şükela:  tümü | bugün
 • önadı giorgio olan "kutsal insan" kitabı ayrıntı'dan çıkan radikal italyan düşünür-taşınırı; taşınır-düşünürü.
 • ingilizcede "means without end: notes on politics" adıyla yayımlanan ve pek çok temasıyla kutsal insan'la kesişen bir kitabı daha vardır (pek çok kitabının yanında) kitap üç bölümden oluşuyor. buraya sadece alt başlıkları yazayım:
  i. bölüm: form-of-life; beyond human rights; what is a people?; what is a camp?
  ii. bölüm: notes on gesture; languages and peoples; marginal notes on commentaries on the society of the spectacle; the face
  iii. bölüm: sovereign police; notes on politics; in this exile
  özellikle birinci bölümün tamamı ve üçüncü bölümün sovereign police'i çok etkileyicidir.
 • en son state of exception kitabi raflarda yerini almistir.
  not: yakin zamanda okuyup, icerikle ilgili yorumlari ekleyecegim

  edit: nasil sallamisim! hemen yorum yapacakim falan diye, 5 sene olmus. okudum da unuttum bile sozlukcu. artik nasip kismet, belki bir ara yeniden okurum. ama "istisna hali", bir de schmitt diyeyim ben sana, kafanda bir fikir olusur konuya dair.
 • gencliginde pasolini'nin the gospel according to st. matthew isimli filminde isa'nin havarilerinden philip'i canlandirmis, tamamen sans eseri rastgeldigimiz bu kisa omurlu oyunculuk kariyeriyle bizleri saskina ugratmistir.
 • state of exception kitabı türkçede kemal atakay'ın çevirisiyle, "istisna hali" adıyla, otonom yayıncılık tarafından çıkan düşünür.
 • kurama meraklı siyaset bilimi ve sosyoloji çevrelerinin yükselen yıldızı. memlekette de yakında patlar sanırım. bir yabancı kuramcının türkiye şubesini açma niyetlisi akademisyenlere duyurulur.
 • istisna hali*, kamu hukuku ile siyasi ortam arasında bir kesişme noktasıdır. eğer hukuk, kendisini askıya alıp, istisnayı öngörüyorsa, o zaman bir istisna hali kuramı, yaşayanı hem hukuka bağlayan hemde onu terkeden ilişkinin tanımlanması için ön koşuldur. istisna halinin, çağdaş siyasette, egemen yönetim paradigmasına dönüşme eğilimi her geçen gün artmaktadır.dolayısıyla istisna kurala dönüşümüştür demektedir kendisi.
 • homo sacer sovereign power and bare lifeda yazdıkları devlet, şiddet ve iktidar konusunda ufuk açıcı niteliktedir. homo saceri ve -özellikle foucaultyla birlikte okunduğunda- biyopolitiği üzerinden milletçe sarıldığımız bütün bir politika ezberini aşındırmak, olup biten bi çok şeye başka türlü bakmak mümkün. steril milli hikayemizin dışına iterek üç maymunu oynadığımız, aşağılayıp ötekileştirdiğimiz, sözdeleştirdiğimiz ya da hain değil insan sıfatıyla ölme ve yas tutma hakkını elinden aldığımız hayalet tarihlere mesela...
  (bkz: http://www.radikal.com.tr/…r.php?ek=r2&haberno=5796)
 • kadiköy'deki bazı kitapçılara göre corç agamen'dir.