şükela:  tümü | bugün
 • halk arasında cincivit de denilen bu hastalık dişte tartar birikimi sonucu dişetinin iltihaplanıp şişmesidir. dişetinin bakterilerin oluşturduğu plak tabakasına verdiği reaksiyondur. bu şişmenin oluşumunda diğer bir etken de dişleri sıkmak olabilir. tedavi edilmediğinde hastalık periodontitis'e dönüşerek dişleri sallamaya başlayabilir.
 • dişetinin açık pembe renginin kaybolup kırmızıya döndüğü, şiş bir görünüm aldığı, diş fırçasının yarattıgı travma ile kanadığı, genelde oral hijyenine önem vermeyen kişilerde gözlenen iltihabi durum..
  basit bir gingivitis türünden, ateş,lenfodenapati gözlenen akut nekrotizan ülseratif türüne, kokalinden, herpetik türüne, deskuamatifine kadar farklı farklı klinik görüntüye sahip tipleri vardır.
  hamilelikte, pubertede, aids'te,epileptik ilaç kullananlarda da görülür.

  tedavi edilmezse periodontitise dönebilir, yani dişi çevreleyen diğer dokularda ilerleyebilir bu iltihap.sonuçta kemik kaybıyla dişler patır patır dökülür.
  "çürüksüz dişimi çektiler vah vah" diyen hasta türü genelde gingtivitisi önemsemeyip, fırçalarken kanayan dişine ragmen huzurlu uykuya dalan cinstendir kesin.
 • diş eti çekilmesi olmayan, tam tersine şişmesi olan, kemik kaybı olmayan, fakat şişmeye bağlı olarak dişeti cebinin derinliğinin arttığı bir diş eti hastalığıdır. tedavisi detertraj ve devamında iyi bir ağız bakımıdır.
 • dünya üzerindeki en yaygın hastalıktır.
 • diş teli kullanımı sonrası dişlerinizin bozulmaması için arkasına yapıştırılan ince telin bakımını düzenli aralıklarla yaptırmazsanız da başınıza gelebilecek olan diş eti hastalığı. zira ben 1.5 yıllık diş teli kullanımımın ertesinde dişlerimin arkasına yapıştırılan o ince teli 1 yıl süreyle hiç önemsemedim ve bu bana ne yazıkki gingivitis olarak geri döndü... bir hafta önce diş eti kanamasıyla baş gösteren bu rahatsızlık şu an yemek yerken bile zorluyor beni. diş etim kıpkırmızı oldu, damağım dilimle hissedebileceğim oranda şişti ve ön sağ dişimin arkasında bir 'cep' (?) oluştu. tedavisi basit: dişler taşlardan arındırılacak. ama bunun için de öncelikle iltihap kurutulmalı zira dişeti bu haldeyken diş taşları temizlenmeye çalışılırsa kanama ve acı normalden fazla olur. diş etleri için özel günde iki kere sabah-akşam olmak üzere alınacak bir antibiyotik, günde 3 kez bir dakika süreyle kullanılacak olan bir gargara ve hassas diş etleri için özel bir diş macunu ile iltihap 1 haftada kurutuluyor ve dişler ortalama 3 seansta taşlardan arındırılıp tedavi sonlandırılıyor. nacizane tavsiyem tedavi sonrası dişlerinizi daha bir özenle fırçalayın ve diş ipi kullanın, aksi taktirde siz de doktorumun bana dediği gibi ''diş etlerin harap olmuş'' sözüyle karşılaşabilir ve büzük büzük olabilirsiniz...
 • oral hijyene dikkat etseniz ve günde 2 kez dişlerinizi fırçalasanız bile başınıza gelebilecek bir durum.

  (bkz: ben bugün bunu öğrendim)
  (bkz: hayat hiç adil değil)
 • bir anda kendi kendine gelebilen bir hastalıkmış.
  sen sigarayı bırak, iki yıldır dişlerini düzenli olarak fırçala; sonra bir gece aniden, hiç alakası yokken dişlerinde akıl almaz bir ağrı hissetmeye başla. sonra teşhis konulana kadar iki gün geçsin, ağrıdan uykusuzluk problemi çek, yemek yiyeme, açlıktan halsizlik vücudunu sarsın; üstüne bir de grip ol, o akıl almaz ağrılar beyninin içinde dolanmaya başlasın...
  ve son olarak şişmiş bir yanak ve ördek gagasına benzeyen bir üst dudak...
  işte böyle lanet bir şey bu diş eti iltihabı.
  tedavisi ne mi? tabi ki bir hafta boyunca düzenli diş fırçalama ve diş ipi yoluyla dişlerdeki plakları temizleme.
  ulan insan bir ilaç verir!
 • genelde ağız hijyenine dikkat etmemekle bağdaştırılsa da bu konuda ihmalkar olmayan bir bireyde de görünebilir. arka arkaya iki kanal bir dolgu diş olan tarafımda dolgu olan dişin sızlamaya başlaması neticesinde doktora gitmem sonucunda, aslında dişte bir problem olmadığı ama dolgu dişlerin olduğu yerde diş eti iltihaplanması yaşadığım, bunun sorumlusu olarak da dolgu ve kanal dişlerinin doğal boyutlarında olmamasından ötürü diş fırçası ile temizliğin yetersiz kaldığı ve diş ipi kullanılmasının zorunlu hale gelmesi gösterildi.

  şimdi aldım önümde 20 metrelik bir diş ipi var, bir de garip bir sprey. hadi sprey tamam da ben bu diş ipini kullanana kadar cern'de kara delik oluştururlar anasını satayım.
 • retainer kullandigim icin surekli basima gelen hastalik. en ufak bir ozensizlige tahammulu yok dislerimin. uc bes gun sadece dis fircalayim, gargara ip kullanmayim, bam! disetlerim tartar toplama kampi sanki.
 • 6 ayda bir diş temizliği yaptırılmazsa kaçarı yoktur bu hastalıktan. diş dipleri yay gibi kırmızı kırmız olur. hafif şişer. bunlar iltihap göstergesidir. beklenildikçe tedavisi daha sıkıntılıdır.