok demeyeyim diyen insanlar var onların hassasiyetine olan oluyor. cemaatler. ah cemaatler.

eyyorlamam budur.
  • müslümanlara yol gösterici kurum,

bazı mallara dert olur orası ayrı yeni kapı, ticaret he koş müslüman bismillah dedi dana kesti laiklik gidebilir!

ülkeye döndüğümde listelerini incelemeden ürün almayacağım.
  • firmaların ürettiği ve sattığı malların "helal"liğini tescilleyen kurum. dini ne yapsak da ticarete sokuştursak diyenlerin yeni kapısı...
hesabın var mı? giriş yap