şükela:  tümü | bugün
 • ankara'da(baska yerde var mi bilmiyorum) faaliyet gösteren marketler zinciri. geçtigimiz hafta batikent'te dev bir subesi açildi. en takdire sayan tarafi; kasada ücretinizi öderken bir görevli sizin için satin aldiklarinizi posetliyor. bu hem para üstü alma, kredi kartiyla ödemede imza atma gibi islerle ugrasirken elinizi ayaginiza dolastiran posetleme isinden kurtulmanizi sagliyor hem de bu sayede daha çok insan ekmek kazaniyor.
 • sincanin en eski market zincirlerinden bir tanesi. sincanda pek çok subesi olusu ve bu subelerinin çogunun dev bir küp seklinde olusu ile ünlü olan alisveris mekani.
 • batıkent'in göbeğinde medeniyetsizliği örneği olarak duran küp(nedeni entrynin sonunda). bir yıl boyunca inşaatını izlerken "galiba buraya hapishane yapıyorlar" demiştim, herhalde amaçları mimardan tasarruf etmek yoksa bir insanın bir binaya pencere eklememesinin başka bir sebebi olamaz*. tabi içerde bir şey saklama ihtimali de mevcut. bir de bu adamlar 30 küsür adet servisleriyle ego'nun metro servislerini inanılmaz derecede rahatlattılar, bekliyorsunuz metro servisi mi gimsa mı önce geliyor ona biniyorsunuz. bu servisleri istismar olayı içten içe tatmin ediyor şahsımı da(bunun sebebi de aşağıda).

  yıllar boyu düzenliliğine hayran olduğum batıkent'in ortasına böyle bir bina ile sıçan bir şirketi desteklemem pek de olası değil zaten. insanlar daha önce insani koşullarda metro otobüslerine binebilirken gimsa'nın tam bu otobüslerin kalktığı noktaya inşa edilerek(artık kimin tarafından orası verilebiliyorsa) metro otobüslerini yolun ortasına atmasıyla batıkent'in göbeğindeki en işlek caddelerinden biri keşmekeş durumda. ne için tüm bunlar? batıkent'i de bok etmek, daha da gericileştirmek için. biz de estergon kalesi falan istemiyoruz gerçi, altı üstü bir hastane istiyoruz ama olmayınca olmuyor işte... istemesini bilmek lazım bir de tabi.

  (bkz: ücretsiz süpermarket servislerini istismar etmek)
 • sincan'da her cami altına konuşlanmış marketler zinciri.
 • birçok markete göre ucuz olan market zinciridir,çalışanların çoğu türbanlıdır.bir de bu marketten açık(paket olmayan) yiyecek alınmamalıdır.misal bayram öncesi satılan şeker,çikolata gibi ürünleri garantili değildir,hatta bayat olması muhtemeldir.bu hususta dikkatli olunması şarttır.
 • ilk şubesi sincan/vatan cd.'sinde bir bakkal kıvamında açılan "gimpa"dır. toptancı mantığıyla başlayan sonraları çok büyüyen ve sürümden kazanan bir ticarethane olmuştur.

  sahipleri çorumludur.

  bir de efsane olarak; (bkz: gimsa poşeti)
 • marketler zinciri olsa da hala tüm işleri bakkal mantığıyla yürüten bir mekandır burası. çalışanları müşretiryle enseye şaplak g*te parmak bir ilişki kurmanın yanında bazen de olabildiğine terbiyesiz olabilirler. alttan almak, iyi ilişki kurmaya çalışmak yanlıştır bu müessesede daha çok mesafeli ve oldukça ciddi durulmalıdır. genel olarak vergilerden kaçmalarını sağlayan cami altlarını mesken tutmuş bir müessesedir aynı zamanda. bir de bu yıla geldik hala camlarına asılan yazıları büyük sarı kartonlara elleriyle yazıp asalar camlarına. bir bilgisayar çıktısı görmek mümkün değildir. çoğunun girişinde yer bulan ve daimi olarak yanlış tartan kantarlar da bu şirketle özdeşleşmiş başka bir gerçektir. hülasa oldukça kötü hizmetini sırf ucuz olduğu için alım gücü düşük vatandaşa kakalayan ve undergroun hiper-süper artık her ne haltsa işte alışveriş marketlerinde sincan- elvanketnt - eryaman ve son olarak girdiği batıkent bölgesinde küçük çaplı bir krallığı bulunmaktadır. vakti zamanında uğur dündar'ın gıda polisliğinden de nasibini almış televizyonlara da çıkmıştır. televizyon demişken grt adında gimsa radyo ve televizyon'u adıyla bir yayın kuruluşu olma özelliği de vardır. radyosu daimi olarak servislerinde dinlenebilirken televizyonuna hiç rastlamamış olduğum gerçeğini de söylemek zorundayım.
  böyle alengirli bir markettir gimsa, sloganı sizin pazarınız olan bir market olduğunu da unutmayarak kendine uygun olan pazarı kapatmıştır, iyi de para kazanmaktadır.
 • ankarada ,sincan elvanken ve batıkent bölgelerinde faliyet göstermektedir. çevredeki pek çok süper marketi fiyat olarak ezmiş civardaki en büyük süper markertler zinciri olmuştur. kipa,kiler ve istanbul yolunda (bilenler bilir)hosta alış veriş merkezlerinin kapanmasının en büyük sebeplerindendir.
  diğer marketler zincirlerine göre ucuzdur. bazı markaları çok kaliteli olmasada acımasızlık etmemek gereklidir. hızlı bir mal sürkülasyonu oldugundan genelde taze ürün satarlar. fakat her markayı bulmak mümkün degildir. islami kesime ait ürünleri tercih ederler. servis ağı olarak ankara da daha iyisini görmedim.
  yakında kargo yada şehirler arası otobüs işletmeciliğine girebilirler.
 • ayrıca batıkentin yağız delikanlılarını da inceden inceye hayattan soğutur bu market zinciri. olaylar gelişir:

  metro ring otobüslerinin duraklarında imba bir hatun görürsünüz, kulağında kulaklığı, cool bir şekilde plesebo dinlemektedir. sırtında no war yazılı çantası, belki de elinde şu fileli çorap gibi olan eldivenlerden. hava kararmaya yakındır ve o ahu bakışlı, o ipek saçlı dilber elinde sigarasıyla güneşin batışını seyretmektedir.

  birden gimsa servisi kadraja girer. tıklım tıklım virajı döner, abeciler beleşe metroya gitmesin diye ring durağının 25 30 metre ilerisinde durur. bir anda kalabalık o tarafa doğru yönelir, ''cemalini seyreden istemez cennet'' dediğiniz abla en önde itiş kakış arabaya binmeye çalışmaktadır. eğer şanslı ise biner de. en arkadaki bagajdan bozma koltuksuz bölüme geçer, ''napıyım 2lik ego 2.300 olmus'' der gibi bakar. üzülürsünüz.

  nerde kapitalizm varsa hepsine kafam girsin.
 • kaliteden ve musteri memnuniyetinden uzak , gidilmesi tavsiye edilmeyen marketler silsilesi