şükela:  tümü | bugün
 • giorgio morandi. sanat tarihinin en nev-i sahsina munhasir ressamlarindan biri. sessiz bir italyan. 1890 yilinda dogmus, kimseye bagirmadan yasamis ve 1964 yilinda bu dunyadan kimseye haber vermeden gitmis adam. bir naturmort ressami. kucuk boyutlu tablolarin adami. siseler, siseler. naturmortlarinin ana objeleri. objeleri basit bicimler ve donuk renklerle resmetmis, onlari neredeyse soyut goruntulere indirgemistir. asiri olcude kafa yorulmus bir basitliktir tum tablolarinda gorulen ozellik.
 • basitlik ile sadeliğin arasındaki ince çizgiyi ustalıkla keşfetmiş ve sadelik tarafında vakur bir duruş sergileyen italyan ressam. çoğunlukla ölü doğa resimleri yapmıştır. sanatının ilk yıllarında kübizme ilgi duymuştur. tablolarının baş aktörü günlük yaşamda önemsiz addedilen objelerdir. minimalist tavırla düzenlenerek çizilmiş bu objeler donuk renklerle vücuda gelmiştir. yaşadığı dönem ressamlarının başını döndüren gerçeküstücülük akımını en doğru anlayan sanatçılardandır. sürrealizimi sonuç üründe aramak hatasına düşen ressamlar ve sanat eleştirmenlerine günlük hayatta sürekli göz önünde olan objelerin nasıl gerçeküstü bir kimliğe kavuşabileceğini göstermiştir. hiç bir şey anlatmaya çalışmayan! tavrı ve güzellik kavramına getirdiği modern yorumlar günümüz sanatına rehber olmuştur.
 • pürizmin en güzel örneklerini vermiş bolonyalı ressam hakkında yazılmış çizilmiş her şey, yine onun sadeliğine ve yalınlığına yaraşır tonda oluyor. günümüzün formlarına, çağının çok ötesine seslenebilmiş olan morandi'nin sanatı için incelemecilerinden biri* "the art of silence"* diyor.

  http://www.abstract-art.com/…ldr/g031a_morandi.html

  (bkz: pittura metafisica)
 • federico fellini - la dolve vita -> giorgio morandi

  eğer sanat tarihiyle derinden ilgilenmiyorsanız morandi tablosuna herhangi bir kitapta vs rast gelmeniz çok kolay değil. resimlerini ilk gördüğümde hazır ola geçip saatlerce ekrana baktığımı hatırlıyorum. birkaç şişe ve fincanın zamanı durdurup sizi içine çekmesi inanılmaz. (bkz: verweile doch du bist so schön)

  dönemleri çok farklı olsa da morandi'ye benzer sakinlik hissini veren bir diğer ressam da piero della francesca.