şükela:  tümü | bugün
 • "sıkıcı gintama bölümü yoktur, anlaşılamayan japon espirisi vardır."

  (bkz: japon atasözü)
 • izlediğim yüz küsur anime içinde ben geberene kadar sürmesini istediğim tek anime. 70 yaşında kafa yarı gidikken bile gintokiye bakıp ısı hısı diye güleyim istiyorum. başka bir yaşlılık hayalim yok. öyle bir bağlılık, öyle bir sevgi. umarım bütün mangayı (bitene kadar) animeye çevirirler. gene de bitmesin. *
 • zannımca goril* tarafından shounen animelerle ve mangalarla dalga geçmek için çizilmiştir. aynı zamanda mangakalar ile de dalga geçtiğini düşünüyorum. her bölümde kendisi geçtiğinde goril olarak çizen adamın mangakalar ile de dalga geçtiğini düşünmeden edemiyor insan.
  gelmiş geçmiş en absürd shounendir. daha absürdünü izlemedim zira bu animede/mangada diğer anime ve mangalara sık sık göndermeler var. ama bu göndermeler öyle beklenen değil üst düzey ti ye alma durumu. bildiğin adam aşağılıyor, dalga geçiyor. bu kadar tehlike bir konu anlatımı var. adama " sen diğer animelerin/mangaların ekmeğini yiyorsun" derler valla. taklitçi derler. gel gör ki goril ayarını iyi tutturmuş. yaptığı absürd komedi inanılmaz zeka ve geniş bir anime/manga bilgisi gerektiriyor. o yüzden bu animeyi izlemeden önce kült animeleri izlemenizi tavsiye ederim. yoksa çoğu komedi sahnesinde gülemezsiniz.

  edo dönemiyle, shinsengumi yle, samuraylarla, hitokiriler ile bu kadar dalga geçen bir anime yoktur. adam diğer animelerde karizmalarına karizmalar katarak anlattıkları bu öğeler ile bildiğin yerin dibine sokarak dalga geçmiştir.
  bu animedeki kadınlar animedeki erkeklerden daha güçlüdür. shounen anime/mangaları tiye aldığı başka bir nokta da budur.
  animeye ilk başladığınızda inanılmaz sıkılabilirsiniz zira ilk 15 bölüm didaktik tatta olduğu için inanılmaz sıkıcıdır. sabredin. 15. bölümden sonra bırakmayı düşünen biri söylüyor bunu.
  net bir konusu yok bu animenin. bu yüzden animeyi izlerken hangisi fill hangisi mangaka tarafından konu olarak çizilmiş anlamak her zaman mümkün olmuyor.

  anime karakterlerine baktığımızda:

  --- spoiler ---

  gintoki: kişiliği hiç bir şekilde samuray ya da shounen ana karakterine uymayan biri. bir kere iğrenç bi herif. habire burun karıştırır sağa sola tükürür. sürekli içer içer kusar. gay host club da para karşılığı çalışır. bu zamana kadar böyle bir shounen baş kahramanı görüldü mü? hayır. bu adamın anime boyunca sert ya da karizmatik bir duruşu bile yok. mazlumun bekçisi zalimin korkusu gibi bir hava da vermiyorlar bu adama. sadece arkadaşının kılına zarar verirsen tahta kılıcının tadına bakacağın kişi. yalnız hayvani bir güce sahip olduğunu söylemeden geçmeyeyim. bir de adam kılıcından bankai beklemekte, olur mu olur.

  kagura: gelmiş geçmiş en iğrenç shounen kızı. gintoki ile yaşamasından mı kaynaklıdır bilmem sürekli burun karıştırır, sürekli kusar. hatta animede bile jump ta ilk kez kusan bayan karakter olduğu söylendi. asla kibar yemek yemez, asla doymaz. hayvani bir gücü vardır. kız gibi davrandığı anlar parmakla sayacak kadar az olsa da birazcık shounen kızı gibi davrandığı görülür. anime boyunca yetişkinliğinde afet olacağı söylenerek bizi meraka sürüklemişlerdir.

  shinpachi: dövüşlerde hayvan gibi gücü çıkan bu adamın gelmiş geçmiş en ezik ana karakterlerden biri olması. anime boyunca gözlüğü ile muhattap oldular bu adamın. içler acısı. insan yerine koyduramadı bir türlü kendisini.

  hijikata: hastasyım. ne karizmatik bir mayonez yiyicidir. dövüşü gintoki'nin dövüşlerini aratmaz. zaten birbirlerine benzemelerinden mütevellit gintoki ile hiijikata birbirinden haz etmez. baca tadında sigara içer ama sigara içmeyen bir hijikata düşünemiyorum. adamı o sigarayı yakmak, içmek bile karizmatik yapıyor. hemde mayonez kutusu şekilli çakmakla yakmasına rağmen. öyle korkusuz, öyle vurdumduymazdır ki lanetli bir kılıç ile gezer. lanetli kılıç yüzünden çekmediği çile, çizilmekdik karizma bırakmasa da herkesin gözünün yemeyeceği işleri yapar. zaten shinsenguminin kaptanından daha çok korkulan adamı. zira psikopat. işin sonunda lanetli kılıcını bile ele geçirmiştir.

  katsura: zihinde kalış sebebi "zura ja nai katsura da!" ile olsa da çok çok tatlı bir karater. kendisi edo hükümetini, shougun yönetimini yıkmaya çalışıyor olsa da gintoki den çokta farkı olan bir samuray olmadığını görüyorsunuz. bu adamın direniş örgütü başı olduğuna inanmak çok güç. bölümlerden birinde gintoki ile gay host club ta çalışıyor olduğunu görürsünüz. gintoki sorar "sen neden burdasın?" adamın cevabı über " örgütün parası bitti." sen koskoca örgüt başkanısın orda işin ne? adamlarından para toplasa sıkıntı çıkmayacak ama işte katsura bu adamlarından asla para toplamaz. kendisinin elizabeht adında bir ev hayvanı var ki evlere şenlik. animede ilk bölümlerde herkes onun bir evcil hayvan olmadığını söylesede katsura inatla ev hayvanı olduğunu söylemiştir. shinsengumi den fellik fellik kaçan biri olarak epey dikkat çekici olan bu hayvanı ile şehirde gezip durmuştur.

  kondo: bu da goril. çizer kendinde kondo yu görmüş olsa gerek. kendisi otae ye takıntılır. hatta sapığıdır. shinsengumi nin komutanı olduğuna inanmak mümkün olmasa da bu adam komutandır. 30 larındadır. otae ile host clubta tanışmış "alt takımı çalışmayan bir adamla evlenmek ister miydin?" diye sormuş otae nin "eğer seviyorsam, evlenirdim" demesi üzerine sapıklığına başlamıştır. bol bol çıplak ve karelenmiş gözükür. zannımca soyunma ve çıplaklık konusunda rekor kırdı. hatta bir bölümde hijikata nın kendisine " bu kadar mı göstermeye meraklısın" dediği bile olmuştur. yazarken komik gibi durmasa da hijikata nın söyleyişinin bir dinlenmesi lazım.

  otae: shinpachi nin ablası. shinpachi den daha güçlüdür. günü kondo yu dövmek ile geçer. host club da çalışır. amacı babası öldükten sonra kendilerine kalan dojo yu tekrar çalıştırmaktır.

  okita: hijikata yı bulduğu her fırsatta öldürmeye çalışır. s/m olayı ile tanımlanabilir. gördüğü yerde kagurayla birbirlerini öldürmeye çalışırlar. bilmem neden hep bi sevgili olsalar istemişimdir. psikopatlığı ileri düzeydedir. hitokiri tadında bir shinsengumi polisi.

  hasegawa: en sevdiğim karakterlerden biri zira adam gintoki yüzünden işinden kovulup madao olsa dahi haline isyan etmemiştir. bir türlü iş bulamaz. karısı tarafından terk edilir. iş bulunca karısının döneceğine dair inancı vardır. parktaki çocuklar dahi madao diye dalga geçerler. anime boyu aşağılanır, evsiz diye kimi zaman köpek klubesinde yatırılır gel gör ki bu adamı savaşa, dövüşe götürürler sonra yine yüzüne bakmazlar. o derece madao yav herif. bir de kondo gibi bol bol soyunur ve çıplak hali görünür.

  sarutobi: ninjadır. gintoki nin sapığıdır. bunda da mazoşitlik vardır ama cinsel manada. gintoki kendisini dövsün, vursun, hakaret etsin, aşağılasın ister. kondo ile arasında sapıklığı bakımından bir fark yoktur.

  shougun: bu adamın olduğu bölümler en komik bölümlerdir. edoyu yöneten adamın başına gelenler anlatılır. sürekli olarak yorozua ve shinsengumi takımının yanlışları yüzünden sağı solu sakatlanır, demek halkım bunu istiyor gibi yanlış düşüncelere kapılır. yorozua ve shinsengumi her seferinde nasıl seppuku yapmak zorunda kalmadıklarına şaşarlar. öyle iyimser bir adamdır.
  --- spoiler ---

  bitmesine çok üzüldüm. neyse ki manga epey bir ilerleyince animeye başlıyorlar. mangasına şöyle bir baktım ama çizimleri beğenmedim. ben tarama dolu çizimleri sevmiyorum. animeyi beklemek benim için daha iyi olacak.
  bu anime için yazılacak daha binbir detay var ama aklıma şimdilik bunlar geliyor. bir anime sever kesinlikle izlemeli. türü içindeki tek örnek oluşu bile yeter bunun için.
 • yalnız nasıl oldu da kimse "jugemu jugemu unko nage ki ototoi no shin-chan no pantsu shinpachi no jinsei balmunk fezarion ısaac schneider san bun no ıchi junjyou na kanjyou no nokotta san bun no ni wa sakamuke ga kininaru kanjyou uragiri wa boku no namae wo shitteiruyou de shinranai no wo boku wa shitteiru rusu surume medaka kazuno kokoedame medaka….kono medaka wa saki no to wa chigau yatsu dakara? ıkeno medaka no hou dakara raa-yuu yuuteimiouki mukou pepepepepepepepepepepepe bichiguso maru" den bahsetmedi aklım almadı.

  evet tüm söyleyeceğim bu kadardı.
 • bir anime degildir.bir dizi de degildir.gintama her seydir.sizi ummadiginiz anda tekrar neselendirip ummadiginiz anda tekrar göz yaslarina bogandir.size hayat dersi verendir.her şeye ragmen sevdiklerinizi sonuna kadar birakmamaniz demektir.hayatta en sacma ya da en küçük olaylarda bile deli hazlarin oldugudur.bittiginde içinizde dogan boslugu yine kendisinden baska hicbir seyle dolduramayacaginizdir.
 • http://yorozuya-otakuturk.blogspot.com.tr/

  şu blogdaki arkadaşlar animenin kaldığı yerden mangayı çeviri yapmaktadırlar. henüz mangakayı yakalayamamış olsalarda oldukça hızlı çeviriler yaptıklarını ve yakında seriyi yakalayacakları şüphesiz.
 • manga/anime serisinin filmi nasil yapilir ders niteliginde filmler yapiyorlar gintama icin. benim diyen serinin ogrenecegi var kendilerinden.

  bi' seride hem muzik:

  http://www.youtube.com/watch?v=awarthoatby

  http://www.youtube.com/watch?v=pmw4vfjmd-m

  http://www.youtube.com/watch?v=lhqit3k8mxy

  hem hikayeler:

  benizakura, kabukicho 4 devas, yoshiwara in flames

  hem karakterler:

  zura - http://jeyen.typepad.com/…f69e20120a70b3f74970b-pi,
  hasegawa -http://ginnodangan.files.wordpress.com/…ovie02.jpg,
  kondo - http://media.tumblr.com/…blr_loaindqcgw1qiqk1b.gif,
  sarutobi - http://images6.fanpop.com/…737436.92res_500_369.jpg

  hem cizimler:

  (bu fanart da) http://th07.deviantart.net/…yasha_by_shikaobing.jpg

  http://deluscar.files.wordpress.com/…/05/105948.jpg

  http://static1.wikia.nocookie.net/…c/c1/ginhiji.jpg

  hem koreografiler:

  http://img214.imageshack.us/…14/4677/gintamavj1.jpg

  http://images6.fanpop.com/…639479.52res_500_282.jpg

  hem seslendirmeler:

  http://www.youtube.com/watch?v=2_2axapdh5q (zuhauhahdhakfjkdjfds)

  iyi olur mu lan? insan misiniz? su serinin animesinin bitecegini dusunen varsa buyuk hatalar icerisinde. turkiye'de trabzonspor'un kapanmasi gibi bi' sey gintama'nin japonya'da bitmesi. favorim. biricikim gintama'm.
 • iki ayrı koldan türkçe altyazılanmaya devam etmektedir:

  http://www.kickapoofansub.com/

  http://animeou.net/gintama/
 • efsaneliği üzerine sayfalarca entry girilebilir. başlık içinde belki yazmışımdır da, neyse bugün nedendir bilmem aklıma düştü aniden, gözlerim sulandı. o hayvani arc geldi aklıma, hani şu 4 divanın kapıştığı, otose'nin hastanelik olduğu arc.(anime ve manga tarihinin gelmiş geçmiş en sağlam arc'ıdır) gintoki'nin mezarlıkta gözü dönmüş bir şekilde çarpışması falan, tüylerimi diken diken etti bir anda. ulan biz bu animeyi taşak olsun, biraz gülelim eğlenelim diye izledik, şunun yaptığına bak. tekrar bir başlamak lazım.
 • yayınlanan son bölümüyle* önce manyak gibi güldürüp son sahnesiyle ağzı açık bıraktıran anime. çok güzel bir arc'ın da başlangıcı ayrıca.*

  bu arada; animenin* yeni sezonundan başlasam da eski bölümlerini izlemesem diyenler, ağzınızı kırarım. hakkını verin şu animenin.

  not: zura aşkım neredesin sen?**