şükela:  tümü | bugün
 • gene ile yine arasinda bir yer. (bkz: yeni gine)
 • batı afrikada ülke, eski fransız ginesi
  (bkz: gine bissau)
  (bkz: ekvator ginesi)
 • baskent conakry.
 • afrika kıtasının batısında, kuzeyinde gine bissau ve senegal, güneyinde sierra leone ve liberya, dogusunda fildisi sahilleri ve batısında atlas okyanusu bulunan bir ülkedir. 1958 yılında bagımsızlıgını kazanmıstır. nüfusunun yarısından fazlası müslüman olan gine'nin ilk devlet ba$kanı ahmed seku ture olmustur. ülkede askeri devrim olduktan sonra ise general lansana konte ba$a gecmistir ve hala da devlet ba$kanı kendisidir. son yıllarda büyük siyasi çalkantılar yasayan ülkenin a milli futbol takımı bu sebeple dünya kupası elemelerinden bile çıkarılmıstır. oysaki milli takımları çok basarılıdır. bayrakları sarı-kırmızı-yesil renklerden olusur. yesil ülkenin ormanlarını, kırmızı bagımsızlık savasında dökülen kanları, sarı ise ülkenin yer altı kaynaklarını temsil eder. ülke, dünyanın en büyük boksit üreticilerinden birisidir. ayrıca bakır, manyok ve muz ihrac eder. fransa ve çin ile ticari iliskileri iyidir.
 • mory kante'nin ulkesi.
 • bunun bir de yenisi vardır. (bkz: yeni gine)
 • para birimi gine frangı'dır.( 1 frang = 100 santim = 1 sily = 100 cauri)
 • başkenti konakridir ve turkcell roaming kapsamında değildir*.

  ayrıca bonus olarak da ana dilinin fransızca olduğunu belirtmek isterim.
 • 1984'de bir darbeyle göreve gelen ve o günden beri gine'yi şiddet politikalarla yöneten devlet başkanı lansana conte'nin ölümünden 6 saat sonra, ordunun anayasayı askıya aldığını ve hükümeti fethettiğini duyurduğu ülke.

  tüm siyasi ve sendikal faaliyetlerin durdurulduğunun ilan edildiği açıklamada, darbeye gerekçe olarak devlet kurumlarının ekonomik kriz karşısında düştüğü çaresizlik hâli gösterilmişti.

  ancak daha sonradan radyodan halka seslenen başbakan ahmed souare'nin, hükümetin görevde olduğunu söylemesiyle işler iyice karışmış. darbenin arkasında ordunun tamamının olup olmadığı bilinmiyor. ordunun yeni bir hükümet kurup başına sivil bir başbakan getirmek istediği, ancak devlet başkanının yine bir asker olacağı söyleniyor.

  bu darbe girişimi, ölen başkan conte'nin göreve gelişini anımsatıyor. 1958'de fransa'dan bağımsızlığını ilan eden gine, ahmed sekou toure'nin başkanlığında yine katı bir dikta rejimiyle yönetiliyordu. toure'nin ölümüyle, devlet başkanlığı görevini geçici olarak dönemin başbakanı louis lansana beavogui sürdürüyordu. beavogui, conte'nin darbesiyle hem yerinden, hem de canından oldu.

  eski sömürgelerin hemen hepsinde olduğu gibi, 10 milyonluk bu batı afrika ülkesinde de, ulusal kurtuluş mücadelesinin başarıya ulaşmasından beri devleti askerler yönetiyor. gine'de ordu, resmi olarak ülkenin "ulusal çıkarları"nı korumakla yükümlü.

  gine halkı militaristlere karşı ayaklanıp askeri iktidara son vermediği sürece, bu düzen böyle sürecek gibi gözüküyor.
hesabın var mı? giriş yap