şükela:  tümü | bugün
 • cinsel gucu arttirdigi, stresi azalttigi, enerji verdigi, kisacasi saglikli ya$ama katkida bulundugu iddia edilen cin men$eili bitki. ilk zamanlar yalnizca cay yapilarak tuketilen ginseng daha sonra cok populer olmasi sayesinde soguk icecekler ve ce$itli yiyeceklerin de icinde yerini almi$tir. energy drink lerin bir cogu ginseng icerir.
 • gnc gibi magazalarda yüzlerce çeşit ginseng hapı da bulunur. genelde başında da "bunu içsem performansımda nasıl bir ilerleme olur?" şeklinde düşünen elemanlar bulunur.
 • ginseng’in botanik ismi olan "panax", yunanca "tam iyileşme” anlamına gelen “panacea” kelimesinden türetilmiştir. ginseng’in tüm şifalı bitkiler içerisinde en etkili adaptogen( strese karşı direnci artıran bir ajan) olduğu düşünülür. bu düşünce, ginseng’in önemli miktarda içerdiği, strese ve yorgunluğa maruz kalan tüm organlarımızı destekleyen “germanium” dan kaynaklanır. ginseng, fiziksel aktiviteleri ve vücut direncini artıran bir bitkidir ve fiziksel ve mental (zihinsel) dayanıklılığı artırır. ginseng’in uzun bir süreden beri, özellikle erkeklerin üretkenliğini, erkeklik hormonu (testesteron) ve sperm miktarını, cinsel gücünü ve dolaşım sistemlerini (özellikle prostata karşı) olumlu bir şekilde etkilediği de bilinmektedir. ayrıca o, erkeklerde aşırı stres ve yorgunluktan kaynaklanan performans düşüklüğünü de gidermektedir. ginseng’in kadınlar üzerindeki beynin hafıza (bellek) merkezlerini uyarıcı etkisinin bulunması ise yenidir.
 • m.s 1. yüzyıla ait bir çin metnine göre; ginseng, zihni güçlendirici, irfan ve bilgeliği artırıcı bir şifalı bitki olarak tanımlanmakta ve düzenli kullanımının yaşam süresini artıracağı belirtilmektedir.

  kırmızı kore/çin ginseng’i ise uzakdoğu ülkelerinde 2000 yıldan fazla bir süredir kullanılmakta olan geleneksel şifalı bitkiler içerisinde en yaygın olanıdır. ayrıca uzakdoğu insanları arasında gizemli bir bitki olarak büyük bir ün ve şöhrete sahiptir. çoğu insan ginseng’in kuvvet verici bir tonik ve çeşitli hastalıklara karşı bir koruyucu olduğuna inanmaktadır.
 • kırmızı kore/çin ginseng’inin üretimi 6 yıl sürmekte ve diğer ginsengler 8-9 çeşit faydalı madde içerirken, kırmızı kore/çin ginseng’i 22 çeşit faydalı madde (ginsenoside) içermektedir. aynı zamanda kırmızı kore/çin ginseng’i, yaşlanma etkilerini geciktirici anti-oksidant maddeler ve diğer herhangi bir ginseng türünde bulunmayan insülin benzeri maddeler de içermektedir.
 • hormonal sistemi uyaran erken yaslanma surecini yavaslatan ve fiziksel guc veren dogal bir doping.
 • ultima onlineda heal, greater heal gibi onemli buyulerin yapilmasi icin gerekli bir spell reagent
 • burn isimli içeceğin içeriğinde bulunan, faideli madde.
 • (bkz: adam otu)
 • 3 çeşit ginseng bulunmaktadır. bunlardan siberian daha çok zeka ve hatırlama fonksiyonlarına yardımcı olurken american (erkeklerde) ve korean kadınlarda afrodizyak etkisi ön plandadır.

hesabın var mı? giriş yap